
V prvem četrtletju letošnjega leta se je bruto domači proizvod v evrskem območju skrčil za 0,6 odstotka, glede na prejšnje trimesečje. Padec v celotni Evropski uniji pa je bil 0,4-odstoten, kažejo podatki evropskega statističnega urada Eurostat. Na letni ravni je bil padec BDP v državah z evrom 1,8-odstoten, v vseh članicah EU pa 1,7-odstoten.
V obeh območjih se je obseg gospodarstva skrčil že v zadnjem četrtletju lani, in sicer na četrtletni ravni v območju z evrom za 0,7 odstotka in v EU za 0,5 odstotka.
Tako območje z evrom kot EU kot celota sta tako tehnično gledano v recesiji, kljub okrevanju, ki smo ga beležili lani v poletnih mesecih, od julija do septembra.
V letu pandemije nihanja v obsegu BDP, v EU se je skrčil za 4,6 odstotka
Lansko leto je sicer s pandemijo covida-19 prineslo doslej še nevidena nihanja v obsegu BDP. V drugem četrtletju se je BDP območja z evrom skrčil za rekordnih 11,6 odstotka, v tretjem četrtletju pa je sledila 12,5-odstotna rast. V EU je bil padec v drugem trimesečju 11,2-odstoten, okrevanje v tretjem četrtletju pa 11,7-odstotno.
Na letni ravni se je BDP območja z evrom ob koncu lanskega leta skrčil za 4,9 odstotka, v EU pa za 4,6 odstotka.
Krčenje gospodarstva tudi v posameznih evropskih državah
Slovenija svojih podatkov o gibanju BDP še ni razkrila, so pa to danes storila vsa večja evropska gospodarstva. Nemčija je poročala o 1,7-odstotnem četrtletnem krčenju, pri čemer jo je med 12 članicami, za katere so podatki znani doslej, pri padcu prehitela le Latvija z 2,6-odstotnim krčenjem. Drugo največje med državami z evrom, francosko gospodarstvo, je beležilo 0,4-odstotno rast, tretje največje, italijansko, pa prav tolikšno krčenje.
Največjo gospodarsko rast sta imeli v začetku letošnjega leta na četrtletni ravni Litva (1,8-odstotno) in Švedska (1,1-odstotno).
Na letni ravni so krčenje gospodarstva beležile vse države, razen Francije, ki je dosegla 1,5-odstotno rast, in Litve z enoodstotno gospodarsko rastjo. Največji padec sta imeli na letni ravni Portugalska (–5,4 odstotka) in Španija (–4,3 odstotka).

ZDA beležijo gospodarsko rast, Kitajska poroča o 'gospodarski eksploziji'
Za analitike recesija z dvojnim dnom ni presenečenje. Počasne kampanje cepljenj in širjenje okužb z novim koronavirusom so ustavile hitrejše okrevanje.
Evropa s tem zaostaja za drugimi večjimi svetovnimi gospodarstvi. Krčenje v 19 državah članicah z evrom je sicer manjše od enega odstotka, kolikor so napovedovali nekateri ekonomisti, a še vedno precej oddaljeno od gospodarskih kazalcev nekaterih drugih svetovnih gospodarstev, ki kažejo znake okrevanja.
V prvem četrtletju je gospodarstvo ZDA zraslo za 1,6 odstotka, na letni ravni pa beležijo 6,4-odstotno gospodarsko rast, je v prvi oceni ta teden sporočila tamkajšnja vlada. Rast analitiki pripisujejo predvsem večjemu povpraševanju potrošnikov, navaja AP. Kitajska je na letni ravni poročala o 18,3-odstotni gospodarski eksploziji.
Vseeno sveži podatki zbujajo upanje tudi za staro celino. V prihajajočih tednih namreč napovedujejo pospešitev cepljenja po Evropi, vse več držav pa napoveduje omilitev ali odpravo omejitvenih ukrepov.
Raziskave med drugim kažejo, da se je že razcvetel evropski predelovalni sektor. "Čeprav je njegov start pozen, je območje z evrom pripravljeno na postpandemično okrevanje," je ocenil ekonomist banke ING Bert Colijn.
Marsikje po Evropi je cepljenje tudi steklo bolj gladko, tako da največja gospodarstva postopoma napovedujejo odpiranje dejavnosti, nenazadnje pa končno obliko dobiva tudi evropski mehanizem okrevanja.
Andrew Kenningham iz družbe Capital Economics je sicer opozoril, da je po danes objavljenih podatkih evropsko gospodarstvo še vedno 5,5 odstotka pod predkriznim vrhom, medtem ko je BDP ZDA že skoraj povsem tam.

KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.