Vodstvo Pivovarne Laško poudarja, da je glede na poslovno in finančno stanje Jadranske pivovare najboljša možnost prav prodaja. V kolikor do prodaje ne bo prišlo, bo proizvodnja zaradi racionalizacije ustavljena, dobava piva za hrvaški trg pa zagotovljena iz drugih obratov. V skladu s hrvaško zakonodajo, ki jo Pivovarna Laško kot odgovorna družba dosledno spoštuje, bodo zaposleni dobili primerne odpravnine.

Pivovarna Laško je v zadnjih desetih letih vložila v razvoj Jadranske pivovare več kot 48 milijonov evrov, zaposleni pa so prejemali plače, ki so presegale določila kolektivne pogodbe in so bile višje od hrvaškega povprečja. Jadranska pivovarna zaradi prenizke prodaje piva ni dosegala pozitivnih poslovnih rezultatov, izgubo pa je vsa leta pokrivala matična družba. Razlogov za manjšo prodajo je več, najbolj pa nanjo vpliva nesprejemanje slovenskih izdelkov na sicer strateško pomembnem hrvaškem trgu.
Nenazadnje, večina slovenskih živilskih podjetij, z izjemo Pivovarne Laško, sploh ni bila prisotna na policah hrvaških trgovcev. Za enega izmed njih je Jadranska pivovara v preteklih letih polnila tudi pivo pod trgovsko blagovno znamko, vendar pa se je trgovec tudi odločil sodelovanje nadaljevati z drugim lokalnim dobaviteljem, so še poudarili v Pivovarni Laško.
Matična družba pokrivala izgube
V lanskem letu je vodstvo Pivovarne Laško sprejelo odločitev, da družbo proda ali zaustavi proizvodnjo, saj pokrivanje tekočih izgub obremenjuje poslovne rezultate matične družbe. Samo v letu 2009 je Jadranska pivovarna ustvarila 7 milijonov evrov izgube.

Sedanji direktor, ki je legitimen predstavnik lastnika oz. matične družbe, je Jadransko pivovaro vodil dobro in v skladu s hrvaško zakonodajo. Zaposlene in predstavnike sindikata je korektno obveščal o odločitvah lastnikov. Z neupravičeno zasedbo tuje lastnine, ki ni bila prva, so zaposleni in predstavniki sindikata onemogočili reševanje težav Jadranske pivovarne, s tem pa prevzeli tudi del odgovornosti za nastale razmere. Takšne enostranske poteze namreč dodatno odvračajo kupce, so še dejali v Pivovarni Laško.
Slovenski produkti slabo sprejeti
Hrvaški trg je eden izmed pomembnejših za slovensko živilsko industrijo. Pa vendar so slovenski izdelki in podjetja na tem trgu že leta slabo sprejeti, kar kratkoročno zmanjšuje interes za intenzivno nastopanja na tem trgu. Svetovna recesija je še dodatno zaostrila pogoje poslovanja, zmanjšala kupno moč in povpraševanje po izdelkih široke potrošnje. Prav zato je koncentracija proizvodnih zmogljivosti s stališča poslovanja matične družbe edina racionalna odločitev.
Očitki nekaterih, da se Pivovarna Laško želi polastiti zemljišča, so neresni, smešni in protislovni, saj je pivovarna že vsa leta lastnica teh zemljišč. Vrednost zemljišča je bila ocenjena na 10 milijonov evrov. Vsaj tolikšno kupnino Pivovarna Laško pričakuje od potencialnih kupcev.
Kot je znano, so v četrtek v Jadransko pivovaro vstopili policisti, saj so člani sindikata in delavci direktorju preprečili vstop v prostore. Zahtevali so pogovore s predstavniki Pivovarne Laško. Direktor pivovarne Nenad Buljan je večkrat poudaril, da imajo dve možnosti – prodajo ali zaprtje, saj ne prinaša dobička.
KOMENTARJI (52)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.