Gorenje bo zaradi poglabljanja izgube likvidiralo družbo Gorenje Tiki, ki v Ljubljani proizvaja grelnike vode. Proizvodnjo bodo preselili v Srbijo. V Sloveniji jo bodo ustavili konec novembra, ko bo izgubilo delo 306 zaposlenih, ki naj bi po zagotovilih družbe do konca dela prejemali redne plače, vse dodatke in celoten regres.
Krivo tudi povišanje minimalne plače?
Vodstvo Gorenja se je za likvidacijo odločilo v četrtek, direktor Gorenja Tiki Dušan Goršek pa je z odločitvijo o prenehanju družbe danes obvestil tudi zbor delavcev. O njej bo predvidoma 30. julija odločala še skupščina Gorenja Tiki. Podjetje negativno posluje že od lani, prodaja pa je med letoma 2008 in 2010 upadla za 40 odstotkov. V tem obdobju je podjetje racionaliziralo poslovanje in znižalo stroške, da bi zagotovilo normalno pozitivno poslovanje, je dejal Goršek in dodal, da je prizadevanja nekoliko omejila uvedba minimalne plače.
Opozoril je, da kriza še traja in da se bo morda še dodatno poglobila, zato podjetje ne vidi možnosti dolgoročnega pozitivnega poslovanja. "To je tudi vzrok, da smo se nekoliko preuranjeno odločili za prenehanje delovanja družbe, dokler je še likvidnost, da še imamo dovolj denarja, da lahko delavce v celoti poplačamo," je dejal.
Podjetje namerava proizvodnjo v Ljubljani ustaviti konec novembra, postopek likvidacije pa naj bi se končal marca prihodnje leto. Do prenehanja proizvodnje so delavci upravičeno do plače, regresa in drugih nadomestil, ob koncu leta pa tudi do celovitih odpravnin. Obračunali naj bi jih po zdaj veljavnem zakonu, če pa bo v času izplačila odpravnin v veljavi nov zakon, pa bodo upoštevali za delavce ugodnejšo možnost obračuna, je pojasnil Goršek.
Brez dela bo ostalo 306 zaposlenih, od tega jih je 270 zaposlenih za nedoločen čas. V podjetju načrtujejo, da bodo plače in odpravnine uspeli izplačati vsem delavcev. "Seveda pa delamo do konca novembra, do konca novembra moramo produktivno in kakovostno delati, da zagotovimo ta likvidnostna sredstva," je opozoril.
'Vse višji stroški dela v Sloveniji'
Trg grelnikov vode, ki so glavni proizvodni program Tikija, si po padcu prodaje zaradi svetovne gospodarske krize še vedno ni opomogel. Obseg prodaje v prvih petih mesecih letos je glede na enako lansko obdobje padel za dodatnih 10 odstotkov, prihodki so bili lani za 27 odstotkov nižji v primerjavi z letom prej. Podjetje je lani beležilo izgubo v višini 1,8 milijona evrov, v prvih petim mesecih letošnjega leta pa v višini 1,2 milijona evrov, je povedal Goršek.
Obremenitev plač in poslovanja, ki je v Sloveniji med najvišjimi na svetu, predstavlja dodaten pritisk na poslovanje in s tem konkurenčnost družbe. Stroški dela so se lani zmanjšali manj, kot je znašal padec prihodkov, letos pa so se celo povečali, kar je posledica dviga minimalne plače, še pojasnjujejo v podjetju.
Gorenje Tiki enostavnejše grelnike vode z nižjo dodano vrednostjo že štiri leta proizvaja tudi v Srbiji, kjer so stroški proizvodnje nižji. V tovarni v Stari Pazovi, ki trenutno posluje s pozitivno ničlo, z namenom dviga dobičkonosnosti obseg proizvodnje postopno povečujejo in do konca leta načrtujejo dobiček. Na druge trge z nižjimi stroški dela proizvodnje zaenkrat ne nameravajo razširiti, je še povedal Goršek.
KOMENTARJI (44)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.