Vse več analitikov napoveduje težko leto za gradbenike. Ker se je zadnje leto prodaja stanovanj prepolovila, novih investicij v gradbeništvu ni bilo – panoga se je rekordno skrčila –, gradbincem pa se je zaradi velikih investicij v preteklih letih nabralo precej neprodanih stanovanj.
V prvih treh četrtletjih 2009 pa je bila v Sloveniji prvič ponudba večja od povpraševanja. Banke so kredite, dokler so imele ustrezna zavarovanja, še lahko podaljševale. Vse več informacij, tudi iz bančnih krogov, pa kaže na to, da gradbinci dolgo ne bodo več mogli čakati na boljše čase.
V javnost je nedavno pricurljala informacija, da naj bi NLB razmišljala o tem, da bi Vegradu zaradi težav pri odplačevanju kreditov spomladi zaplenila stanovanjsko sosesko v Ljubljani – Celovške dvore. Poleg tega pa NLB Leasing podjetju že zaplenja gradbeno mehanizacijo (gradbene stroje, kamione). Vegrad ima tudi sicer blokirane vse bančne račune v Sloveniji, za izplačilo dela plač režijskim delavcem pa je moralo podjetje najeti likvidnostni kredit.
Zaplemba premoženja je zadnja možnost
Prvi mož NLB Božo Jašovič je včeraj povedal, da lahko banka pomaga tistim komitentom, ki imajo poslovni potencial. "S komitenti se je treba pogovarjati in videti, ali lahko nepremičnine, ki so dokončane ali so na zalogi, ali lahko banka pomaga te nepremičnine prodajati, zato da se odplačajo kreditne obveznosti in se olajša finančno breme podjetij."
Eden od principov reševanja položaja v gradbeništvu je tudi ta, da banka kreditira prebivalstvo pri nakupu nepremičnin – "gradbeniki imajo nepremičnine na zalogah in zakaj ne bi tu aktivnosti koordinirali v dobro vseh," pravi Jašovič, ki konkretnih korakov, ki jih je banka že storila in ki jih še namerava, ni želel osvetliti. V praksi bi to pomenilo, da bi banka svojim komitentom omogočila ugodnejše kredite za nakup stanovanj podjetij, ki ji dolgujejo denar in stanovanj ne morejo prodati.
Gradbinci bodo morali cene še spustiti
Neuradno pa je slišati, da je zaplemba premoženja tista skrajna možnost, ki se je v banki neradi poslužujejo, saj niso usposobljeni za prodajanje nepremičnin. Najprej bi banka tako poskusila gradbenikom pomagati prodati stanovanja. Bodo pa gradbinci morali za to znižati cene, je bilo prvič slišati tudi iz bančnih krogov.
Da bi gradbinci morali znižati cene, je pred kratkim dejal tudi minister za finance Franc Križanič. Po njegovem bi se cena za kvadratni meter novogradnje v Ljubljani morala znižati na okoli 1.500 evrov. To bi gradbincem pokrilo vsaj stroške gradnje stanovanj, meni minister.
Podatki Banke Slovenije – leta 2009 prvič v Sloveniji povpraševanje manjše od ponudbe
V prvih treh četrtletjih 2009 je bilo na nepremičninskem trgu prvič v Sloveniji povpraševanje manjše od ponudbe. Število transakcij je bilo za polovico manjše kot v enakem obdobju leta 2008 in za 64 odstotkov manjše kot v enakem obdobju leta 2007.
Po podatkih Geodetske uprave (Gurs) so se cene stanovanj najbolj znižale v drugem četrtletju 2009 – za 13,5 odstotka, v tretjem pa za 10,3 odstotka. Povprečna cena za rabljena stanovanja je bila v Sloveniji 1.660 evrov/m².
V banki Slovenije ugotavljajo tudi, da se je padanje cen nekoliko umirilo, vendar pa "zaradi visoke gradbene aktivnosti v preteklosti in visokih zalog trend rasti v prihodnjih mesecih ni vzdržen".
KOMENTARJI (83)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.