Okrožno sodišče v Mariboru je ustavilo postopek prisilne poravnave za družbo Gospodarstvo Rast in sprejelo sklep o začetku stečaja za to družbo. V pojasnilu so na sodišču navedli, da je Gospodarstvo Rast v okviru finančnega prestrukturiranja upnikom dala alternativno ponudbo, da svoje terjatve prenesejo na dolžnika kot stvarni vložek in s tem pretvorijo terjatve v lastniške deleže.
Sodišče je ugotovilo, da se nihče izmed upnikov ni odločil za to možnost in s tem tudi ni glasoval za prisilno poravnavo, zato je sodišče to ustavilo in začelo stečajni postopek. Za upraviteljico pa je sodišče določilo Alenko Gril, ki je med drugim vodila tudi prisilno poravnavo za SCT.
Predlog za prisilno poravnavo je na sodišče maja vložila družba Gospodarstvo Rast.
Gospodarstvo Rast je v večinski lasti mariborske nadškofije. Ta ima v družbi 52 odstotkov lastništva. 34 odstotkov ima v lasti celjska nadškofija, 14 odstotkov pa murskosoboška nadškofija.
Vodstvo Gospodarstva Rast se je nedavno na sodišču odločilo predlagati umik predloga za začetek prisilne poravnave, saj naj bi po njihovem tako pri bankah upnicah kot pri lastnikih družbe obstajala realna možnost uspešne izvensodne poravnave. Kot kaže, se to ni zgodilo, neuspešni pa so bili tudi dogovori za vstop tujega vlagatelja.
Še pred tem je sodišče upravi družbe dovolilo spremembo načrta finančnega prestrukturiranja, ki je upnikom ponujal konverzijo terjatev v osnovni kapital družbe, in sicer najmanj v višini 79,5 milijona evrov ter 55-odstotno poplačilo navadnih upnikov v štirih letih, kar je več kot po prvotnem načrtu. Upniki tega niso sprejeli.
Upniki so, potem ko je bila v dopolnjeni seznam uvrščena tudi terjatev NLB, skupaj prijavili za 132 milijonov evrov terjatev. Prav največja državna banka je s skoraj 92 milijoni evrov terjatev tudi največji od desetih upnikov mariborske cerkvene družbe.
KOMENTARJI (33)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.