Vlada je sprejela težko pričakovani tri milijarde težek "protikorona paket", s katerim želi med drugim obdržati gospodarstvo nad gladino v teh kriznih časih. "Ničesar podobnega še nikoli doslej ni bilo, niti na seji katere koli slovenske vlade niti na seji katerega koli sklica slovenskega parlamenta," je ob tem dejal premier Janez Janša.
Državni zbor bo o paketu ukrepov odločal v sredo po nujnem postopku. Če jih potrdi, bodo veljali 1. aprila do 31. maja z možnostjo podaljšanja do 30. junija. Nekateri bodo veljali tudi retroaktivno za čas od razglasitve epidemije 13. marca.
Zmanjševanje stroškov delodajalcev
Nadomestilo za zaposlene na čakanju se bo po tem predlogu v celoti in ne le delno, kot je veljalo doslej, krilo iz proračuna. Enako velja za delavce, ki ostanejo doma zaradi varstva otrok, zaprtja meja ali ukinitve javnih prevozov. Nadomestilo znaša 80 odstotkov delavčeve plače v preteklem mesecu za polni delovni čas. Prav tako bo država prevzela strošek socialnih prispevkov zanje.
Ukrep oprostitve plačila prispevkov za pokojninsko in invalidsko zavarovanje velja tudi za zaposlene, ki še delajo. Iz sredstev, ki mu tako ostanejo, jim mora delodajalec izplačati krizni dodatek v višini 200 evrov. Do njega bodo upravičeni "zaposleni v zasebnem sektorju, ki imajo osnovno bruto plačo nižjo od trikratnika slovenske bruto minimalne plače in so zaradi opravljanja svojega dela v času epidemije nadpovprečno izpostavljeni tveganju za svoje zdravje oziroma so prekomerno obremenjeni zaradi obvladovanja epidemije", so pojasnili na spletni strani vlade.
Minimalna bruto plača znaša 940,58 evra, kar pomeni, da so do dodatka (ob izpolnjevanju drugih pogojev) upravičeni tisti, katerih bruto plača ne presega 2821,74 evra. Dodatek bo oproščen plačila vseh davkov in prispevkov.
Odlog plačila kreditnih obveznosti
Za dolžnike kreditnih ali drugih obveznosti, sklenjenih na podlagi zakona o pomoči za reševanje in prestrukturiranje gospodarskih družb in zadrug v težavah, se odobri odlog plačila obveznosti iz kreditne ali druge pogodbe za 12 mesecev. Enako velja za tiste, ki najemajo kredit pri Slovenskem podjetniškem skladu ali Regionalnem razvojnem skladu iz Ribnice.
Država bo bankam jamčila za odplačilo kreditnih obveznosti. Za tiste, ki jim je bilo z vladnim ali občinskim odlokom začasno prepovedano opravljanje dejavnosti, je predvideno državno poroštvo v višini 50 odstotkov vsote 12 odloženih obrokov kreditov. Enako velja za kreditojemalce, ki so fizične osebe. V vseh ostalih primerih poroštvo dosega 25 odstotkov vsote 12 odloženih mesečnih obrokov kreditov, ki bi zapadli v obdobju, za katerega je bil dogovorjen odlog.
Zavezancem ne bo treba plačati akontacije davka na dohodek, dosežen z opravljanjem dejavnosti, kot tudi ne obrokov davka od dohodkov pravnih oseb za leto 2020, ki bodo dospeli v obdobju po uveljavitvi zakona do 31. maja.
Pomoč samozaposlenim
Končno bodo lažje zadihali tudi samozaposleni in kmetje. Iz proračuna bodo namreč plačani prispevki za socialno varnost, hkrati pa jim bo država krila vsaj del izpadlih dohodkov. Tisti, ki se bodo v posebni elektronski aplikaciji (vložite jo lahko preko e-Davkov) izrekli za prizadete zaradi krize, bodo za mesec marec prejeli 350 evrov, za april in maj pa 700 evrov. Vendar bodo morali pred tem dokazati, da so imeli marca v primerjavi s februarjem vsaj 25-odstotni, aprila in maja pa vsaj 50-odstotni izpad dohodkov. Če se bo izkazalo, da je prejemnik podal neresnično izjavo o zmanjšanju dohodkov, bo moral vrniti trikratnik izplačila skupaj z zamudnimi obrestmi.
Upravičencu, ki bo vložil izjavo do 18. aprila za mesec marec, bo Furs mesečni temeljni dohodek nakazal 25. aprila. Upravičenec, ki bo vložil izjavo od 19. do 30. aprila za marec in/ali april, bo nakazilo prejel do 10. maja. Tisti, ki bo vložil izjavo od 1. do 31. maja za katerega koli od treh mesecev ali vse mesece skupaj, pa bo nakazilo lahko pričakoval 10. junija.
Na svoj nezavidljiv položaj so po zaprtju šol in vrtcev opozarjali lastniki zasebnih vrtcev, ki so ostali brez prihodkov, hkrati pa so morali zaposlenim zagotoviti polno plačo. Vlada jim ji prisluhnila in določila, da jim pripadajo sredstva iz proračuna v višini 85 odstotkov za vsakega otroka.
Ukrepi za pomoč kmetijstvu
Za osebe, ki so pokojninsko in invalidsko zavarovane kot kmet, je za čas trajanja nezmožnosti za delo zaradi potrjene okužbe s koronavirusom predvidena finančna pomoč. Ta je enaka dejanskemu strošku v povezavi z nadomestitvijo dela na kmetiji, a ne sme biti višja od 80 odstotkov minimalne plače.
V pomoč kmetijskemu sektorju bodo morali javni zavodi najmanj 50 odstotkov pridelanih ali predelanih kmetijskih pridelkov oziroma živil nabaviti z območja Slovenije, pri čemer morajo biti vse faze pridelave in predelave opravljene v Sloveniji.
So pozabili na pogodbene delavce?
Slovenski režiser Igor Šterk je vladi in državnemu zboru poslal odprto pismo, v katerem jih opozarja, da so povsem spregledali tiste samozaposlene, ki nimajo rednih prihodkov. "Veliko nas samozaposlenih nima rednih mesečnih prihodkov, ampak smo plačani po pogodbenem delu. Nekajkrat letno prejmemo honorar za opravljeno delo, ki je potekalo več mesecev, plačilo pa je izvedeno v poljubnem mesecu. Predlog zakona kaže popolno nerazumevanje našega dela, saj naj bi morali dokazovati, da so naši prejemki v marcu, aprilu in maju manjši kot so bili v februarju. Tisti, ki nismo prejeli nobenega honorarja v februarju, torej naj ne bi bili upravičeni do pomoči. Kljub temu, da smo imeli prihodke v decembru, januarju ... Kljub temu da smo imeli v letu 2019 več kot 15.000 evrov prihodkov. Tovrstnih samozaposlenih nas je gotovo več tisoč ali več deset tisoč," je poudaril.
Prepričan je, da bi morali izhajati iz povprečja za zadnjih 12 mesecev, "drugače se bomo znašli v absurdni situaciji, kjer bodo pomoči deležni samo tisti samozaposleni, ki so po spletu srečnih naključij prejeli honorar v mesecu februarju, tisti, ki smo ga prejeli kateri drugi mesec, pa do pomoči ne bomo upravičeni".
Sam bi moral marca začeti snemati celovečerni film, a je zaradi epidemije vse padlo v vodo. "V tem času ne bom prejel nobenega plačila, nobenega honorarja, torej bi vsekakor moral biti upravičen do pomoči, ki bi pripadala samozaposlenim. Vendar predlog zakona v sedanji obliki to onemogoča." Samo pri tem enem filmu bo tako oškodovanih najmanj 50 ljudi, je dodal.
KOMENTARJI (56)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.