Upravitelj prisilne poravnave Merkurja Ladislav Hafner, ki ga je v sredo skupaj z oklicem začetka postopka prisilne poravnave imenovalo kranjsko okrožno sodišče, je začel s preučevanjem načrta finančnega prestrukturiranja. Položaja Merkurja še ni uspel preučiti, "saj sem šele danes prejel načrt finančnega prestrukturiranja, ki obsega kar 82 strani". Po njegovi temeljiti preučitvi se bo lahko odločil tudi glede soglasja k posojilu za obratna sredstva, ki ga namerava Merkur v vrednosti 40 milijonov evrov najeti pri bankah.
O sodelovanju pri reševanju Merkurja se bo pogovarjal tudi s predsednikom uprave podjetja Blažem Pesjakom in predsednikom nadzornega sveta Matevžem Slapničarjem. "Moram zaščititi upnike in nadzorovati samega dolžnika, da posluje v skladu z zakonom in da ničesar ne plačuje za nazaj," je pojasnil in dodal, da je uspeh prisilne poravnave popolnoma odvisen od upnikov in od njihovega pristanka na predlagano prisilno poravnavo.
Glede na dosedanje izkušnje je lahko ocenil, da je načeloma višina poplačila upnikov, kot ga predlaga vodstvo Merkurja kar dobro poplačilo. Prezgodaj pa je, da bi se sam lahko opredelil, ali je Merkurjev načrt prestrukturiranja dober in bi bil lahko uspešen.
Kot je razvidno iz načrta finančnega prestrukturiranja, bi sicer navadni upniki v prisilni poravnavi prejeli skoraj 62-odstotno poplačilo svojih terjatev, medtem ko bi v primeru stečaja dobili povrnjenih le 26 odstotkov svojih terjatev. Skupaj ima glede na osnutek načrta Merkur kar za 376 milijonov evrov dolgov do navadnih upnikov, terjatve ločitvenih upnikov pa znašajo 310 milijonov evrov. Končna višina terjatev bo znana, ko jih bodo upniki prijavili, za kar imajo mesec dni časa, in ko jih bo upravitelj priznal.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.