Gospodarska zbornica Slovenije (GZS), ki pokojninsko reformo sicer podpira, opozarja, da nekaterih odgovorov na zastavljena vprašanja še ni dobila, čeprav se pogajanja iztekajo.
Problemov in odprtih vprašanj je kar nekaj, najpomembnejši pa so po mnenju zbornice trije: za delodajalce bo ključna finančna vzpodbuda za zaposlovanje starejših, še vedno je odprta problematika prostovoljnega dodatnega pokojninskega zavarovanja, vse več pa je tudi problemov z obveznim dodatnim pokojninskim zavarovanjem.
V GZS predlagajo, naj novi pokojninski zakon omeji možnost enkratnega dviga zbranih sredstev kolektivnega zavarovanja, potreben je dvig davčne olajšave iz sedanjih 5,8 odstotka bruto plače na 7,2 odstotka in odprava absolutne letne omejitve davčne olajšave.
V GZS še predlagajo davčno razbremenitev dodatne pokojnine ali vsaj zagotovitev enake davčne obravnave dodatne pokojnine, kot je to pri pokojnini iz obveznega zavarovanja. Večje premije, višji donosi, boljša preglednost, zavarovanje zaposlenih v delovno intenzivnih panogah in pa nenamenska poraba privarčevanih sredstev so ključni cilji, zaključujejo, katerim bi morale slediti spremembe v pokojninski reformi.
Prispevke dvignili brez njihove vednosti
Delodajalci še vedno niso dobili odgovora na vprašanje, kakšne ugodnosti bodo po novem pokojninskem zakonu deležni zaradi zaposlovanja starejših delavcev, je dejala izvršna direktorica GZS za socialni dialog Tatjana Čerin.
V zbornici si prizadevajo za čim večjo vključenost zavarovancev v prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje, pri tem pa naj bi pomagale davčne olajšave. "Želimo si, da bi vključili večji delež tiste aktivne populacije, ki še ni vključena. Vendar pa rešitve ministrstva za delo ne gredo v to smer in še ne vemo, kakšne bodo davčne olajšave v zvezi z vplačano premijo," je dejala Čerinova.
Poleg tega so nejasnosti tudi pri obveznem dodatnem pokojninskem zavarovanju, pravi. Prispevki za to zavarovanje so se nedavno brez vednosti delodajalcev povišali s 4,25 oziroma 6,20 odstotka na enotno prispevno stopnjo 10,55 odstotka, kar pa močno vpliva na stroške dela.
Takšna enostranska odločitev ministrstva za delo in Kapitalske družbe je nezakonita in številni delodajalci so se že odločili za pritožbo, opozarjajo. V zbornici po besedah Čerinove pričakujejo, da bo novi pokojninski zakon prinesel "bolj korektno rešitev".
Zdajšnje besedilo reforme pa tudi ne vključuje socialne kapice, ki jo predvideva izhodna strategija vlade. Delodajalci nasprotujejo omejevanju pokojnin navzgor, pravi Čerinova.
Vladna stran naj bi do 5. avgusta socialnim partnerjem poslala osnutek pokojninskega zakona z zdajšnjo vsebino, ti pa bodo imeli potem do konca avgusta čas za pripombe. Če te ne bodo konstruktivne, bo vlada predlog zakona v začetku septembra pripravila za obravnavo v DZ, napoveduje vladna stran.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.