Promet z vsemi vrstami nepremičnin je dosegel najnižjo raven v prvi polovici leta 2009. Na ravni države so na Gursu v letu 2009 evidentirali okoli 5600 prodaj stanovanj, kar je bilo 17 odstotkov manj kot leta 2008 in 49 odstotkov manj kot leta 2007.
V zadnjem četrtletju 2009 je nepremičninski trg že pričel okrevati, kljub temu pa je v nekaterih predelih, kjer so stanovanja še precenjena pričakovati dodatno padanje cen, so ocenili na Gursu. Vprašanje pa je, ali gre za realno rast, ali pa so podatki o okrevanju posledica zelo ohlapne razlage statističnih podatkov?
Cene so padle za od štiri do 17 odstotkov
Cene nepremičnin so v letu 2009 realno padle, cene zemljišča pa stagnirale. Po podatkih Gursa so se cene rabljenih stanovanj na ravni države znižale za več kot sedem odstotkov, nova stanovanja pa so se pocenila za skoraj deset odstotkov. Po podatkih Statističnega urada RS (Surs) pa so se cene novogradenj znižale celo za 17,5 odstotka. Po analizi spletnega portala SLONEP, kjer spremljajo oglaševene cene stanovanj, je cena trisobnega stanovanja v Ljubljani padla za 4,4 odstotka, v okolici Ljubljane pa za 14,1 odstotka. Sicer pa je tu treba upoštevati tudi podatke Gursa za Ljubljano, ki kažejo, da se je povečala tudi razlika med oglaševanimi in dejanskimi cenami stanovanj.
Najdražja stanovanja v Ljubljani, najcenejša v Murski Soboti
Povprečna cena rabljenega stanovanja je bila v letu 2009 1.700 evrov/m2. Konec leta 2009 je bil kvadratni meter rabljenega stanovanja najdražji v Ljubljani (2.460 evrov), sledil je Koper, kjer je povprečna cena kvadratnega metra znašala 2.330 evrov. V Novi Gorici je bila povprečna cena kvadratnega metra stanovanja 1.860 evrov, v Kranju 1.730 evrov, v Celju 1.250 in v Mariboru 1.230 evrov. Najnižje cene stanovanj so v Murski Soboti (1.160), kjer je stanovanjski trg tudi najmanj dejaven.
Precenjenost v Ljubljani, Kopru in na Obali
Cene nepremičnin so ponekod že dosegle spodnjo mejo, medtem ko so drugod še vedno bolj ali manj precenjene, ugotavljajo na Gursu. Po pokazateljih, kot so razmerje med povprečnimi tržnimi cenami in najemninami, relativne cene, realna kupna moč in stroški gradnje, so nepremičnine precenjene predvsem v Ljubljani, Kopru in na Obali, nekoliko manj pa v okolici Ljubljane, Novi Gorici, Novem mestu in nekaterih turističnih krajih na Gorenjskem.
V Mariboru in Celju ter v drugih manjših mestih pa so cene na ravneh, na katerih znižanj realno ni več pričakovati, "oziroma bi bila mogoča le ob popolnem kolapsu nepremičninskega trga".
Trg bo počasi okreval, cene bodo še padale
Pok nepremičninskega balona in dodaten padec cen bi se lahko zgodila, če bodo banke začele množično zasegati neprodane nepremičnine prezadolženih gradbenih podjetij in jih razprodajati na trgu. Pravijo pa, da banke niso niti zainteresirane niti usposobljene za prodajanje nepremičnin, zato se bodo stečajem in zasegom praviloma izogibale, še pravijo na Gursu.
Najverjetnejši scenarij na nepremičninskem trgu pa je počasno okrevanje trga, z nekaterimi nihanji. Na trgih, kjer je stanovanj preveč, se bo padanje cen še nadaljevalo, dokler zaloge ne bodo pošle, so v sklepnih ugotovitvah še zapisali na Gursu.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.