Nadzorni svet tržiškega Peka je na seji obravnaval izsledke posebne revizije poslovodenja Marte Gorjup Brejc. Pokazala je na več nepravilnosti, ki so podjetju povzročile vsaj za nekaj 100.000 evrov škode. Nadzorniki so zato upravi naložili, naj sproži vse pravne postopke za ugotovitev kazenske in odškodninske odgovornosti.
Kot je po seji pojasnil predsednik nadzornega sveta Peka Robert Ličen, se proti Gorjup Brejčevi, zoper katero je zaradi prodaje nepremičnin DSU že podal kazensko ovadbo, verjetno obeta še več ovadb in tožb. Revizija je namreč pokazala na utemeljen sum zlorabe položaja in na opustitev načela dobrega gospodarjenja, na več nepravilnosti pa je opozorila tudi v srbskem hčerinskem podjetju Peka.
Uprava pod vodstvom Janeza Sajovica, ki je Gorjup Brejčevo na tem mestu nasledil letošnjega februarja, se bo odločila, ali bo proti bivši prvi dami Peka postopala prek civilne tožbe ali prek kazenske ovadbe. Nekatera dejstva so namreč po Ličnovih zagotovilih zelo neovrgljiva in dokazljiva. Tako naj bi bilo nesporno dokazljivo vsaj nekaj 100.000 evrov povzročene škode.
Z izsledki revizije bo vodstvo Peka na prihajajoči skupščini, ki bo 31. avgusta, seznanilo tudi lastnike. Poleg tega na dnevnem redu skupščine, ki so ji nadzorniki danes namenili dobršen del svojega časa, ostajajo že objavljeni predlogi sklepov, ki so usklajeni tudi z večinskim lastnikom, to je državo.
Peko potrebuje svež kapital
Nadzorniki so danes precej pozornosti namenili tudi potrebni dokapitalizaciji Peka. Zaenkrat je predlog, da bi DSU, ki je zaradi sporne odprodaje nepremičnin v času Gorjup Brejčeve zoper Peko podal odškodninski zahtevek, v skladu z zunajsodno poravnavo ta odškodninski zahtevek namenil za dokapitalizacijo. Poleg tega naj bi na Peko prenesel še nekaj nepremičnin, ki so v njegovi lasti, a jih Peko že uporablja.
Tako bi tržiško obutveno podjetje dokapitalizirali s stvarnim vložkom. Še vedno pa bi podjetje potrebovalo tudi kapital v obliki finančnih sredstev. Podan je bil predlog, da bi v Peku potrebovali najmanj šest milijonov evrov, s čimer bi lahko proizvodnjo hitro tehnološko posodobili, da izdelava enega čevlja v Peku ne bi bila več dražja od povprečja izdelave čevlja drugod v Evropi.
O dokapitalizaciji mora najprej odločiti vlada, v Peku pa medtem nadaljujejo po zastavljeni poti, da bi v Tržiču ohranili proizvodnjo obutve. V pripravi je tudi nova strategija, ki bo predstavljena naslednji mesec in je po Ličnovih besedah zelo ambiciozna in na glavo postavlja sedanjo filozofijo podjetja.
Trenutno veliko delajo tudi na kadrovski okrepitvi družbe, ki je bila zadnjih pet do deset let na tem področju zelo podhranjena. Tako so se poslovne funkcije izvajale na svetovalne pogodbe zunaj podjetja. Veliko časa, energije in finančnih sredstev pa zahteva tudi sanacija Pekovih podjetij v tujini.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.