Grčija in njeni mednarodni posojilodajalci bodo pogovore o tretjem paketu pomoči, vrednem do 86 milijard evrov, začeli v ponedeljek v Atenah, so danes potrdili Mednarodni denarni sklad (IMF) in Evropska unija. "Pogajalci bodo prispeli v ponedeljek in takoj začeli z delom," so sporočili iz Evropske komisije.
Iz IMF so za francosko tiskovno agencijo AFP potrdili, da bodo v ponedeljek v Atenah začele z delom tehnične pogajalske skupine, ki naj bi ocenile zadnje dogodke, kar naj bi pomenilo, da bodo vodje pogajalskih skupin prišli kasneje. Vir v grški vladi je pred tem danes sporočil, da naj bi pogovore začeli v torek.
Ob predstavnikih t.i. trojke se bodo pogajanj udeležili tudi predstavniki stalnega mehanizma za stabilnost evra (ESM).
Obe strani sta pod velikim pritiskom, da sporazum o novi pomoči skleneta pred 20. avgustom. Takrat morajo Atene vrniti 3,2 milijarde evrov ECB - in trenutno je ta strošek zanje prevelik.
Po navedbah grškega vladnega vira bodo sicer na evropski strani pogovore vodili Declan Costello iz Evropske komisije, Rasmus Ruffer iz ECB, Delia Velculescu iz IMF in Nicola Giammarioli iz mehanizma za stabilnost evra ESM.
Grčija se je zaradi pomanjkanja denarja konec junija znašla na robu bankrota. Banke so bile več dni zaprte, sedaj pa oblasti počasi odpravljajo omejitve. Grškim podjetjem so tako od petka znova omogočena plačila v tujino do višine 100.000 evrov, Grki pa lahko na potovanje s sabo vzamejo do 2000, in ne več do 1000 evrov.
Selitev podjetij
Več kot 11.000 grških podjetij je zaradi večletne gospodarske krize svoj sedež preselila v najrevnejšo članico EU Bolgarijo. Tja se selijo predvsem podjetja, ki poslujejo s članicami EU, Balkanom in Rusijo, Bolgarija pa je zanje privlačnejša zaradi stabilnejšega poslovnega okolja in zanje ugodnejše davčne zakonodaje.
Grška podjetja so se v Bolgarijo množično selila že okrog leta 2000, vendar pa je šlo takrat predvsem za večja podjetja. Od začetka krize leta 2009 pa se v Bolgarijo vse pogosteje selijo tudi srednja in manjša podjetja.
"Tukaj smo našli stabilno poslovno okolje, ugodnejšo davčno politiko," je pojasnil Ioannis Politis, direktor družbe Septona, ki proizvaja higienske izdelke. Družbo je v Bolgarijo preselil pred 10 leti.
Podjetniki tarnajo, da je v Grčiji skoraj nemogoče uspešno poslovati, podjetja nastajajo in ugašajo kot po 'tekočem traku', predvsem zaradi po njihovem mnenju previsokih davkov. V zadnjih tednih njihovo poslovanje otežujejo tudi omejitve kapitalskih tokov. Zaradi tega tudi vse več Grkov v Bolgariji odpira bančne račune.
V zadnjih šestih letih so grška podjetja v Bolgariji investirala za med 4,5 in petimi milijardami evrov. V tem obdobju pa je na bolgarskih bankah račun odprlo med 50.000 in 60.000 Grkov.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.