Verjetnost, da Grčija v naslednjih petih letih razglasi nesposobnost odplačevanja dolgov in od vlagateljev zahteva prestrukturiranje svojih obveznosti, po izračunih angleške finančne tržnoraziskovalne družbe CMA znaša 58,8 odstotka.
Grčija je tako v zadnjem lanskem četrtletju na prvem mestu med najbolj tveganimi državami prehitela Venezuelo. Verjetnost, da bo ta južnoameriška država v prihodnjih petih letih razglasila nesposobnost odplačila dolgov, znaša 51,4 odstotka.
Na tretje mesto med najbolj tveganimi državami je s šestega prišla Irska (41,2 odstotka), ki bo prejela pomoč iz začasnega mehanizma za stabilnost evra, na četrtem mestu pa je Portugalska (35,9 odstotka), prej je bila deveta, za katero vlagatelji ocenjujejo, da bi za pomoč iz mehanizma utegnila zaprositi v kratkem.
Med deseterico so še Argentina (35,4 odstotka), Ukrajina (30,6 odstotka), Španija (26,7 odstotka), ki se je ob dvigovanju cene zadolževanja in skrbeh trgov zaradi šibke gospodarske rasti in nestabilnosti v finančnem sistemu prvič uvrstila v družbo najbolj tveganih, emirat Dubaj (25,5 odstotka), še ena nova članica kluba tveganih Madžarska (23,6 odstotka) in Irak (23,1 odstotka).
Med najmanj tveganimi državami so Norveška, Finska in Švedska
V deseterici najmanj tveganih na prvih treh mestih ostajajo Norveška (2,1 odstotka), Finska (trije odstotki) in Švedska (prav tako trije odstotki). Na četrto mesto se je s šestega povzpela Švica (3,6 odstotka), na peto pa je kljub velikanskemu javnemu dolgu z devetega poskočila ZDA (3,6 odstotka).
V drugo peterico najmanj tveganih so se uvrstili Hongkong (3,9 odstotka), Danska (štirje odstotki), Avstralija (4,4 odstotka), Nemčija in Savdska Arabija (obe 5,2 odstotka).
Slovenija se je na lestvici umestila med države z nizkim tveganjem za razglasitev nesposobnosti odplačila javnega dolga. Verjetnost, da se to Sloveniji v naslednjih petih letih zgodi, je po izračunih CMA 6,7-odstotna.
Za njo so se npr. med članicami Unije poleg že omenjenih uvrstile Italija (19,3 odstotka), Romunija (18,7 odstotka), Belgija (17,9 odstotka), o katerih je v zadnjih dneh zaradi visokega dolga in politične krize vse več govora, Latvija (17,3 odstotka), Litva (16,4 odstotka), Bolgarija (16,2 odstotka), Poljska (9,8 odstotka), Francija (9,2 odstotka), Avstrija (8,6 odstotka) in Slovaška (7,1 odstotka).
Hrvaška se je na lestvici uvrstila med tvegane države, verjetnost, da v naslednjih petih letih razglasi nesposobnost odplačevanje dolgov, pa je bila v zadnjem lanskem trimesečju pri 16,8 odstotka.
CMA verjetnost izračunava na podlagi cene oz. stroškov za zavarovanje državnega dolga skozi izmenjave posojilnega tveganja (Credit Default Swap). Ta je npr. za Grčijo v zadnjem lanskem četrtletju dosegla 10,3 odstotka zavarovane vsote na leto, za Norveško pa le 0,23 odstotka. Strošek za Slovenijo znaša 0,77 odstotka.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.