Gospodarstvo

'Hlastanje po dobičku nima meja'

Ljubljana, 13. 04. 2011 13.48 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

V ZSSS protestirajo zaradi ravnanja nemških lastnikov Secopa. Prvi sindikalist Dušan Semolič ugotavlja, da hlastanje po dobičku nima meja, družbena odgovornost pa lastnikom nič ne pomeni.

Po besedah prvega moža Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušana Semoliča hlastanje po dobičku nima meja, družbena odgovornost pa nemškim lastnikom črnomaljskega Secopa ne pomeni ničesar.

V ZSSS zavračajo argumente, da so razlogi za selitev v stroških dela in obdavčitvi. V luči napovedanega odpuščanja 650 delavcev do konca prihodnjega leta močno podpirajo zahteve lokalne podružnice Sindikata kovinske in elektroindustrije (SKEI), da zahtevajo izplačilo plač v ustaljenih rokih, saj bodo v nasprotnem primeru takoj začeli stavkati.

Predlog Secopove uprave predvideva 650 odpuščenih delavcev.
Predlog Secopove uprave predvideva 650 odpuščenih delavcev. FOTO: Rudi Vlašič

SKEI bo obenem zahteval odpuščanje slovenskih delavcev pod enakimi pogoji oziroma z enakimi zneski odpravnin, kot jih je Secop ob zaprtju njegovega podjetja v nemškem Flensburgu leta 2008 izplačal tamkajšnjim 1500 delavcem.

Semolič je sicer izpostavil dejstvo, da je Secop in še prej Danfoss Compressors posloval uspešno, podjetje pa je lastnikom ustvarjalo dobičke, zaradi česar je odločitev za selitev proizvodnje kompresorjev na Slovaško po njegovih besedah še toliko bolj nerazumljiva.

Spomnil je, da je delovna sila tako v Črnomlju kot na splošno v Sloveniji kakovostna, v Sloveniji obstaja dolga industrijska tradicija, kakovost v Sloveniji proizvedenih izdelkov pa je na visoki ravni. Obregnilse je tudi ob nekatere komentarje v medijih in strokovni javnosti, da je razlog za odločitev nemških lastnikov v visokih stroških dela in previsoki obdavčitvi.

Prepričan je, da se Secop ne seli zaradi delavskih plač oziroma višine minimalne plače. Prav tako po njegovih besedah razlog ni v visoki obdavčitvi, saj je davčna obremenitev podjetij na Slovaškem po njegovih besedah večja kot v Sloveniji. Skliceval se je na raziskavo Doing Business Svetovne banke, po katerem je davčno breme za podjetja v Sloveniji pri 35,4 odstotka, na Slovaškem pa pri 48,7 odstotka.

Prepričan je, da je Slovenija davčno normalna država, kar v ZSSS utemeljujejo tudi s podatki, da so davki na delo v Sloveniji na povprečju EU, medtem ko je Slovenija po davkih na prihodke podjetij med manj obdavčenimi. Obremenjenost s prispevki je res večja, a to po navedbah ZSSS velja predvsem za zaposlene, ne pa za delodajalce.

Družbene odgovornosti po navedbah ZSSS manjka tudi številnim slovenskim lastnikom in vodilnim delavcem v podjetjih, saj so se ti v preteklosti raje ukvarjali s špekulacijami in lastniško konsolidacijo, kot pa da bi skrbeli za razvoj podjetij, dobro počutje in strokovni razvoj delavcev, inovacije in dvig dodane vrednosti.

Prav tako po njegovih besedah ne morejo biti razlog plače. Dejanski stroški dela so po navedbah ZSSS v Sloveniji nizki, zvišujejo pa jih vključene plače in bonitete vodilnih delavcev. Kot opozarjajo, imata dve tretjini zaposlenih plačo, ki je nižja od povprečne. Tudi toga delovnopravna zakonodaja po Semoličevih besedah ne more biti glavni razlog, saj že obstoječa zakonodaja delodajalcem omogoča številne prožne oblike zaposlovanja, ki jih ti tudi s pridom uporabljajo.

Glede stalnega opozarjanja na pomanjkljivo konkurenčnost slovenskega gospodarstva je Semolič znova spomnil, da dvig konkurenčnosti sam po sebi ne prinaša izboljšanja delovnih pogojev za delavce. Izboljšanje konkurenčnosti je namreč po njegovih besedah velikokrat povezano z nižanjem pridobljenih socialnih pravic. Se pa tudi v ZSSS strinjajo, da bi lahko država in lokalne skupnosti več storile za izboljšanje poslovnega okolja skozi posodobitev infrastrukture, lažji dostop do zazidljivih zemljišč, manj zapletene administrativne postopke in instrumente podpore za tuje vlagatelje, ki pa jih morajo spremljati zaveze investitorjev, da bodo v nekem kraju ostali daljše časovno obdobje in delovali družbeno odgovorno.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (109)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Madyy
14. 04. 2011 17.11
Ko pogledaš Slovenski Parlament ter ostale ki sestavljajo začasno Adminisatracijo je takoj jasno, da je škoda Slovenske zemlje za njihova Trupla in da sonce po njih sije..?? Za svojo rit bi prodali Slovenijo, Slovence starše ter Lastne otroke..
Tonček Balonček
14. 04. 2011 10.15
O uvedbi kapitalizma nismo imeli pa nobenega referenduma ali plebiscita! Če bi Zakon o združenem delu še veljal,. bi bilo ljudem precej bolje!
kleopatra-1
14. 04. 2011 09.56
korintos, drugače se pa strinjam s tabo
kleopatra-1
14. 04. 2011 09.56
korintos14.04.2011, 08:551 tomy33 Normalno da se novodobni slovenski kapitalisti ne bodo odrekli svojemu nakradenemu bogatstvu. To jim lahko samo prepreči sodišče. O naših sodnikih in tožilcih pa enkrat drugič. --- sodišče?! ne me smejat. vrh korupcije. Prepreči lahko samo inkarnacije Matije Gubca in Tita, prvega, da dvigne upor, drugega, da uredi zadeve kot so v sedemdesetih in osemdesetih že odlično funkcionirale - seveda pa bo treba pred tem povrniti še goli otok - kandidatatov za tja je kar precej
tomy33
14. 04. 2011 09.40
korintos Jap, načeloma res.......problem nastane, ker je to isto sodišče spet odvisno od zakonov, ki so jih napisali ti, ki imajo kapital in v končni fazi je tudi plačano in odvisno od tega kapitala. In smo v začaranem krogu. To pa je verjetno to kar si mi želel povedat :)
korintos1
14. 04. 2011 08.58
bnam2707 Certifikati so naredili svoje. Eni so dobro vedeli zakaj so jih talali, potem pa s nepokritimi krediti pokupili delnice in to je to.
Tonček Balonček
14. 04. 2011 08.56
fricoly1, da iz majhne firme napraviš veliko, ni potreben kapitalizem, takšnih delavnic in obratov je bilo pri nas po vojni veliko in marsikatero je psotalo relativno veliko. recimo Litostroj, IMP, TAM, Slovenijales, Emona itd. "Umetnost" je bial ta podjetja uničiti, to je omočil šele zlom kapitalizma in sposledično sprostitev človeških potencialov ter inventivnosti na področju finančnega inženiriga. Če bi se šli managerske odkupe še v Krki, bi bila že zdavnaj v tujih rokah ali pa bi bankrotirala. Sicer pa širjenje in rast nista vedno pozitivna, postaneš okoren, enfleksibilen ali pa monopolist, kot je bil svoje čase recimo IBM in Microsoft na področju programja, ali ap recimo Oracle z bazami podatkov.
korintos1
14. 04. 2011 08.55
tomy33 Normalno da se novodobni slovenski kapitalisti ne bodo odrekli svojemu nakradenemu bogatstvu. To jim lahko samo prepreči sodišče. O naših sodnikih in tožilcih pa enkrat drugič.
bnam 2707
14. 04. 2011 08.47
Takole je Tito rekel v takratni skupščini SFRJ,ko je bil sprejet nov zakon o združenem delu v lettu 74 prejšnjega stoletja. Ne mislite,da smo se zlahka dogovorili za ta zakon,ki smo ga danes sprejeli v skupščini SFRJ.To je bila dolga in težka pot.Zdaj ga imamo.Tega vam ne more nihče uzeti,razen,če boste to sami dovolili! Zakon je na papirju in za njega se bo treba še krepko boriti,da se bo uresničeval tudi v praksi. Te njegove besede so dovolj zgovorne za razumevanje in razlastninjenje delavcev kot nosilcev vse družbene lastnine,ki so sami dopustili,da so danes tam kjer so.Danes nimajo ničesar od tega,ker so sami dovolili,da se jim vzamejo pravice,kot jim jih je v tistih časih zagotavljala ustava in zakon o ZD. V letu osamosvojitve ni bilo govora o kapitalizmu in o razlastninjenju.To porcijo smo dobili po odcepitvi. od nekdanje skupne država,podjetja pa so se privatizirala na tajkunski način.Delavce ni nihče nič vprašal.Ta slovenska pot v kapitalizem nas je pripeljala do stanja kakršno je danes.To pa je brezizhodno,saj videti je tako.Politika je uničila vse kar je bilo dobrega,tajkuni pa so delavce postavili pred giljotino.
tomy33
14. 04. 2011 06.49
korintos Tudi jaz sem za socializem, samo kaj, ko pa smo ga ljudje preveč izkoristili. nightfly Tisti ,ki nima odgovornosti v sebi nima niti volje do dela , delo samo krepi ustvarjalnost ,to pa posledicno vodi do zasluzene nagrade in uzitkov. Osnovni problem vseh družbenih sistemov je da ne upoštevajo človeškega faktorja. Človek je v svojem bistvu nagnjen k uživaštvu in doseganju ciljev z najmanj napori. To velja za vse sloje od delavca za trakom do manegerja. In iz tega razloga samo volja do dela ni pogoj za pridobitev zaslužene nagrade, če pa imaš na drugi strani nekoga, ki nima odgovornosti do drugega kot do sebe in pobere sadove tvojega dela. Kar je v tej družbi postalo nekaj samo po sebi umnevnega, dovolj je da pogledamo lestvico največjih zaslužkarjev. Danes ne služi tist, ki nekaj proizvaja, kar bi bilo logično ampak tisti, ki preprodaja, prelaga papirje, pakira meglo itd. In ker je denar sveta vladar, so si ti drugi prilagodili sistem po svoji meri in utopično je verjeti da se bodo kar tako zlepa odpovedali vsem svojim privilegijem.
Danijel Fric
13. 04. 2011 21.44
Kapitaliste je treba delit na tiste ki so iz malih delavnic naredili firme zavidanja vredne, katerih Slovenija ne premore, mi imamo pa samo kapitaliste, ki so pokradli družbeno imovino. Namesto besede kapitalisti se za njih uporablja beseda POGREBNIKI. Zdravilo za zdravljenje teh pa drugič, .
kleopatra-1
13. 04. 2011 21.28
družbena odgovornost in še marsikaj drugega (npr. solidarnost, kolektivni duh, pomoč sosedom itd ...) je odšla tisti trenutek, ko se je Slovenija "osamosvojila" in postala sužnja kapitalizma - vrednot ni več, samo še sužnjelastniki (beri: kriminalci v politiki in gospodarstvu) in sužnji brez dostojanstva ( večinski delež slovenskih hlapcev - z mano vred ta trenutek) - kje je Matija Gubec, da dvigne upor in kje je Tito, da nam vrne dostojanstvo, čuti do sočloveka, dopuste, šolstvo, zdravstvo, službe, šopinge v Italiji in Avstriji in še veliko veliko lepega je bilo takrat ...
intel1
13. 04. 2011 20.44
slovenčki tako državo ste hotli imet, ka zdej jokate. še sanjal se vam bo po ..... smrt kapitalizmu
korintos1
13. 04. 2011 20.15
korintos1
13. 04. 2011 20.10
Kapitalistu sploh ni važno kje dela. Njemu je važen zaslužek in kvaliteta izdelkov, saj drugače itak propade. Semolič se je pa spomnil malo pozno na delavce, ker se ukvarja s referendumi. Tudi jaz sem za socializem, samo kaj, ko pa smo ga ljudje preveč izkoristili. Če primerjaš zadnjih deset let socializma, pa sedaj deset let kapitalizma-slabo se nam piše.
Frane Šajn
13. 04. 2011 19.55
Ti tipi tako hlastajo po dobičku, da izgledajo že prav astmatično bedniki!
Frane Šajn
13. 04. 2011 19.52
nightflay: Za socijalizem zavedno!
korintos1
13. 04. 2011 19.22
nightfly To sem ti ravno hotel povedati. Dosti jih hoče plače in pravice po kapitalistično, dolžnosti in norme pa po socialistično. Zadnje čase je pri nas vse zmešano.
korintos1
13. 04. 2011 19.01
loden Ne boj se za Semoliča. Pogoje za penzijo ima izpoljnene, njegova plača, 18 letno povprečje-maksimalac.
korintos1
13. 04. 2011 18.58
nightfly Zdi se mi pa tudi, da mi malo preveč poznamo pravice, dolžnosti pa prekleto malo.