Španija bo evrsko območje zaprosila za pomoč pri reševanju bančnega sektorja, je potrdil španski minister za gospodarstvo Luis De Guindos. Uradno prošnje še niso podali, saj čakajo na poročilo neodvisne revizije kapitalskih potreb španskih bank. Te ocene naj bi prejeli v 10 do 14 dneh, tako da zaenkrat natančna številka, koliko sredstev bo Španija dobila iz začasnega mehanizma za zaščito evra (EFSF), ki ga bo sicer nadomestil stalni mehanizem (ESM), še ni znana. Finančni ministri evrske skupine ocenjujejo, da naj bi skupni znesek pomoči znašal do 100 milijard evrov, saj mora vsota pokriti vse potrebe po dokapitalizaciji, ob tem pa je za pomiritev finančnih trgov predvideno še nekaj dodatnih sredstev.
'Kredibilnost evra je tista, ki je zmagala'
Pred medije je danes stopil tudi prvi mož španske vlade Mariano Rajoy, ki je pozdravil odločitev finančnih ministrov evrskega območja, da pomagajo močno zadolženemu španskemu bančnemu sistemu. Odločitev je označil kot zmago za trenutno valuto. ''Kredibilnost evra je tista, ki je zmagala,'' je poudaril Rajoy. Povedal je še, da njegova desnosredinska vlada nadaljuje s strukturnimi reformami, da bi popravili stanje javnih financ. Omenjena pomoč bankam pa bo po njegovih besedah pomagala ''procesu obnavljanja kredibilnosti španskega gospodarstva''. Poudaril je še, da če vlada v zadnjih petih mesecih ne bi naredila to, kar je, potem bi bila pomoč namenjena državi in ne le bankam.
Rajoy je sicer posvaril, da evropsko posojilo "predstavlja korak v pravo smer, a še ne pomeni rešitve težav španskega gospodarstva". Država bo tako letos ostala v recesiji, brezposelnost pa se bo s sedanje, skoraj 25-odstotne stopnje, še zvišala, je bil realen.
Zanikal pa je namige, da je bila Španija prisiljena zaprositi za pomoč. "Nihče me ni prisilil in ne vem, če je prav, da to razkrijem, a sem prav jaz pritiskal v smeri kreditne linije," je še dejal španski premier. Poudaril je še, da je bila njegova odločitev težka, a je prepričan, da bo državo rešila pred popolnim gospodarskim polomom, hkrati pa bo okrepila zamajano zaupanje v EU.
Španska opozicija zahteva pojasnila, kakšni bodo pogoji za pridobitev sredstev
Španska opozicija je nezadovoljna z odločitvijo vlade Mariana Rajoyja, da zaprosi za pomoč pri reševanju bank. Vodja največje opozicijske stranke, socialistov, Alfredo Perez Rubalcaba je dejal, da je to slaba novica za Španijo. Socialisti, ki so bili po dveh mandatih v vladi lani jeseni poraženi na parlamentarnih volitvah, zahtevajo, da premier pride v parlament in pojasni, kakšni bodo pogoji za pridobitev sredstev. Poudarjajo pa tudi, da reševanje bank ne sme iti na račun državljanov.
Da mora premier priti v parlament, zahteva tudi Združena levica, ki trdi, da so za težave odgovorni tako socialisti kot Ljudska stranka, ki je od njih oblast prevzela lani jeseni. Medtem pa v največjih španskih sindikatih menijo, da je premier odločitev, da zaprosi za pomoč iz tujine, sprejel pod pritiskom Evrope.
Dodatnih reform od Španije ne bodo zahtevali
Španski gospodarski minister je še potrdil, da evroobmočje v zameno za pomoč od Španije ne bo zahtevalo nobenih dodatnih gospodarskih reform oziroma varčevalnih ukrepov, saj je ta iberska članica EU že sprejela več varčevalnih paketov, za seboj pa ima že tudi pokojninsko reformo in reformo trga dela. Španiji tako po ministrovih besedah ne bo treba sprejemati ukrepov "zunaj finančnega sektorja", saj bo pomoč namenjena samo bančnemu sektorju. Španija pa bo morala reformirati in prestrukturirati bančni sektor, česar pa se je že lotila. Finančni ministri evrskega območja so še sporočili, da pozdravljajo odločitev španskih oblasti za prestrukturiranje finančnega sektorja in da bodo pozitivno odgovorili na prošnjo Madrida po pomoči, ki jo pričakujejo kmalu.
Odločitev Španije in evrske skupine pozdravljajo v Evropski komisiji in Franciji
Evropska komisija je pozdravila odločitev Španije, da območje evra zaprosi za pomoč pri reševanju svojega bančnega sektorja, ter odločitev evroskupine, da prošnji ustreže. Predsednik komisije Jose Manuel Barroso in komisar za denarne zadeve Olli Rehn sta izrazila prepričanje, da bo Španiji uspelo znova pridobiti zaupanje trgov. Kot sta sporočila, bodo prestrukturiranje bančnega sektorja, nadaljevanje strukturnih reform in fiskalna konsolidacija prispevali "k obnovitvi zaupanja vlagateljev in trgov ter ustvarili pogoje za ponovno rast in ustvarjanje novih delovnih mest".
Odločitev je pozdravil tudi francoski finančni minister Pierre Moscovici. "To je dober dogovor in močan izraz solidarnosti," je dejal. Dodal je, da je sam vztrajal, da morajo biti pogoji za dodelitev pomoči strogo omejeni na bančni sektor in da ne vključujejo splošnih varčevalnih ukrepov. Nemški finančni minister Wolfgang Schäuble pa je opozoril, da še ni jasno, koliko kapitala bodo dejansko potrebovale španske banke, obenem pa je poudaril, da je Španija po oceni vseh mednarodnih institucij na pravi poti.
Finska finančna ministrica Jutta Urpilainen pa je dejala, da se bodo pogajanja o podrobnostih dodelitve pomoči še nadaljevala, Finska pa utegne po njenih besedah zahtevati garancije v zameno za pomoč. Garancije naj bi Finska zahtevala, če bodo sredstva šla iz začasnega mehanizma za zaščito evra (EFSF), če pa bodo šla iz stalnega mehanizma (ESM), garancij ne bo zahtevala, saj bodo tveganja za finske davkoplačevalce v tem primeru manjša, je pojasnila.
Kriza v evroobmočju 'ubija' britanska prizadevanja
Medtem pa je britanski finančni minister George Osborne, čigar država ni članica območja evra, ocenil, da kriza v območju evra "ubija" britanska prizadevanja za oživitev gospodarstva. Poudaril je, da bi rešitev krize v državah z evrom bolj kot kar koli pomagala britanskemu gospodarstvu, ki je konec lanskega leta znova padlo v recesijo.
Odločitev pozdravili v IMF, ZDA in na Japonskem
Na dogajanje so se odzvali tudi v Mednarodnem denarnem skladu (IMF), kjer menijo, da bo pomoč dovolj velika, da se povrne kredibilnost španskih bank. "Toplo pozdravljam izjavo evroskupine, ki dopolnjuje ukrepe španskih oblasti v zadnjih tednih za utrditev bančnega sistema. Nudenje kredibilne podpore za dokapitalizacijo šibkih segmentov bančnega sistema je bilo ključno priporočilo nedavne ocene IMF o španskem finančnem sektorju," je sporočila prva dama IMF Christine Lagarde. Stresni testi IMF so sicer pokazali, da največji španski banki – BBVA in Banco Santander – ostajata trdni, ostali del bančnega sektorja pa se bori za preživetje.
Odzval se je tudi ameriški finančni minister Timothy Geithner, ki je prav tako pozdravil odločitev španskih oblasti za dokapitalizacijo bančnega sistema, hkrati pa tudi držav evroobmočja, ki so ji ponudile pomoč. Evropske voditelje je tudi pozval, naj naredijo konkretne korake za oblikovanje finančne unije, ki je po njegovih besedah bistvena za odzivnost evroobmočja.
Zadovoljni so tudi v Tokiu. Japonski finančni minister Jum Azumi je ocenil, da je to "prvi velik korak" pri stabilizaciji evropskega in svetovnega gospodarstva. Evropske voditelje je pozval, naj bodo prožni pri ukrepanju.
KOMENTARJI (293)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.