Gospodarstvo

GZS: Po ocenah elektrooperaterjev je prehod na stari sistem mogoč v zelo kratkem času

Ljubljana, 10. 01. 2025 10.54 | Posodobljeno pred 2 urama

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min

GZS pristojne poziva, naj začasno vzpostavijo stari sistem obračunavanja omrežnine, v vmesnem času pa pripravijo nov akt s spremenjeno metodologijo, ki bo upoštevala vse zakonske določbe in priporočila ter tudi specifike gospodarstva. Po ocenah operaterjev bi bil sicer prehod na stari sistem obračunavanja mogoč v zelo kratkem času, pravijo na GZS.

Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) po besedah generalne direktorice GZS Vesne Nahtigal pozdravljajo, da so vlada in celotna politika prepoznali neustreznost in škodljiv vpliv nove metodologije omrežnin na odjemalce.

Na današnji novinarski konferenci v Ljubljani je izpostavila predloge Elesa glede spremembe metodologije, ki gredo po njenih besedah v smeri predlogov GZS iz lanskega marca – manj časovnih blokov, ustreznejša časovna in stroškovna razlika med časovnimi bloki, merjenje moči glede na dejansko doseženo moč in popravek tarifnih postavk.

Nikakor pa se Nahtigalova ne strinja s predlogi Elesa, da se samo "popravi" sedanji režim. "Treba je začasno vzpostaviti stari sistem obračunavanja omrežnine, pripraviti povsem nov akt z novo, ustreznejšo metodologijo, pred uvedbo izvesti analize učinkov ter upoštevati specifike gospodarstva," je poudarila.

Nov sistem omrežnine je v veljavi od 1. oktobra.
Nov sistem omrežnine je v veljavi od 1. oktobra. FOTO: Shutterstock

Delna ali celotna oprostitev plačila stroška za moč za najdražji prvi časovni blok za odjemalce v visoki sezoni, kar je v četrtek napovedal pristojni minister Bojan Kumer, po besedah generalne direktorice GZS ne bo razbremenila dela gospodarstva z najvišjimi podražitvami, saj so pri teh podjetjih najvišja povečanja stroškov za energijo, ne za moč, in sicer po besedah generalne direktorice zbornice od štiri- do šestkratna.

Kritična je bila do izjav članov sveta Agencije za energijo, da bi za vrnitev na stari režim omrežnine potrebovali pol leta. "Od elektrooperaterjev smo dobili neuradne informacije, da je za prehod na stari sistem obračunavanja z njihove strani mogoč v zelo kratkem času," je izpostavila in dodala, da tudi na strani dobaviteljev prehod ne bi pomenil večjega zalogaja.

GZS je, kot je spomnila Nahtigalova, po uvedbi novega sistema opravila analizo dejanskih stroškov na podlagi prejetih računov podjetij. "Ta je pokazala, da so dejanski dvigi stroškov v delu gospodarstva primerljivi z napovedmi GZS iz analize, opravljene še pred uvedbo sistema marca. Največje poprečne letne dvige je zaznati pri podjetjih, ki so na visoki ali srednji napetosti," je dejala.

Kot je dodala vodja področja za problematiko omrežnine na GZS Andreja Čerče, je analiza pokazala v povprečju večje relativno višanje glede na staro metodologijo pri uporabniški skupini 4 (visoka napetost), pri kateri je njihov ocenjen povprečni dvig na letni ravni 163-odstoten.

Regulator mora po mnenju GZS izvesti oceno učinka nove metodologije na vse deležnike in zagotoviti ustrezno večletno prehodno obdobje, ki bo omogočilo vsem uporabnikom, da se lahko prilagodijo spremembam omrežninskega sistema. Pri tem se morajo upoštevati tudi specifike in potrebe gospodarstva, breme aktivnega odjema pa se mora bolj sorazmerno porazdeliti med odjemalce in operaterje.

"Tako kot se je država odločila za spodbujanje obnovljivih virov energije in blažitev posledic za lastnike sončnih elektrarn, se bo morala odločiti tudi, ali želi v Sloveniji imeti industrijo materialov, kar je energetsko intenzivna industrija, ki je ključna za delovanje tudi ostalega dela gospodarstva. Če da, potem pričakujemo, da bosta vlada in regulator v novem omrežninskem sistemu upoštevala specifike te industrije," je dejala Nahtigalova.

Družba Eles, ki jo vodi Aleksander Mervar, sicer tudi predsednik Energetske zbornice Slovenije, je na podlagi analize, ali je trenutna razporeditev petih časovnih blokov v okviru metodologije obračuna omrežnine najbolj optimalna glede na potrebe elektroenergetskega sistema, ugotovila, da bi bil smiseln prehod na tri časovne bloke. Predlaga tudi odpravo razlik v tarifah med sezonama.

Energetska zbornica pozdravlja Elesove predloge glede omrežnine

Medtem pa sekcija za vprašanja dobaviteljev električne energije, ki deluje v okviru Energetske zbornice Slovenije, pozdravlja predloge rešitev, ki jih glede obračunavanja omrežnine predlaga družba Eles. "Kot smo v preteklosti v strokovnih krogih opozarjali dobavitelji, se je novi model obračuna omrežnine po prejemu dejanskih računov na strani odjemalcev izkazal za nepreglednega in nerazumljivega. Novi način ne izhaja iz možnosti prilagajanja odjema odjemalcev, temveč zgolj iz potencialne razbremenitve omrežja," so zapisali.

"Dobavitelji prejemamo povečano število klicev in sporočil naših odjemalcev, zanimajo jih vzroki za povišanje zneska na računih za električno energijo, sprašujejo o smiselnosti postavljenega modela oziroma določenih tarif in določanja dogovorjene obračunske moči ter kaznih za prekoračitve," so dodali.

Posebej nezadovoljni so po njihovih navedbah tisti, ki so z lastnim vložkom investirali v prenovo tehnologij ogrevanja, v elektromobilnost ter tisti, ki so z investicijo v zelene proizvodne vire sledili zelenemu prehodu in tudi cilju razbremenitve elektroenergetskega omrežja, sedaj pa imajo povišan račun in so negotovi glede ekonomike investicije v prihodnje, so še zapisali.

V sekciji menijo, da bi smer predlaganih sprememb, kot jih je v svoji analizi vključno s predlogom poenostavitev nakazal Eles, vnesla večjo preglednost in omogočila bolj razumljiv model obračuna omrežnine do uporabnikov omrežja. "Poleg razumljivejše metodologije bodo za nadaljnji razvoj omrežja in pospeševanje rešitev zelenega prehoda in konkurenčnosti slovenskega gospodarstva ključne tudi ustrezno določene tarifne postavke nove omrežnine," so sklenili sporočilo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

KOMENTARJI (146)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

IS58
10. 01. 2025 14.10
Z SE in TČ manj obremenjuješ omrežje, pa tudi zraka ne onesnažuješ. Tudi v zimskih dneh je kar nekaj sonca. Sam vodim evidenco porabe električne energije. V novembru mi je SE pridelala 37% vse energije, v decembru pa 31%. Tudi januar kaže okoli 30%, pri vseh ostali ostalih mesecih pa kraljuje več ali manj sonce. Za lansko leto imam1mega viška. Investicija se mi bo po 5 letih izplačala. To je ta realnost,ki jo nekatrei ne razumejo predvsem tisti brez SE. Nabijajo brez realnih podatkov.
Ronaldo9
10. 01. 2025 14.06
+1
se opravičujem vsem spet me je leva struja na čelu z g. Pernatim nategnila,žal mi je da sem jim dal svoj glas.
IS58
10. 01. 2025 14.08
+0
Kollerik
10. 01. 2025 14.09
Lev je on lih tolk kot tvoj šef,... tam pod pajsko
Borec21
10. 01. 2025 14.05
+1
Omrežnina je šla v gospodarskih subjektih iz 260 eu na 1100eu mesečno in zdej naj bomo tihi zakaj?
IS58
10. 01. 2025 14.07
+2
Gospodinstva bi morali ločiti od gospodarskih subjektov!!!!!!!!!!!!!!!!
PomisliNaSonce
10. 01. 2025 14.08
-1
Ja prepoceni je blo....zato pa je zmanjkovalo elektrike in se je fizikalce omejevalo stalno.
Grma53
10. 01. 2025 14.04
+2
Ne vem, zakaj je taka galama glede omrežnin. Pri nas na Igu plačujem omrežnino za vodo skoraj toliko kot za elektriko, s tem da bom poleti plačeval omrežnino za vodo celo več, kot za elektriko. V Butalah je vse možno. Perjad je sedaj naredila cirkus z omrežnino le zato, da lahko še naprej krade iz proračuna in se ukvarja z mamili
assassin911
10. 01. 2025 14.08
+1
Za pobrane omrežnine bi morali imeti že zlate kable!
jutri bolje bo
10. 01. 2025 14.03
+1
Tudi bo, ker je precej z novim sistemom zgubila Golobova firma.
First Last
10. 01. 2025 13.58
+1
Super pa nas bo imela vecina spet drazje.
peresni
10. 01. 2025 13.58
-3
Jaz plačujem manj za elektriko kot lani. Nobena juha se ne poje tako vroča, kot jo zgagarska janšizacija zakuha. Bravo vlada...vedno s pravimi predlogi in pokončno sc pošteno držo.💪
Borec21
10. 01. 2025 14.04
-1
assassin911
10. 01. 2025 14.08
Ugasni internet boš še dodatno privarčeval.
Jožajoža
10. 01. 2025 13.57
+0
Leta 2009, v času ministra Mateja Lahovnika, pa je bil Žlahtič skupaj s Francem Žerdinom, Mojco Kert Kos in Igorjem Tičarjem imenovan v nadzorni svet Holdinga Slovenske elektrarne (HSE), lastnika TEŠ. Vsi štirje so kmalu zatem odobrili starševsko garancijo holdinga za projekt TEŠ6. Brez vednosti tedanje vlade Boruta Pahorja je HSE francoskemu Alstomu, dobavitelju opreme za TEŠ6, plačal prvi obrok v višini 85 milijonov evrov, s čimer je pogodba s Francozi stopila v veljavo.
slovenec12
10. 01. 2025 13.57
+1
Hvala Svoboda ,položnice za elektriko so se mi zvišale iz 200 eur na 700eur .NORO!!!!
Grma53
10. 01. 2025 14.07
A tudi tebe plačuje vlada, da lažeš, samo da se dela megla in da se ne vidi zapravljanja te vlade, nesposobnost in mamilarska posla.
Puško v koruzo
10. 01. 2025 13.56
+5
Duška Godina se bori za nas, za nižji račun elektrike. Ona je kot robin hood. Duška te bodo odnesli iz pisarne kot so Kanglerja. Samo še malo se hecaj.
Jožajoža
10. 01. 2025 13.56
+0
Predsednik sveta agencije je Franc Žlahtič, nekdanji dolgoletni raziskovalec na EIMV, ki je leta 2006, v času ministra za gospodarstvo Andreja Vizjaka (SDS), prevzel vodenje direktorata za energijo.
SREBRNIBREG.
10. 01. 2025 13.55
-2
Ravno danes sem dobil račun in je celo nižji kot prejšnji mesec. Ne vem zakaj je pri nekaterih drastično višji znesek.
First Last
10. 01. 2025 13.59
Haha ne govori tega tu no hahah tukaj so same zdrahice
c00kies
10. 01. 2025 13.53
+1
Seveda je mogoče vse vrniti na star sistem po hitrem. Sej vemo, da se vse vrti okrog denarja, da eni hočejo vlečt milijone in hijene roparske ne popuščajo pri svojem, ker vedo, da so hijene.
IS58
10. 01. 2025 13.53
+1
In če gremo nazaj na stari sistem,kdo bo plačal preplačila za november in december?
NeXadileC
10. 01. 2025 13.53
Nema krpanja! "Nikakor pa se Nahtigalova ne strinja s predlogi Elesa, da se samo "popravi" sedanji režim. "Treba je začasno vzpostaviti stari sistem obračunavanja omrežnine, pripraviti povsem nov akt z novo, ustreznejšo metodologijo, pred uvedbo izvesti analize učinkov ter upoštevati specifike gospodarstva," je poudarila." - Podpiram.
NeXadileC
10. 01. 2025 13.50
GZS pristojne poziva, naj začasno vzpostavijo stari sistem obračunavanja omrežnine, v vmesnem času pa pripravijo nov akt s spremenjeno metodologijo, ki bo upoštevala vse zakonske določbe in priporočila ter tudi specifike gospodarstva. Po ocenah operaterjev bi bil sicer prehod na stari sistem obračunavanja mogoč v zelo kratkem času, pravijo na GZS.
NeXadileC
10. 01. 2025 13.43
+4
Normalno da je mogoč, in nas Agencija laže v obraz, da je za to potrebno šest mesecev. Agencija izvaja totalitarni teror nad narodom.
MEDKO
10. 01. 2025 13.38
+2
Za 1kwh, ker je hiša prazna znesek za november 29€. A je to normalno?
Julijann
10. 01. 2025 13.34
-1
Ja, kaj bomo pa sedaj naredili? Najbolje v luft zijat!
Borec21
10. 01. 2025 13.31
+1
Tko ko bruseljski kapitalizem molze gospodarstvo ga tud komunisti niso. Odraz je pa stanje v Eu in preplavljanje EU trga s kitajsko robo ki nas bo v 5 letih pomalcala
Čombe
10. 01. 2025 13.53
Borec21
10. 01. 2025 14.07
V komunizmu ni blo vojn so bili neuvrščeni in yrgovina je cvetela