Finančni ministri držav v območju evra so se danes na izrednem sestanku v Bruslju dogovorili za štirimesečno podaljšanje programa finančne pomoči za Grčijo, je po koncu evroskupine povedal šef evroskupine Jeroen Dijsselbloem.
Sestanek je bil po Dijsselbloemovih besedah "zelo intenziven", saj je šlo za zelo pomembne odločitve in za obnovitev zaupanja. Zaupanje je laže izgubiti kot na novo pridobiti, to je prvi korak v procesu obnavljanja zaupanja, je poudaril šef evroskupine.
Dogovor med drugim vključuje zavezo Grčije, da se bo vzdržala enostranskih dejanj in da bo v ponedeljek posredovala "prvi seznam reformnih ukrepov na podlagi sedanje ureditve", ki ga bodo preučile institucije.
Grški finančni minister Janis Varufakis je dejal, da je dogovor majhen korak v pravo smer. Poudaril je, da ga niso dosegli z grožnjami ter da bo Grčija nadaljevala z reformami. Obdobje štirih mesecev je čas, da Grčija obnovi odnose z Evropo, meni finančni minister.
Današnji dogovor je vsekakor "pozitiven premik" glede na dogajanje v zadnjih tednih, ki je bil mogoč, ker se je grška retorika zelo spremenila. A končna odločitev bo padla naslednji teden na podlagi seznama ukrepov, ki ga mora pripraviti Grčija do ponedeljka, je povedala državna sekretarka Irena Sodin.
Varufakis optimističen že pred dogovorom
Varufakis je že ob prihodu na sestanek izrazil upanje, da se bo danes v Bruslju pokadil beli dim. "Vsekakor upam, da dogovor bo. Verjamem, da bo," je dejal grški minister.
Nemški finančni minister Wolfgang Schäuble je poudaril, da gre za Evropo, ne za posamezne države, ter da je pomembno zagotoviti vzajemno zaupanje. Sicer pa je dejal, da je bilo povedano vse, kar je bilo treba reči.
Francoski finančni minister Michel Sapin je ob prihodu izključil možnost izstopa Grčije iz območja evra ter izpostavil, da si vsi prizadevajo za premik naprej. Vsi si želimo rešitve, a bomo videli, kako hitro se bomo lahko premikali, je še poudaril.
Tudi predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je izključil t.i. grexit. "Grčija bo ostala članica evrske družine," je dejal.
Grško prošnjo sprva zavrnili
V nemškem finančnem ministrstvu so v četrtek grško prošnjo zavrnili, češ da ne izpolnjuje zahtev evroskupine, nato je iz urada kanclerke Angele Merkel danes prišla ocena, da prošnja sicer ni zadostna, je pa dobro znamenje in izhodišče za pogajanja.
Tudi avstrijski finančni minister Hans Jörg Shelling je opozoril, da grška prošnja ni tako konkretna, kot so želeli, in da je v grškem pismu veliko stavkov, ki dopuščajo različna tolmačenja, ter poudaril, da je treba zagotoviti jasnost.
Irski finančni minister Michael Noonan je opozoril na protislovja med tem, kar piše v grškem pismu, in tem, kar govorijo v Atenah, ter pozval k pojasnilom. Poudaril je tudi, da je pomembno ne le podaljšanje, temveč uspešno končanje sedanjega programa pomoči.
Grki praznijo bankomate
Grki zaradi strahu pred zaostrovanjem razmer še naprej dvigujejo denar s svojih računov. Samo v minulih dveh dneh so po informacijah iz bančnih krogov, na katere se sklicujejo grški mediji, z računov dvignili več kot dve milijardi evrov. Sicer dvigovanje denarja z računov opažajo že več mesecev, a se to nadaljuje, čeprav so strokovnjaki na grški televiziji ljudi opozorili, naj se ne pustijo vreči iz tira.
Da je njihov denar popolnoma varen, sta sicer v četrtek zvečer zagotovila tudi guverner grške centralne banke Janis Sturnaras in podpredsednik grške vlade Janis Dragasakis. Očitno je nezaupanje še vedno veliko. Nekateri grški mediji poročajo, da je le še vprašanje časa, kdaj bodo uvedli nadzor kapitalskih tokov.
KOMENTARJI (443)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.