
Lokacijski načrt naj bi bil sprejet leta 2005, daljnovod pa zgrajen do konca leta 2007. ELES v skladu z dolgoročnimi razvojnimi načrti in energetskim programom že dlje časa načrtuje zgraditev daljnovodne povezave z Madžarsko, saj se povpraševanje po električni energiji v Sloveniji nenehno povečuje, s tem pa se večajo tudi obremenitve slovenskega prenosnega omrežja.
Obstoječe 400-kilovoltno daljnovodno omrežje Sloveniji srednjeročno sicer zadostuje za izpolnitev potreb za prenos 100 megavatov moči, ni pa primerno za prenos večjih moči. Odpiranje trga z električno energijo zahteva lokacijsko fleksibilnost ponudbe in povpraševanja in hkrati možnost prenosa večjih količin energije na velike razdalje, zaradi zasedenosti prenosnih zmogljivosti v zahodnem delu evropske interkonekcije pa so omejitve za transport zakupljene moči vsako leto večje, pojasnjujejo v ELES. Zato je za Slovenijo nujna čimprejšnja povezava z Madžarsko in s tem vzhodnoevropskim energetskim omrežjem, saj bo le tako mogoče zagotoviti dovolj kakovostne in cenovno primerne električne energije za potrebe tamkajšnjega prebivalstva in industrije.
Načrtovani 400-kilovoltni daljnovod na relaciji Cirkovce - Pince pomeni del povezave med tremi državami, Madžarsko, Hrvaško in Slovenijo. Sedaj je že v celoti zgrajen na madžarski strani (2x400 kV daljnovod Heviz - Pince) in od razcepa v notranjosti Madžarske do hrvaške meje. Na Hrvaškem je zgrajen dvosistemski daljnovod od meje z Madžarsko do Žerjavinca pri Zagrebu, ki od leta 2001 redno obratuje po enem sistemu med Madžarsko in Hrvaško. Če Slovenija ne bo pravočasno zgradila tega daljnovoda, bosta povezana oba sistema med Madžarsko in Hrvaško, s čimer bo Slovenija zamudila priložnost za neposredno povezavo z Madžarsko oziroma tudi priložnost, da si dolgoročno zagotovi dovolj kakovostne in tržno zanimive električne energije iz vzhodnoevropskih držav.