![Slovenska in evropska zastava](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Nov2005/16077449.jpg?v=d41d)
Evropska komisija (EK) je v jesenski gospodarski napovedi ocenila, da bo imela Slovenija letos zmanjšanje bruto domačega proizvoda (BDP) za 7,4 odstotka, 6,7-odstotno brezposelnost in 6,3-odstotni javnofinančni primanjkljaj. V prihodnjem letu in v letu 2011 se Sloveniji tako kot nasploh območju evra po napovedi komisije obeta izboljšanje. V Sloveniji naj bi bila rast BDP v letu 2010 1,3-odstotna, v letu 2011 pa 2,0-odstotna.
Jesenska napoved je slabša od majske
Komisija je še maja Sloveniji za letos napovedala krčenje BDP za 3,4 odstotka, tako da so današnje ocene bistveno slabše od majskih, prav tako je Slovenija precej pod povprečjem v območju evra, ki naj bi imelo letos štiriodstotni padec BDP.
Slovenija bo imela letos po napovedih komisije 6,3-odstotni javnofinančni primanjkljaj, prihodnje leto sedemodstotnega, v letu 2011 pa 6,9-odstotnega, medtem ko je komisija maja ocenila, da bo primanjkljaj Slovenije letos 5,5-odstoten, prihodnje leto pa 6,5-odstoten. Komisija je sicer oktobra proti Sloveniji sprožila postopek zaradi prekomernega javnofinančnega primanjkljaja.
![Evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Joaquin Almunia](https://images.24ur.com/media/images/424xX/Dec2004/6025794.jpg?v=d41d)
Brezposelnost v Sloveniji je nižja od povprečja v evroobmočju
Višja od majskih napovedi bo po današnjih ocenah Evropske komisije tudi stopnja brezposelnosti: letos naj bi dosegla 6,7 odstotka, v prihodnjem letu 8,3 odstotka, v letu 2011 pa 8,5 odstotka, medtem ko naj bi bila po majskih ocenah komisije letos 6,6-odstotna, v prihodnjem letu pa 7,4-odstotna. Še vedno je napovedana stopnja brezposelnosti v Sloveniji nižja kot v povprečju v območju evra.
Slovenija je poleg Irske med najbolj prizadetimi državami v evroobmočju
V poročilu o jesenski gospodarski napovedi je Evropska komisija zapisala, da je Slovenija poleg Irske med najbolj prizadetimi državami v območju evra, sledita pa ji Finska in Slovaška. Razmere so najhujše sicer zunaj območja evra, v Estoniji ter Latviji in Litvi, kjer naj bi letos BDP padel za 14 oziroma 18 odstotkov.
Javni dolg Slovenije je pod povprečjem EU
Javni dolg za Slovenijo v nasprotju z marsikatero drugo državo članico Unije še vedno ni problem, vendar pa se veča. Za letos komisija Sloveniji napoveduje javni dolg v višini 35,1 odstotka BDP, v prihodnjih dveh letih pa 39,2 odstotka oziroma 42,7 odstotka, medtem ko so številke v območju evra v povprečju 78,2 odstotka, 84 odstotkov in 88,2 odstotka.
Napovedi EK podobne Umarjevim
Napovedi EK se ne razlikujejo veliko od jesenske napovedi gospodarskih gibanj urada vlade za makroekonomske analize in razvoj (Umar). Umar je za letos namreč predvidel 7,3-odstotni padec BDP, v letih 2010 in 2011 pa ob pričakovanem okrevanju zunanjega povpraševanja 0,9- oz. 2,5-odstotno rast. Napovedi so podobne tudi za trg delovne sile. Tako kot EK je tudi Umar predvidel, da bo gospodarska kriza nanj vplivala z zamikom in da bo poslabšanje kazalnikov dolgotrajnejše, kar se bo odražalo v počasni krepitvi potrošnje gospodinjstev.
Ukrepi (za zdaj) pomagajo
Pričakovano okrevanje gospodarstev Evropske unije bo posledica tako okrevanja svetovnega gospodarstva kot tudi obsežnih javnofinančnih ukrepov, ki so jih države članice sprejele za blažitev posledic gospodarske krize. Ker pa bodo ti v prihodnjih letih zaradi postopne konsolidacije javnih financ v določenem obsegu najverjetneje umaknjeni, bo okrevanje gospodarstev postopno in počasno, na kar bo vplivalo tudi nadaljnje poslabšanje razmer na trgu dela, poudarjajo v Umarju.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.