Iz uprave družbe Hisense Gorenje so nam potrdili, da bodo v luči naraščajoče epidemije koronavirusa po Evropi od 23. marca do 5. aprila zaprli vse svoje evropske tovarne. "Čeprav dosledno izvajamo preventivne zaščitne ukrepe za preprečevanje možnosti širjenja koronavirusa ter za zaščito zdravja naših zaposlenih in imamo za to na zalogi še dovolj vseh vrst zaščitnih sredstev ter kljub dejstvu, da imajo naše tovarne še dovolj materiala za nadaljevanje proizvodnje, smo omenjeni ukrep prekinitve proizvodnje sprejeli iz preventivnih razlogov, da na ta način prispevamo k omejevanju širjenja virusa covid-19 in še dodatno zaščitimo zdravje naših zaposlenih," so pojasnili v družbi, ki je zadnji dve leti v lasti Kitajcev.
Kot pravijo, sta se vodstvo in sindikat delavcev dogovorila, da s proizvodnjo nadaljujejo 6. aprila, razen če bi v tem času vlada sprejela dodatne ukrepe, ki bi omejevali delovanje industrije. Ta dogovor velja za vse proizvodne tovarne. "Delovne dneve, ki na ta način izpadejo v Velenju, Valjevu v Srbiji in Mori na Češkem, bomo nadomestili s prerazporeditvijo terminskega koledarja. Nekaj dni, ko bi imeli po terminskem koledarju dopust (npr. pred prvomajskimi prazniki), bodo po novem delovni dnevi, nekaj dni pa bomo nadomestili z dodatnim delom v drugi polovici leta," so zapisali. Dogovor med vodstvom in sindikatom je potrdil tudi Svet delavcev.
Medtem ko bodo delavci v proizvodnji v času prekinitve doma, bodo svoje delo – bodisi na domu bodisi v podjetju – še naprej opravljali tisti zaposleni v režijskih službah, ki opravljajo delo, ki je nujno za nemoteno delovanje podjetja.
V Gorenju so pojasnili še, da bodo tudi po predvideni dvotedenski prekinitvi proizvodnje v vseh podjetjih Hisense Gorenje še naprej izvajali vse preventivne varnostne in zaščitne ukrepe. V velenjskem podjetju so sicer že od sredine januarja začeli izvajati zaščitne ukrepe. Od začetka prejšnjega tedna pa morajo vsi zaposleni nositi zaščitne maske, ki jih menjajo na največ tri ure. Uvedli so tudi redno razkuževanje rok, delovnih in drugih površin ter prostorov. Prav tako delavcem pred vstopom v varovano območje merijo telesno temperaturo, od tega tedna uporabljajo tudi termovizijske kamere. V času malice pa velja poseben režim razdeljevanja hrane.
Kljub vsem naštetim ukrepom, pa so nas delavci pred dnevi opozorili predvsem na premajhno varnostno razdaljo med delavci v proizvodnji. "Tisoč zaposlenih, razdalja med njimi pa od 20 do 50 centimetrov. Eden drugemu diha v obraz, ker sta si za trakom nasproti. Ne smemo se zadrževati zunaj v skupinah, lahko pa v Gorenju hodimo eden čez drugega," je zapisal bralec.
Ob sprejetju novega ukrepa prekinitve proizvodnje je vodstvo podjetja svoje zaposlene pozvalo, naj tudi v času, ko bodo doma, dosledno upoštevajo preventivne ukrepe in tako čim bolje zaščitijo svoje zdravje in zdravje svojih bližnjih.
Vodstvo podjetja in vodstvo sindikata bosta tudi v času prekinitve proizvodnje ves čas v stiku in se bosta sproti obveščala o dogajanju in ukrepih.
KOMENTARJI (45)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.