Predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Tibor Šimonka je ob prihodu na delovni posvet izrazil pričakovanje, da jih bo vlada seznanila s stanjem v državi in z razmišljanjem glede morebitnih nadaljnjih ukrepov.
"Želimo prispevati k doseganju čim višje precepljenosti v državi," je dejal in dodal: "Če bo treba sprejemati kakšne dodatne ukrepe, bomo vedno podprli to, kar bo zagovarjala stroka."
Spomnil je, da je GZS že novembra lani v razmislek predlagala obvezno cepljenje, predvsem za starejše in rizične skupine. "Če bo obvezno cepljenje potrebno, ga bomo podprli, da bi se proizvodno-poslovni procesi nemoteno odvijali," je dejal Šimonka.
Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Branko Meh je prav tako izrazil skrb zaradi morebitnega ponovnega zaprtja države. Tega si namreč slovensko gospodarstvo v tem trenutku ne more privoščiti, je poudaril – pa naj bo zdravstvena kriza še tako huda. "A še huje je lahko, če gospodarstvo zaprejo," je dejal.
Če bo zdravstvena stroka vztrajala pri zaprtju države, potem pa se mora vlada po Mehovih besedah zavedati, da bo morala poiskati sredstva, s katerimi bo gospodarstvu pomagala preživeti, tako kot je storila leta 2020 in delno leta 2021.
Po Mehovem mnenju drugače ne more biti, saj za sedanje razmere niso krivi obrtniki in podjetniki, ampak gre za višjo silo. "Če se vlaga v gospodarstvo in ljudi, bo to vedno vrnjeno v državni proračun," je poudaril.
Slovensko gospodarstvo je sicer trenutno v zelo dobrem stanju, vendar podjetjem povzroča skrbi rast cen energentov in surovin. Za marsikatero podjetje bo velik problem tudi zvišanje minimalne plače s 1. januarjem 2022 zaradi inflacije v letu 2021. "To je razmeroma veliko breme predvsem za panoge, ki so bile močno prizadete zaradi covida-19 in niso mogle normalo poslovati, pa tudi za energetsko intenzivno industrijo," je opozoril Šimonka.
Epidemične razmere se v zadnjem času spet zaostrujejo, število okužb z novim koronavirusom se v zadnjih dneh giblje okoli 4000 na dan, kar je največ od sredine lanskega novembra. Skrb vzbuja hitro širjenje bolj nalezljive koronavirusne različice omikron, minister za zdravje Janez Poklukar pa je zato že pozval k zmanjšanju števila stikov na delovnih mestih.
Počivalšek: Treba je storiti vse, da gospodarstvo dela naprej
Kot je po sestanku povedal gospodarski minister Zdravko Počivalšek, je bil cilj pogovorov, kako zagotoviti normalno delovanje gospodarstva v času porasta okužb, dotaknili pa so se tudi rasti cen energentov in nekaterih drugih izzivov.
Počivalšek je dejal, da so se strinjali, da je država v času pandemije reagirala prav. "Je pa svetovna ekonomija na križišču," je poudaril in dodal, da je tudi od reakcij odvisno, ali bodo mladi ostali doma ali zapustili državo.
Dejal je, da je gospodarstvo na današnjem sestanku zaprosilo za davčne olajšave, razmislek o obveznem cepljenju, pa tudi za pomoč, če bo prišlo do zaostrovanja ukrepov.
Počivalšek pravi, da so govorili tudi o tem, kako zagotoviti dovolj delovne sile, s čimer imajo še posebej velike težave podjetja, ki ustvarjajo nizko dodano vrednost. "Dejstvo pa je, da bomo imeli za slovensko gospodarstvo na voljo velika sredstva, da bomo to lahko uredili," je obljubil Počivalšek in naštel vrsto evropskih sredstev, ki bodo na voljo. Gre za 100 milijonov evrov iz virov React-EU, 427 milijonov evrov iz načrta za okrevanje in odpornost, v pripravi je tudi paket ukrepov iz naslednje kohezijske ovojnice, kjer Počivalšek pričakuje vsaj približno enak znesek, kot je bil na voljo v prejšnjem programskem obdobju.
"Želel bi izpostaviti, da je vlada sprejela tudi strategijo o digitalni transformaciji v gospodarstvu," je še dodal gospodarski minister in napovedal ustrezne razpise. "Skratka, danes smo izmenjali stališča med vlado in zbornicami, nadaljujemo pa s partnerstvom, ki je že zdaj pripeljalo do tega, da so bili ukrepi optimalni."
"Smo na stališču, da je treba storiti vse, da gospodarstvo dela naprej ob spoštovanju ukrepov zdravstvene stroke," pa je dejal na vprašanje ali se gospodarstvo strinja s potencialnim novim zaprtjem družbe.
V slovenskem gospodarstvu karantene zaradi širjenja različice omikron v tem trenutku še ne predstavljajo velike težave, a to se lahko spremeni, je opozoril minister, ki je zato vpletene v kritično infrastrukturo pozval, naj organizirajo delo tudi za ta primer.
"Največji problem, ki se nam zgodi, je, da bomo v situaciji, ko bo vprašanje, kako lahko delo sploh organiziramo," je opozoril. V odgovoru na vprašanje – ali podpira uvedbo obveznega cepljenja pa je dejal, da zagovarja vse ukrepe, s katerimi pridemo do tega, da bo malo okužb. "Obvezno cepljenje še ni prisilno cepljenje. V vsakem primeru te krize brez večje precepljenosti ne bomo mogli dobro preživeti," je še ocenil.
Spregovoril je tudi minister za zdravje Janez Poklukar. Dejal je, da so z gospodarstvom preverili smo aktualne podatke in možne scenarije glede na vse, kar je znano o omikronu. Strinjali so se, da je treba že uveljavljene ukrepe dosledno izpolnjevati. "Zato se zahvaljujem gospodarstvu, ki podpira cepljenje, sodelovali so tudi na dnevih cepljenja," je izpostavil minister. Zaenkrat delovne organizacije ostajajo v mehurčkih, delalo naj bi se tudi v ekipah, kar bi ohranilo delo v primeru vdora omikrona v delovno organizacijo. Poudarek je bil tudi na zračenju, ohranjanju distance in izogibanju druženja. Predvsem pa je potrebno dosledno izvajanje PCT-pogoja. Podpirajo tudi čim več testiranja, je še dejal minister.
"Ni dobrega gospodarstva brez dobrega zdravja in verjamem, da velja tudi v obratni smeri," še pravi Poklukar, ki pravi, da si želijo odprto družbo, a da bomo imeli v prihodnjih dneh veliko okužb.
KOMENTARJI (137)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.