Cene zlata še vedno rastejo, kar je posledično podražilo tudi cene nakita. Je pa zato sedaj dober trenutek za odkup lomljenega zlata in kot opažajo tudi slovenski zlatarji, vse več ljudi prodaja zlato, ki zanje nima neke posebne vrednosti.
Tako v Zlatarni Celje kot tudi v Zlatarstvu Lavrenčič v zadnjih dveh letih opažajo porast prodaje lomljenega zlata. Kar je povezano tako z recesijo in revščino kot z vse večjo ceno zlata. Posledično pa cena zlata vpliva tudi na cene nakita in na njegovo prodajo.
Prodaja nakita seveda sovpada z gospodarsko situacijo, v kateri se je znašla celotna Evropa. Gregor Lavrenčič, ki ima svojo zlatarno v Mariboru, pravi, da se zlatega nakita ne proda več toliko kot nekoč. V nasprotju s pričakovanji december v njihovi zlatarni še zdaleč ni mesec, ko bi se prodalo več nakita. Je veliko mesecev uspešnejših po prodaji kot december. Lavrenčič dodaja tudi, da se dražje kolekcije še vedno prodajo dobro, medtem ko je prodaja cenejšega nakita močno upadla.
Je pa decembrska prodaja v poslovalnicah Zlatarne Celje očitno precej drugačna kot v Lavrenčičevi. 'Nakup nakita je bil vedno povezan s čustvi, se pravi, je v tem času nakit zelo aktualen' in kot še dodaja Jure Cekuta, je december najboljši mesec za celjske zlatarje, saj ravno takrat prodajo največ zlatih izdelkov. Je pa res, da se je tudi pri njih povprečni nakup zmanjšal. Opažajo, da se v zadnjem času proda precej več izdelkov najvišjega razreda srebrnega nakita.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.