Najnovejši sistem s tehnologijo 'starter generator' - to je strator in rotor iz lamel elektropločevine - mehkohibridnim vozilom omogoča dodatno moč pri pospeševanju, pri zaviranju ali vožnji navzdol pa proizvaja električno energijo in polni baterije, potrebne za zagon motorja z notranjim izgorevanjem in pogonsko električno asistenco.
"S tem Hidria ostaja vodilni strateški dobavitelj ključnih delov elektromotorja omenjenega sistema avtomobilski industriji," so navedli v družbi s sedežem v Spodnji Idriji.
Sodobna hidridna vozila bodo tako v Hidrii z najnovejšim sistemom porabila do 30 odstotkov manj goriva zaradi rekuperacije energije prek dodatnega vodno hlajenega akumulatorja. S tem bodo ta vozila občutno zmanjšala izpuste ogljikovega dioksida pod 92 gramov na kilometer glede na aktualno regulativo EU.

Hidria je sicer v začetku septembra položila temeljni kamen za gradnjo visokotehnološkega centra za razvoj in izdelavo ključnih delov elektromotorjev za hibridna in električna vozila, ki bo začel delovati sredi leta 2023. Investicija je vredna 40 milijonov evrov.
Izgradnja centra je, kot so spomnili v družbi, prvi korak projekta Gemo (Green Mobility), s katerim vodilni slovenski avtomobilski proizvajalci v partnerstvu s slovensko vlado v okviru načrta za okrevanje in odpornost zagotavljajo transformacijo in nadaljnjo rast slovenske avtomobilske dobaviteljske industrije.
O zeleni mobilnosti bo sicer beseda tekla prihodnji teden, ko se bo vlada v Hidrii sestala z vodilnimi predstavniki slovenske avtomobilske industrije.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.