Kot je zapisal na spletnih straneh današnji sarajevski Dnevni avaz, je predsednik upravnega odbora sarajevskega Združenja za zaščito deviznih varčevalcev Ale Lizalović za časnik tudi povedal, da bodo hkrati z blokadami v januarju pred mednarodnimi ustanovami sprožili tudi sodne spore v zvezi z dolgom nekdanje LB.
"Pravkar končujemo tožbe, ki jih bomo poslali na Evropsko sodišče za človekove pravice v Strasbourgu in Meddržavno sodišče v Haagu," je za sarajevski dnevnik dejal Lizalović. Po njegovih besedah bodo pred vložitvijo tožb opravili pogovore z novimi člani sveta ministrov BiH zaradi usklajenega nastopa pred mednarodnimi sodišči. O datumu začetka izvajanja blokad pa naj bi se varčevalci dogovorili prihodnji teden.
"K bojkotu pozvali bomo naše državljane in ti se bodo odločili sami. Pri nas je več kot 165 tisoč varčevalcev nekdanje LB in verjetno se jih bo večdnevenega bojkota slovenskega veleposlaništva in trgovin udeležilo približno 100 tisoč," je za 24 ur povedal Lizalović.
Vprašanje dolga varčevalcev nekdanje LB se rešuje v okviru nasledstva. Prvi krog nasledstvenih pogajanj o vprašanju prevzema jamstev za stare devizne hranilne vloge varčevalcev pod okriljem Banke za mednarodne poravnave (BIS) se je v Baslu 5. julija končal brez dogovora, letos pa naj bi se začel nov krog.