V Sloveniji so se cene življenjskih potrebščin januarja v primerjavi z decembrom lani znižale za 0,4 odstotka. Rast cen na letni ravni je bila januarja 1,6-odstotna, v enakem obdobju lani pa je znašala kar 6,4 odstotka, je danes na novinarski konferenci povedala generalna direktorica statističnega urada Irena Križman.
Merjeno s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, ki se uporablja za primerjavo rasti cen v EU, je statistični urad januarja v mesečni primerjavi zabeležil deflacijo v višini 0,3 odstotka. V medletni primerjavi se je rast cen znižala na 1,4 odstotka.
Medtem ko je Slovenija januarja lani beležila 0,1-odstotno mesečno inflacijo, je tokrat zabeležila deflacijo, ki jo je v lanskem letu zabeležila kar trikrat, nazadnje decembra. Januarja se je blago pocenilo za 0,7 odstotka, storitve pa so se podražile za 0,2 odstotka. Razlika med cenami blaga in storitev je opazna tudi na letni ravni, saj se je blago podražilo za 0,8 odstotka, storitve pa za 3,3 odstotka, je povedala Križmanova.
Razprodaje vplivale na znižanje cen
Podobno kot v preteklih letih so tudi v letošnjem januarju zimske posezonske razprodaje vplivale na močno znižanje cen v skupini obleka in obutev. Oblačila so bila na ta račun cenejša za 13,8 odstotka, obutev za 13,7 odstotka ter oblačilni dodatki za 4,6 odstotka.
V skupini rekreacija in kultura se je prav tako zaradi nižjih cen na posezonskih razprodajah najbolj pocenila oprema za šport (za 8,3 odstotka), opazneje pa so se pocenile tudi počitnice v paketu (za 2,8 odstotka). Zaradi končanih decembrskih akcij pa so se v omenjeni skupini najbolj podražile igre in igrače (za 2,6 odstotka). V skupini izobraževanje so se pocenili izobraževalni tečaji (za 1,1 odstotka).
Januarja dražja hrana in pijača
Cene so se januarja najbolj zvišale v skupinah hrana in brezalkoholne pijače (v povprečju za 2,3 odstotka), zdravje (za 2,2 odstotka), stanovanje (za 1,3 odstotka), gostinske in nastanitvene storitve (za 0,9 odstotka) ter prevoz (za 0,6 odstotka).
V skupini hrana in brezalkoholne pijače so se poleg običajno dražjih sezonskih proizvodov na začetku leta (zelenjava je bila dražja za 14,6 odstotka, sadje za 4,5 odstotka), podražili še gazirane in negazirane pijače ter drugi prehrambeni izdelki (za dva odstotka), kava, čaj in kakav (za 1,4 odstotka) ter sveže in predelano meso (za 1,3 odstotka).
Zdravila dražja za 1,4 odstotka
V skupini zdravje so se že drugi mesec zapored najbolj podražile bolnišnične storitve, tokrat za 7,9 odstotka. Zdravila in drugi medicinski izdelki so bili dražji za 1,4 odstotka, zdravstvene, zobozdravstvene in druge storitve pa za 1,3 odstotka.
Na gibanje cen v skupini stanovanje so najbolj vplivale višje cene električne energije (v povprečju za 11,5 odstotka), podražila so se tudi trda goriva (za 1,1 odstotka), medtem ko so se najbolj znižale cene tekočih goriv (za devet odstotkov), plina (za 5,9 odstotka) ter daljinske energije (za 3,7 odstotka).
V skupini gostinske in nastanitvene storitve so se najbolj podražile nastanitvene storitve (za 3,8 odstotka), gostinske storitve pa so bile dražje za 0,2 odstotka. Cene v skupini prevoz so se v povprečju zvišale predvsem zaradi višjih cen goriv in maziv (v povprečju za 3,3 odstotka). Na drugi strani pa so se v omenjeni skupini najbolj pocenili letalski potniški prevozi (za 2,4 odstotka) ter osebni avtomobili (za 0,8 odstotka).
Na letni ravni so se najbolj zvišale cene v skupinah zdravje (za 9,5 odstotka), gostinske in nastanitvene storitve ter stanovanjska oprema (za 6,5 odstotka), izobraževanje (za šest odstotkov), hrana in brezalkoholne pijače (za 3,5 odstotka) ter raznovrstno blago in storitve (za 3,4 odstotka). Izdelki in storitve v skupinah prevoz in komunikacije pa so bili v povprečju cenejši kot pred enim letom (za 5,1 oz. 3,7 odstotka).
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.