Kot je spomnil hrvaški portal Danas.hr, je bila skupina Fortenova nad napovedjo prevzema deleža Sberbank presenečena, češ da o tem nima informacij, a tudi, da je za takšno transakcijo treba pridobiti posebna dovoljenja pristojnih organov zaradi sankcij, ki so uperjene proti Rusiji.
Hrvaška vlada je sporočila, da uradnih informacij o prodaji nimajo. "Ozadja konkretnega posla ne moremo komentirati, ker o tem nimamo uradnih informacij, niti vlada ni bila kakor koli vpletena v to. Pristojne službe bodo preverile vsa relevantna dejstva, povezana s prevzemom deleža Sberbank v Fortenovi," so poudarili na vladi po navedbah portala Danas.hr.
Omenjena finančna transakcija 43,4-odstotnega deleža nizozemskega holdinga Fortenova Group – edinega delničarja skupine Fortenova – je bila zaključena v ponedeljek, 31. oktobra, so v sredo zvečer sporočili z Agencije za odnose z javnostmi Millenium Promotions, piše hrvaški Jutarnji list.
Ob tem Jutarnji list navaja, da je hrvaška vlada poudarila, da je solastniška vloga ruske Sberbank kot takratne upnice Agrokorja rezultat poslovnih odločitev nekdanjega vodstva Agrokorja in ne izbire vlade.
Jandroković: Kako bi vlada lahko vedela za prodajo, če zanjo ni vedela niti Fortenova?
Kot poroča hrvaški Večernji list, je predsednik hrvaškega sabora Gordan Jandroković na današnji novinarski konferenci po seji predsedstva hrvaškega sabora poudaril, da ne želi špekulirati, čigava je pristojnost podeljevanja dovoljenj, saj da ni opozicijski politik, ki bi lahko govoril 'tja v tri dni', temveč da ko nekaj reče, govori v imenu države.
Izpostavil je, da je treba najprej ugotoviti vsa relevantna dejstva, da se naposled lahko odločijo o nadaljnjih postopkih. "Včeraj sem izvedel vse o tej transakciji iz medijev, nimam nobenih informacij, ki jih ne bi imeli tudi vi. Prebral sem, kar je vlada napovedala, in to so informacije, ki jih trenutno imam," je zatrdil.
Na novinarsko vprašanje je odgovoril, da ga obveščevalne službe niso o ničemer obvestile, čas pa bo, kot je dejal, pokazal, ali so morale vedeti in kdo je kaj vedel, kaj točno se je zgodilo. "Vidim, da gre za zapletene pravne in finančne transakcije in pričakujem, da bomo v naslednjih dneh dobili informacijo, ali je ta transakcija v skladu z zakonodajo in določbami, ki urejajo sankcije za nekatera ruska podjetja," je dejal po navedbah Večernjega lista.
Na kritike opozicije, da bi morala vlada vedeti za transakcijo, ker gre za pomembno podjetje, je Jandroković vprašal, kako bi vlada lahko vedela, če niti Fortenova, katere delnice so bile vpletene, ni vedela za prodajo. "Govorimo o delnicah, ki so zasebna lastnina, in ta zasebna lastnina Sberbank je nastala, ko so zaradi neplačevanja posojil prejšnjega lastnika prevzeli delež v lasti Fortenove – tako je lastnica postala Sberbank. Ampak, kaj so naredili zdaj, kako je transakcija potekala, bo pokazal čas, ali je bilo vse v skladu z zakonom. Tega v tem trenutku ne morem oceniti, saj niti Fortenova sama ni imela pojma," je povzel besede Jandrokovića Večernji list.
Šejk direktorjem v Fortenovi že poslal pismo: Sodeloval bom pri vseh strateških odločitvah
Kot piše hrvaški portal 24sata, se je šejk Saif Alketbi oglasil vodstvu skupine Fortenova, po tem, ko je od ruske državne banke Sberbank kupil 43,4-odstotni delež.
Šejk je vodstvo Fortenove obvestil o transakciji, ki jo je izvedel 31. oktobra. Kot je ocenil, je Fortenova edinstveno podjetje z velikim potencialom rasti. "Navdušen sem nad priložnostjo, da ga bomo še naprej razvijali skupaj z vsemi ostalimi delničarji. Predvidevam naslednje korake: 1. dokončati proces KYC pri Krollu, ki že poteka, 2. imenovati svoje predstavnike v upravni odbor, 3. aktivno nameravam sodelovati pri vseh strateških odločitvah v korist podjetja in opraviti nadaljnje potrebne naložbe za ustvarjanje znatne in trajne vrednosti," je zapisal in dodal, da je njegova vizija pripraviti in spravi Fortenovo na borzo v razumnem času.
Ob tem je zaprosil vodstvo Fortenove, da nadaljujejo s svojim delom v korist podjetja, pri tem pa posegajo po najboljših načelih korporativnega upravljanja. "Veselim se osebnega srečanja z vami v Zagrebu v zelo bližnji prihodnosti. Lep pozdrav, Saif Alketbi," ga je citiral 24sata.
Zakaj prodaja?
Sberbank je tako kot večina ruskih finančnih inštitucij na spisku ukrepov zahodnih sankcij zaradi napada Rusije na Ukrajino. Po prodaji deleža se tako zaključujejo težave povezane z njenim izstopom iz skupine Fortenova.
Kdo je skrivnostni Arabec?
O arabskem investitorju Saifu Alketbiju je na spletu znanega bore malo. Arabski mediji o njem ne poročajo kaj dosti, kljub temu da je bil od leta 2009 do 2015 vodja urada dubajskega prestolonaslednika šejka Hamdana bin Mohameda bin Rašida Al Maktuma.
Kar smo lahko izvedeli v skopem besedilu o njem, je, da je trenutno predsednik globalnega svetovalnega podjetja Flatrace, ki organizacijam pomaga krmariti pri zapletenih regulativnih, finančnih in upravljavskih odločitvah za maksimiranje vrednosti. Saif Alketbi se v omenjenem besedilu hvali in poudarja, da so njegove sanje "videti, kako Združeni arabski emirati postanejo ena najrazvitejših držav na svetu, Dubaj pa ena najpomembnejših globalnih destinacij".
KOMENTARJI (67)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.