Približno 200 Gradisovih delavcev naj bi januarsko plačo prejelo do prihodnjega petka, je bilo dogovorjeno na današnjem sestanku vodstva Gradisa in predstavnikov delavcev. Vodja pravne službe Gradisa David Gajič je v izjavi za medije povedal, da je bil sestanek zelo konstruktiven in da se uprava trudi zbrati denar za plačo.
Gajič je dejal tudi, da so delavce, ki lahko delajo, pozvali k vrnitvi na delo in Gajič pričakuje, da bo ta poziv sprejelo precej delavcev. Medtem pa delavci navajajo, da se na delo ne bodo vrnili, dokler ne bodo prejeli januarske plače, nekateri pa celo omenjajo, da se bodo vrnili nazaj domov, v Bosno.
Delavci, ki že ves teden ne delajo, so tudi poudarili, da so od uprave Gradisa poskušali iztržiti vsaj 50 evrov za prehrano, vendar se tudi to ni izšlo. Tako morajo sami kupovati malico, marsikdo izmed njih pa je lačen, ker nima denarja za malico.
Če obljube ne bodo držali, bo sledila stavka in zahteva po stečaju
Sekretar celjske območne Zveze svobodnih sindikatov Slovenije Srečko Čater je potrdil, da so na današnjem zboru delavcev Gradisa oblikovali stavkovne zahteve, ki jih bodo začeli uresničevati 15. marca, če do takrat zaposleni ne bodo prejeli januarske plače. Prva stavkovna zahteva je izplačilo januarske plače in materialnih stroškov, če se ta zahteva ne bo uresničila, bodo delavci zahtevali stečaj podjetja.
"Prepričan sem, da želi Abanka, ki je blokirala Gradisov transakcijski račun, likvidirati družbo. Ne vem, kdo stoji v ozadju, vendar je očitno, da si nekdo močno želi potopiti Gradis. Nam ni interes stečaj družbe, ki je v zadnjih dveh do treh letih močno zmanjšala število podizvajalcev oz. podizvajalska dela zaupala svojim delavcem," pravi Čater.
Izrazil je pričakovanje, da se bo večina delavcev le vrnila na delo do naslednjega petka, saj zaupajo direktorici Gradisa Lidiji Žagar, da bo le zbrala denar za izplačilo januarske plače.
Sicer je že v torek Žagarjeva delavcem obljubila, da bodo plače dobili do danes, a se to ni zgodilo.
Gradis dolžan vsaj 61,7 milijona evrov
Podjetje je na predlog direktorice že od lanskega decembra v prisilni poravnavi. To je že druga prisilna poravnava v zadnjih petih letih. V okviru tega so delavci preko sindikata prijavili svoje terjatve, in sicer del novembrske plače, regres za leto 2009 in materialne stroške. Skupne terjatve Gradisa, ki zaposluje približno 200 delavcev, znašajo 61,7 milijona evrov, prijavilo pa jih je okoli 700 upnikov.
Gradis je po sklepu celjskega okrožnega sodišča sodišča največ dolžan sedmim podjetjem, in sicer so to LHB Finance, IMP Klima montaža, Plan-Net, Almont, samostojni podjetnik Peter Smole, SG Kovač in Inpos, ki tudi sestavljajo upniški odbor.
Na uvedbo prisilne poravnane ni vplivala le nelikvidnost podjetja, temveč tudi nerešen spor z investitorjem projekta, podjetjem Planet Tuš Kranj.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.