Slovenija je država, ki je za tuje vlagatelje zanimiva zaradi strateške lege, dobre infrastrukture, inovativnega duha in izobražene delovne sile, so menili uvodni govorniki na mednarodni konferenci FDI Summit.
Skrajni čas je, da nehamo le govoriti in naredimo dejanski korak naprej pri ustvarjanju bolj ugodnega okolja za tuje neposredne investicije, je v uvodnem nagovoru poudaril izvršni direktor časnika The Slovenia Times, ki je organizator konference, Brane Krajnik. "Mislim, da ima Slovenija veliko za ponuditi," je ocenil, a dodal, da kljub vsemu naša država še ni opazna na radarju globalnih vlagateljev.
Dekan Ekonomske fakultete, ki gosti dogodek, Dušan Mramor je odgovornost za stanje, v katerem je država, pripisal "politično motivirani, a ekonomsko iracionalni prociklični gospodarski politiki" vlade v letih 2005–2008 ter nagajanju pri sprejemanju potrebnih reform. Sicer pa je kot manj poznane priložnosti za tuje neposredne investicije v Sloveniji izpostavil visokotehnološki in energetski sektor.
'Ideja Slovenije kot druge Grčije je povsem napačna'
Na prvem panelu konference, katerega tema je bila ocena Slovenije iz kritične razdalje, je direktor podjetja Goodyear Dunlop za srednjo in jugovzhodno Evropo Thierry Villard ocenil, da je ideja Slovenije kot druge Grčije "povsem napačna". Kot šibkost naše države je izpostavil močno odvisnost od izvoza in Slovenijo pozval k spodbujanju domače potrošnje. V tem oziru so za državo izjemnega pomena tudi tuje neposredne investicije, je menil.
Sicer je Villard mnenja, da ima Slovenija kot destinacija za tuje neposredne investicije veliko pozitivnih točk, o katerih pa ne govorimo dovolj. Med njimi so strateška lega, infrastruktura in kakovostna delovna sila. "Več pa mora biti narejenega na področju reform, predvsem bolj fleksibilnega trga dela," je poudaril.
Generalni direktor podjetja Odelo Slovenija Klaus Holeczek je ob tem Sloveniji svetoval, naj se primerja z drugimi državami iz regije ter poišče svoje primerjalne prednosti. Tako delujejo tudi uspešna podjetja, je spomnil.
'Država bi se morala umakniti iz gospodarstva'
Da bi se morala v Sloveniji država umakniti iz gospodarstva, pa je poudaril izvršni podpredsednik podjetja BSH Bosch and Siemens za Vzhodno Evropo Rudolf Klötscher. "Podjetništvo ni stvar vlade, njena naloga je ustvariti okvir za delovanje gospodarstva," je poudaril. "Tako visoka stopnja državnega lastništva, kot je v Sloveniji, ni v skladu z načeli tržnega gospodarstva," je še dodal.
Pripravljenost trenutne slovenske oblasti na privatizacijo je ocenil kot pravo smer. "A privatizacija je nekaj, kar lahko narediš le enkrat – le enkrat prodaš srebrnino ali zlatnino," je opozoril. Zato je treba dobro premisliti, komu želi država zaupati odgovornost za nadaljnje vodenje podjetij.
V tej luči je Klötscher Slovenijo pozval, naj poišče načine, da bo v državo znova pripeljala tudi uspešne slovenske menedžerje, ki trenutno delujejo v tujini. Za to pa jim bo nujno zagotoviti podjetniško svobodo, je še opozoril.
Pogovor se je odvijal v okviru dvodnevne mednarodne konference o pomenu tujih investicij za razvoj Slovenije – FDI Summit 2012. Konferenca se ukvarja z definiranjem virov kapitala za novo gospodarsko rast, predstavlja pa tudi aktualne gospodarske razmere v Sloveniji in ukrepe, ki jih država še mora sprejeti.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.