Minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han je na podlagi prejetih informacij o možnem izplačilu dividend družbe SIJ d.d. pozval družbo Slovenska industrija jekla, da njegove hčerinske družbe (SIJ Acroni, SIJ Metal Ravne, SIJ ZIP Center in SIJ Ravne Systems) prejeto pomoč vrnejo, če bo prišlo do izplačila dividend.
"Osnovni namen zakona je pomagati slovenskemu gospodarstvu oziroma podjetjem, ki jih je prizadela energetska kriza. Slovenskim podjetjem smo namenili 400 milijonov evrov javnega denarja. Vsekakor ni bil namen dajati državno pomoč podjetjem, ki te pomoči ne potrebujejo tako nujno," je dejal.
Posebej je izpostavil, da so v zakonu zato jasno napisali prepoved izplačila dobička: podjetje, ki je prejelo pomoč za 2023, letos ne sme izplačati dobička za katero koli leto, dobička letošnjega leta pa ne sme izplačati kadar koli v prihodnjih letih. Te omejitve veljajo za prejemnike pomoči in ne za povezane družbe. Poleg tega podjetje ne sme nakupovati lastnih delnic ali lastnih poslovnih deležev, izplačati nagrad oziroma dela plač za poslovno uspešnost poslovodstvu.
Han je ob tem pojasnil, da vlada v zakon ni vključila določbe o prepovedi izplačil dobička tudi za krovne ali povezane družbe predvsem, ker ni želela spraviti v neenakopraven položaj slovenskih krovnih družb v primerjavi s krovnimi družbami, ki imajo sedež v tujini. Za krovne družbe v tujini namreč določbe slovenske zakonodaje ne veljajo, niti nad njimi ni možen nadzor. Enake določbe o prepovedi o izplačilih dobička so bile že v protikoronskih zakonih za pomoč gospodarstvu v času pandemije covida-19.
Krovna družba SIJ za pomoč ni zaprosila in je ni dobila. To so storila njena štiri hčerinska podjetja – do sedaj jim je bilo izplačanih dobrih 2,42 milijona evrov pomoči, so na ministrstvu zapisali v sporočilu za javnost.
Skupščina Sija, v kateri ima družba Dilon 72,2-odstotni delež osnovnega kapitala (74,3 odstotka glasovalnih pravic), med lastniki pa sta še Republika Slovenija (25,0001 odstotka osnovnega kapitala) in družba Unior (0,001 odstotka), je konec maja sklenila, da bo od 102,7 milijona evrov bilančnega dobička za izplačilo dividend za lani namenila 5,8 milijona evrov oz. 6,01 evra bruto na delnico.
Sporočili so tudi, da bo pristojna agencija Spirit Slovenija na podlagi prejetih informacij začasno zamrznila nadaljnja izplačila zadevnim štirim hčerinskim podjetjem, SIJ Acroni, SIJ Metal Ravne, SIJ ZIP Center in SIJ Ravne Systems, ter uvedla nadzor nad podjetji, da ugotovi skladnost njihovega poslovanja z zadevnim Zakonom o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize in pravili o državnih pomočeh.
Vlada: Izplačila dividend in nagrad v Siju so v nasprotju z namenom zakona o pomoči gospodarstvu
"Ko smo reševali energetsko draginjo, je bilo zelo jasno napisano, da morajo pomoč dobiti tista podjetja, ki jih je kriza najbolj prizadela," je na novinarski konferenci poudaril minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer. Opomnil je, da so v ta namen podjetjem namenili ogromno denarja.
Dati moramo zelo jasno sporočilo, da tovrstna navzkrižja – na eni strani črpanje državne pomoči, na drugi strani pa izplačila dobička in nagrad poslovodstvu – za nas absolutno niso sprejemljiva, je dodal. "Spomnimo se, kakšne so bile razmere pri reševanju energetske krize in kakšni so bili pozivi nekaterih gospodarstvenikov, da je potrebno še urgirati!"
Ker se strinjajo, da je šlo za ravnanje gospodarskih subjektov, ki je v nasprotju z namenom zakona pomagati družbam v težavah zaradi energetske krize, so danes na vladi sprejeli nekaj sklepov. Ministrstvu za gospodarstvo so naložili, da mora takoj okrepiti nadzor nad izvajanjem Zakona o pomoči gospodarstvu za omilitev posledic energetske krize in takojšnjo izvedbo vseh postopkov za izdajo odločb o vračilu neupravičene prejete pomoči. Vlada pa je Fursu naložila izterjavo vračila neupravičeno prejete pomoči, kar naj se izvede nemudoma.
Dobiček in še 20 milijonov nagrade za uspešno poslovanje
Kumer je na novinarsko vprašanje o višini zneska pojasnil, da obstajata dve vrsti izplačil. Skupščina družbe Sij - Slovenska industrija jekla kot krovnega podjetja skupine Sij je konec maja odločila, da od 102,7 milijona evrov bilančnega dobička za lani za dividende nameni 5,8 milijona evrov. "Zakrožila je tudi informacija, ki jo zdaj preverjamo, v višini cca 20 milijonov evrov kot nagrada poslovodstvu za uspešno poslovanje."
Podjetja sredstva, ki so jih prejela, lahko vrnejo prostovoljno, sicer jih bo od njih izterjal Furs. "Želimo poslati zelo jasen signal, da tovrstnih mahinacij ne bomo pustili in bomo za tisto, kar ne bo prostovoljno vrnjeno, pozvali še Furs, da nemudoma prioritetno obravnava primer. Če obstaja zakonska podlaga in vlada meni, da obstaja, naj se ta sredstva vrnejo," je še dejal.
Na vprašanje, ali se mu zdi higienično, da je vlado k pomoči še marca pozival član poslovodstva in predsednik GZS Tibor Šimonka, je Kumer odvrnil, da je razočaran. Njegove tedanje pozive vladi za pomoč je označil za "popolnoma nerelevantne in brez osnove".
Pa sam lahko še sodeluje s človekom, ki je marca govoril eno, čeprav je že vedel za rekordne rezultate? "Lahko samo špekuliramo, da so bila znana dejstva takrat že na mizi in ta odnos je bil verjetno že kontaminiran. Danes pa so dejstva na mizi in je ta odnos gotovo kontaminiran," je bil jasen.
Minister upa in verjame, da tovrstnih praks vnaprej ne bo. "To je tudi moj namen – da damo zelo jasno sporočilo, da državna sredstva niso 'hec' in želimo pomagati podjetjem, ki to potrebujejo. Ne bomo pa pustili, da si hkrati izplačujejo dobiček in res nesorazmerno velike nagrade."
SDH: Bistvena naloga holdinga je gospodarno ravnanje s premoženjem in ustvarjanje donosov za državo
Slovenski državni holding (SDH) je sicer sredi junija sklenil, da letos na skupščinah družb ne bo podprl izplačila dividend, če sta predlog za neizplačilo dividend zaradi obveze po vračilu prejete pomoči oblikovala uprava in nadzorni svet, ko dejanski oz. pričakovani znesek pomoči presega deset odstotkov čistega dobička leta 2022, ko je ocenjeni oportunitetni strošek odloga izplačila dividend nižji od ocenjenega stroška izgube pomoči in ko bilančni dobiček družbe za lani omogoča izplačilo primernih dividend v začetku leta 2024.
Vseh primerov sicer ni mogoče obravnavati enako. V SDH so pojasnili, da je skladno z zakonom bistvena naloga holdinga gospodarno ravnanje s premoženjem in ustvarjanje donosov za državo. Prejete dividende družb v lasti države se namreč stekajo v proračun države. "Če katerakoli družba v upravljanju SDH predlaga izplačilo dividend in finančni položaj družbe takšno izplačilo omogoča, mora SDH takšno izplačilo dividend potrditi," so navedli. Kot so dodali, je pri konkretni družbi Sij država le 25-odstotni lastnik, tako da glasovanje države ni pomembno z vidika odločitve.
SIJ: Gre za politično motivirane objave
V Skupini Sij pa medtem ocenjujejo, da gre za napade usmerjene v glavnega podpredsednika Tiborja Šimonko. "Tibor Šimonka od prvega dne prevzema mesta predsednika Gospodarske zbornice Slovenije dosledno ločuje obe svoji vlogi, tudi pri podajanju stališč v javnost. Konkretno, GZS je v času energetske krize opozarjala na težave podjetij, na nekonkurenčne pogoje velikih in energetsko intenzivnih podjetij in na cene energentov, ki so v Sloveniji višje kot na konkurenčnih, predvsem tujih trgih. To so dokazljiva dejstva," navajajo v odzivu za javnost in dodajajo, da SIJ d.d., matična družba Skupine Sij, ni bila prejemnica pomoči ter da so zato delničarji "skladno s predpisi, pogoji izplačila dividend in zakonom o gospodarskih družbah lahko povsem zakonito izglasovali sklep o izplačilu sicer zakonsko določene minimalne višine dividend".
V zvezi s poslovanjem v letu 2022 in energetsko krizo vodstvo Skupine SIJ pojasnjuje, da je bilo leto 2022 hkrati zaznamovano tako z visokim povpraševanjem po proizvodih kot tudi z visokimi cenami energentov. "Upravljanje je terjalo veliko mero fleksibilnosti proizvodnje, kar je bilo v zahtevni jeklarski industriji mogoče zaradi obsežnih preteklih naložb. Sem je sodil tudi začasni ukrep znižanja obsega proizvodnje, ki so jo bili primorani prilagajati tudi visokim cenam električne energije. Stroški energije so bili lani v primerjavi s preteklim letom kljub temu podvojeni. Če se ne bi prilagajali, bi bili vplivi še večji."
Kot navajajo, so dobre poslovne rezultate dosegli tudi zaradi prenašanja višjih vhodnih cen v cene izdelkov za prodajo na svetovnih trgih.
KOMENTARJI (255)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.