Ameriški visoki predstavnik za trgovino Robert Lighthizer je že pred časom, podobno kot Trump, opozoril, da je bil sprejem Kitajske v WTO leta 2001 napaka, saj gre za državo, ki ni klasična tržna ekonomija. Lighthizer je WTO tudi obtožil, da je pri urejanju sporov o dumpinških cenah, kršila suverenost ZDA in delovala v popolnem nasprotju z interesi ZDA. ZDA so zato blokirale imenovanja sodnikov v pritožbeno telo WTO, kar ogroža njegovo funkcioniranje v prihodnjih letih.
"Zadnja leta smo pred razsodiščem WTO zmagali le redko. Do lani. Zdaj precej zmagujemo. Pa veste, zakaj? Ker vedo, da če ne bomo zmagali, odhajamo," je za Bloomberg dejal Trump.
ZDA so v zadnjem obdobju povečale število pritožb zoper druge članice WTO. V začetku tedna so med drugim vložili pritožbo zoper ruske uvozne dajatve na ameriške izdelke, ki so jih označile za nezakonite.
Statistika kaže, da države, ki se pred WTO pojavijo v vlogi tožnika, običajno pogosteje zmagajo, kot če so tožene. Simon Lester iz inštituta Cato je za Bloomberg dejal, da je razsodišče WTO v 54 primerih, kolikor so jih ZDA predstavile temu organu, v prid ZDA v kateri od točk obtožnice razsodilo v 49 primerih. V 80 tožbah zoper ZDA pa je sodišče v kateri od točk tožniku ugodilo v 69 primerih.
Trump sicer vztraja, da je sistem WTO "pokvarjen" in potrebuje "temeljito popravilo". V teh pozivih niti ni povsem osamljen, saj je z delom WTO izjemno zadovoljen le malo kdo, so pa drugi manj radikalni, ko gre za idejo o umiku iz organizacije, katere vloga precej presega okvirje zgolj "administratorja" svetovne trgovine.
Razvejana, globalna svetovna trgovina služi kot mehanizem za varovanje miru v svetu, ki sta ga v preteklem stoletju pretresli sve krvavi vojni. Zatekanje k protekcionizmu in netenje trgovinskih vojn pa pomeni odvračanje od tega mehanizma. Kot temelj stabilnosti so WTO v preteklosti podpirale prav ZDA, ki so bile tudi gonilna sila njenega ustanavljanja, ko so velike ekonomije želele vzpostaviti forum, kjer bi lahko reševale spore. WTO je bila ustanovljena leta 1994.
Večina članic si zato prizadeva za ohranitev WTO, kljub lastnemu nezadovoljstvu. Predstavniki EU in Japonske so tako že obiskali Washington in govorili o morebitnih spremembah - tako organizacije kot v odnosu do Kitajske, ki ji je članstvo v WTO močno koristilo.
"EU je prav tako slaba kot Kitajska. Samo malo manjša je"
Število front, ki jih Trump odpira s članicami WTO se sicer nikakor ne zmanjšuje. Ko je šef Evropske komisije Jean Claude Juncker julija zapustil Washington, je morda menil, da je trgovinski spor ZDA-EU rešen. A se je motil. Trumpov pogovor z Bloombergom to jasno kaže.
Trump je namreč napovedal, da bo po Kitajski njegova najverjetnejša naslednja tarča EU: "Ta je skoraj tako slaba kot Kitajska, samo manjša."
Med EU in ZDA je zavrelo zaradi uvajanja ameriških carin na jeklo in aluminij, Trumpa pa še posebej jezijo evropski avtomobili in navade evropskih potrošnikov. Trump zato zahteva spremembe evropske regulacije in standardov, kar pa bi jasno trčilo ob temelje EU, ki ima tudi sama dovolj težav z ugledom v očeh lastnih ljudi, ki pa so zadovoljni prav s tem, da jih ščiti pred nekaterimi proizvodnimi, gospodarskimi in drugimi praksami, ki se dogajajo izven meja unije, evropski državljani pa jim niso naklonjeni. In to Trumpu nikakor ni všeč:"Njihove navade, navade evropskih potrošnikov so, da kupujejo svoje avtomobile, ne naše. Evropska unija noče naših kmetijskih proizvodov. Postavili so zid. Tu ne gre za vprašanje carin, ampak za neprodušno steno."
Na vprašanje, ali meni, da bo v trgovinskih sporih zmagal, je Trump dejal, da je prepričan, da bo. Za primer Evropske unije pa je dejal, da je prepričan, da EU "umira, da bi se pogajala."
Zviti pogajalec Trump si sicer najbrž ne želi pogajanj z "Brusljem" - torej Unijo kot celoto, ampak že precej časa pošilja signale posameznim evropskim voditeljem, da bi bil pripravljen na dvostranske pogovore.
Kar bi politično kot gospodarsko razbilo že tako krhko enotnost EU in ob izzivih migrantske krize v nevarnost postavilo odnose na kontinentu. Prav tako Trump vabila večinoma naslavlja na "problematične" države EU, ki so prepričane, da jim unija premalo daje in preveč jemlje, ob tem pa pozabljajo na glavne koristi unije kot je zagotavljanje miru in številčna prednost v pogajanjih, saj se ta pogaja kot predstavnik 500 milijonov ljudi, medtem ko bi bile posamezne države s par milijoni ljudi proti večjim silam v še slabšem položaju. Trump ima tako v Evropi trenutno vsaj dva voditelja, ki sta mu zelo všeč - madžarski premier Viktor Orban in italijanski premier Giuseppe Conte. Podobno kot on sta oba naklonjena protekcionizmu in nacionalizmu.
KOMENTARJI (122)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.