V Gorenju čutijo posledice gospodarske krize v vse večjem obsegu, od lanske jeseni pa se razmere na trgih nenehno poslabšujejo. Uprava družbe se je odločila, da bo delavcem, ki razmišljajo, da bi začeli na svoje ali pustili zaposlitev v Gorenju zaradi drugih, pomembnih aktivnosti, ponudila sporazumno prenehanje delovnega razmerja (ponudbo vodstva Gorenja si lahko ogledate v prilogi).
Vse delavce, ki bi svoje življenje nadaljevali na nov način, ki ni vezan na zaposlitev v Gorenju, vodstvo podjetja vabi, naj se oglasijo na pogovor v kadrovsko službo. Pri tem obljubljajo, da bodo skrbno in odgovorno pretehtali vsak posamezen predlog ter oblikovali ponudbo za sklenitev sporazuma o prenehanju zaposlitve v družbi, je zapisano v internem glasilu Gorenja.
Vsem zaposlenim, ki se odločijo sprejeti ponudbo vodstva Gorenja, naj bi bila ponujena višja denarna pomoč, kot bi znašala odpravnina pri odpovedi delovnega razmerja iz poslovnih razlogov.
Po oceni uprave Gorenja, ki v celotni skupini zaposluje približno 11.000 delavcev, povpraševanje po gospodinjskih aparatih bistveno upada, in zato zmanjšanemu obsegu naročil – ta naj bi se zmanjšala za 25 odstotkov – poskušajo prilagajati tudi proizvodnjo.
Tako so v Gorenju z novim letom začasno prešli na 36-urni delovni teden, s katerim se bodo skušali izogniti večjim odpuščanjem zaposlenih. Približno 225 delavcem pa družba letos ne bo podaljšala pogodb o zaposlitvi za določen čas.
Ker težke razmere na trgu zahtevajo od Gorenja prilagajanje povpraševanju in s tem racionalnejšo organizacijo dela, so z uvedbo skrajšanega delovnika še okrepili ukrepe oziroma uvedli prilagodljiv delovnik in koriščenje dopusta. Tako bodo lahko v posameznih organizacijskih enotah izjemoma delali tudi šest dni v tednu, vendar pa bodo imeli zaposleni na račun tega kasneje dela prost dan.
'Ne podpisujte sporazumnih pogodb'
Na Zavodu RS za zaposlovanje so danes pojasnili, da so seznanjeni, da se marsikateremu delavcu ponuja podpis sporazuma o prekinitvi delovnega razmerja. Vendar pa ob tem opozarjajo, da delavec s tem izgubi vse pravice pri zavodu, razen tega, da se lahko prijavi.
"To je zelo pomembno, zaradi tega opozarjamo, naj delavci ne podpisujejo sporazumov o prenehanju pogodbe o zaposlitvi. Ta sporazum namreč pomeni, da pri zavodu ne morejo uveljavljati pravice do nadomestila," je povedala generalna direktorica zavoda Marija Poglajen.
KOMENTARJI (89)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.