V "zahtevnem začetku leta", kot so to opisali na spletni strani, so v Gorenju pridelali za 29,5 milijona evrov izgube: "Začetek leta je bil težaven, saj smo se več mesecev borili z izgubo, a cilj je bil in ostaja jasen – z integracijo Gorenja v skupino Hisense omogočiti dolgoročne prihranke, optimizirati poslovanje ter z ustreznimi ukrepi izboljšati učinkovitost in dobičkonosnost," je ob tem dejal glavni direktor Chao Liu.
V prvem polletju so ustvarili 567,5 milijona evrov prihodkov od prodaje, kar je 1,6 odstotka več kot v lanskem prvem polletju. V osnovni dejavnosti gospodinjskih aparatov so ustvarili 523,4 milijona evrov ali 92,2 odstotka vseh prihodkov od prodaje. Rast so dosegli predvsem na trgih Vzhodne Evrope (Romunija, Madžarska, Češka), nekoliko manjšo tudi v Skandinaviji, Franciji in Španiji. Neugodne prodajne trende smo zabeležili predvsem na trgih Rusije, Nemčije in na Nizozemskem.
V aprilu se je poslovanje v primerjavi z enakim obdobjem lani začelo izboljševati. Primerljivi prihodki od prodaje v drugem četrtletju 2019 so bili že za 6,6 odstotka višji kot v drugem četrtletju 2018, medtem ko so v prvem četrtletju 2019 še za 3,7 odstotka zaostajali za primerljivimi lanskimi.
Junija pa so po začetnih mesecih izgube prvič v tem letu ustvarili dobiček, so še zapisali na spletni strani.
Gorenje, ki je v lanskem letu za novega lastnika dobila kitajsko korporacijo Hisense, je leto 2018 sicer prav tako zaključilo v rdečem in pridelalo 37,3 milijona evrov čiste izgube. V zadnjih mesecih pa so pozornost javnosti vzbujali z reorganizacijo, s katero naj bi zagotovili razmere za dolgoročno rast in razvoj, to pa je predvidevalo tudi odpuščanja. Sprva so predvideli, da bo v matični družbi v Velenju presežnih delavcev 270, nato se je številka znižala na 104, na koncu pa je odpovedi prejelo 71 delavcev.
KOMENTARJI (38)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.