Drugi največji svetovni proizvajalec piva po AB InBev je lani zabeležil 3,3 milijarde evrov čistega dobička, k čemur je pripomogla sprostitev omejevalnih protikoronskih ukrepov po Evropi. Skupina, pod okrilje katere spada več kot 300 znamk, med drugimi Amstel, Strongbow in Tiger, je leto 2020 zaključila v rdečih številkah.
Okrevanje svetovnega gospodarstva po koronski krizi spremljata najvišja inflacija v desetletjih in težave v dobavnih verigah, močno pa raste tudi povpraševanje, so zapisali pri Heinekenu.

Lani prodali 4,6 odstotka več piva
Rast so zaznali povsod, razen v azijsko-pacifiški regiji, so zapisali v poslovnem poročilu. "Količina prodanega piva je bila znatno višja kot leta 2019, pred izbruhom pandemije," so dodali. Prihodki podjetja so sicer zrasli za 11,8 odstotka na 26,6 milijarde evrov.
Nizozemski pivovarski velikan se namerava s perečimi izzivi spopada z dvigom cen. Za podoben korak se odloča tudi konkurenca. Danski Carlsberg je podražitve napovedal v začetku tega meseca.
Januarja letos delavci v Heinekenu stavkali
Kljub dobičkom pa so delavci sredi januarja javno izrazili nezadovoljstvo in stavkali. Heineken je zato moral zaustaviti proizvodnjo v pivovarnah v krajih Den Bosch in Zouterwoude v bližini Haaga. V enodnevni stavki je sodelovalo okoli 250 zaposlenih, do nje pa je prišlo potem, ko so pogajanja o novi kolektivni pogodbi po večmesečnih pogovorih s pivovarno zastala, so sporočili iz nizozemskega sindikata FNV, o čemer smo tudi poročali.
"Ljudje so v zadnjih dveh letih zaradi pandemije covida-19 delali v nevarnih razmerah. Naše zahteve po plačah so nižje od inflacije, ki je trenutno zelo visoka," je takrat dejal predstavnik sindikata Niels Suijke. Po mnenju zaposlenih je namreč 3,5-odstotno zvišanje plač, ki ga je predlagala uprava družbe, prenizko v primerjavi z naraščajočo inflacijo na Nizozemskem, ki je decembra lani dosegla 5,7 odstotka.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.