Predlagana pokojninska reforma še kar buri duhove. Po nekaterih podatkih upokojenskih strank naj bi več kot ena tretjina upokojencev prejemala pokojnino, ki je nižja od minimuma življenjskih stroškov, izračunanega za enočlansko gospodinjstvo v Sloveniji. Medtem ko številni ekonomisti opozarjajo na nevzdržnost slovenskega pokojninskega sistema, pa upokojenske stranke opozarjajo na dejstvo, da so se v zadnjem desetletju pokojnine vztrajno zniževale in da je na račun življenjskega standarda upokojencev država prihranila veliko denarja, zaradi česar je zdaj veliko upokojencev pahnjenih v revščino. Burne pa so tudi razprave o bodočem usklajevanju pokojnin, kjer še vedno ni dokončno znano, ali bodo pokojnine sledile plači ali inflaciji. Kot vse kaže, bo ubrana srednja pot po tako imenovanem principu švicarskega modela, kjer se pokojnine usklajujejo deloma s plačo in deloma z inflacijo.
Sindikati želijo 38 oziroma 40 let delovne dobe in starostno mejo 60 let, vlada pa predlaga višje številke – upokojitev pri starosti 60 let in 43 letih delovne dobe, za ženske pa starost 58 let in 41 let delovne dobe. In kakšne pogoje bomo glede na nov osnutek predloga sprememb pokojninske zakonodaje morali izpolnjevati glede na starost in delovno dobo, če se bomo želeli upokojiti?
Gospodarstvo
Gredo pokojnine k vragu?
PREDVIDEN ČAS BRANJA: 1 min
Avtor
U.B.
Komentarji
110
Stanje na področju pokojnin je vse prej kot rožnato, zato je reforma brez dvoma neizogibna. Toda pokojninska reforma je v očeh vlade precej drugačna kot pa tista, ki jo želijo sindikati in upokojenci.
UI
Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.