Finančni ministri EU bodo v Bruslju spet razpravljali o velikem javnofinančnem primanjkljaju in javnem dolgu Grčije, ki ogroža stabilnost celotnega območja evra.
Ministri držav z evrom so v ponedeljek zvečer po peturnem srečanju opredelili "tehnične modalitete" za hitro pomoč državi, če bo potrebna. Šef evroskupine luksemburški premier Jean-Claude Juncker je po ponedeljkovem srečanju večkrat poudaril, da Grčija ni zaprosila za pomoč in da evroskupina še vedno meni, da pomoč ne bo potrebna. Prav tako je poudaril, da bodo končno odločitev o mehanizmu pomoči Grčiji sprejeli voditelji EU – bodisi na srečanju prihodnji teden bodisi kdaj drugič.
Na vprašanje, za katero možnost pomoči gre: za niz posojil članic Unije, ki bi jih usklajevala Evropska komisija, ali za možnost, da se Evropska komisija zadolži na finančnih trgih in zagotovi jamstva Grčiji za novo zadolževanje, je Juncker odgovoril, da ne gre za jamstva. Dodal je, da bodo "pri teh kolektivnih prizadevanjih sodelovale vse države z evrom".
Slovenija ostaja solidarna
Slovenija bo v primeru potrebe pomoči evroskupine Grčiji prispevala 0,48 odstotka kredita, pa je danes v Bruslju povedal finančni minister Franc Križanič. Instrument morebitne pomoči Grčiji bo vzpostavljen kot kredit, ne kot subvencija, ki bo imel za 0,5 odstotne točke višjo ceno od tiste, po kateri bo država sredstva pridobila, je še dodal.
Evroskupina je v ponedeljek v glavnem oblikovala instrument za pomoč Grčiji pri premagovanju težav za financiranje njenega dolga, ob čemer v EU sicer ocenjujejo, da pomoč ne bo potrebna. "Ta instrument bo odplačan, ko oziroma če bo nastopil, tako da bo z vidika javnih financ držav, ki bomo pomagale, celo prinesel nekaj dodatnih sredstev," je pojasnil minister Križanič.
"Mi imamo po standardu Evropske centralne banke 0,48 odstotka deleža in po tem deležu se bomo vključili v pomoč, če bo potrebno, česar pa ne pričakujemo," je povedal. O zamisli za vzpostavitev Evropskega denarnega sklada po vzoru Mednarodnega denarnega sklada za pomoč državam z evrom pa je minister povedal, da "za zdaj ta ideja ne gre naprej, je pa v zraku". Slovenija po njegovih besedah trenutno vzpostavitve Evropskega denarnega sklada ne podpira. "Trenutno gledamo na problem kot začasen in ostajamo solidarni," je dejal minister.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.