Veleposlaniki članic EU so se v torek dogovorili za uvedbo prvih gospodarskih sankcij proti Rusiji zaradi podpore proruskim separatistom v Ukrajini, na ministrstvu za gospodarski razvoj in tehnologijo pa so danes razkrili nekaj več podrobnosti o t. i. tretji stopnji sankcij.
Te vključujejo prepoved izvoza blaga s potencialno dvojno rabo (civilno in vojaško) in občutljivih tehnologij. Pri tem gre predvsem za postavke iz carinske nomenklature "deli za stroje, deli za črpalke in drugi stroji".
Lani je Slovenija v Rusijo iz te carinske tarife izvozila za približno šest milijonov evrov blaga. Del izvoza lahko podjetja realizirajo tudi preko tretjih držav, vendar tega na ministrstvu ne morejo točno oceniti.
Kot pravijo, gre v glavnem za tehnologijo in naprave, ki se uporabljajo pri pridobivanju nafte, pa tudi pri transportu energentov, medtem ko plinski projekti zaenkrat niso prizadeti.
Pri proizvodih z dvojno rabo je nabor proizvodov širši, skupni obseg izvoza blaga s potencialno dvojno rabo (civilno in vojaško) in občutljivih tehnologij pa tako znaša 25 milijonov evrov letno. To so sicer prve ocene, navajajo na ministrstvu.
Posebej je prepovedan izvoz orožja in vojaške tehnike, prepovedane so tudi storitve, povezane z omenjenim izvozom, in tehnična pomoč na tem področju. Slovenija Rusiji sicer ne dobavlja vojaške opreme.
Paket ukrepov vsebuje tudi omejitev dostopa ruskim bankam z več kot 50-odstotnim lastništvom države do mednarodnih finančnih in kapitalskih trgov. Prepovedano je financiranje kakršnihkoli poslov z več kot 90-dnevnim rokom. V sankcije so zajeti tudi kreditni posli, izdaja obveznic ter lastniški vrednostni papirji in finančni derivati.
Na ministrstvu ocenjujejo, da je deset do 15 odstotkov slovenskega izvoza podprtega z instrumenti izvoznega financiranja, a vsi ne tečejo prek ruskih bank v pretežni državni lasti. Na tem področju je lahko potencialni negativni učinek na blagovno menjavo z Rusijo največji.
Tretji del ukrepov se nanaša na zamrznitev premoženja fizičnih oseb in organizacij, ki so povezane z destabilizacijo razmer v Ukrajini. Na ministrstvu ocenjujejo, da v tem delu ne bo negativnih posledic na slovensko blagovno menjavo z Rusijo, a pri tem niso upoštevani morebitni povračilni ukrepi, ki jih bo Rusija uvedla proti članicam EU.
KOMENTARJI (15)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.