Premier Borut Pahor je ministru za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo ter prvaku Zaresa Gregorju Golobiču dal do konca prihodnjega tedna čas, da razmisli o napaki v zvezi z zanikanjem lastništva v podjetju Ultra. "Tega časa za premislek ni na razpolago zelo veliko. Do takrat mora biti sprejeta tudi neka odločitev," je dejal Pahor.
Pahor je med drugim povedal, da sta se s Golobičem danes sestala dvakrat. "Kot novinarjem je tudi meni priznal napako in jaz se strinjam, da je bila to napaka. Dejal je, da si želi vzeti čas za premislek," je dejal Pahor. Ob tem je še dodal, da časa za premislek ni na razpolago veliko. Vlada mora po njegovih besedah "zlasti v teh zahtevnih časih kar najbolje opravljati svoje delo."
"Pričakujem od ministra Golobiča, da bo vzel potreben čas, da razmisli o vseh okoliščinah in mi sporoči svojo odločitev. Tudi jaz bom imel ta čas, da premislim vse odločitve, ki so povezane z njegovo," je zaključil premier.
Golobič priznal napako
Spomnimo, dan po tem, ko je odjeknila novica, da je Golobič solastnik podjetja Ultra, je slednji danes priznal, da je storil napako, ker javnosti tega ni povedal. Kot pravi, svoje dejanje obžaluje in se opravičuje, o nadaljnjih korakih pa bo še premislil. Izključen pa ni niti njegov odstop. A najprej se bo posvetoval v koaliciji in spremljal javno mnenje.
"Želel sem preprečiti, da bi se podjetje Ultra ponovno in po krivem znašlo v središču političnega dogajanja. To je bila napaka, zanjo pa se opravičujem in jo obžalujem," je Golobič odgovoril na vprašanje, zakaj medijem ni razkril svojega deleža v nizozemski Ultri Sum in s tem v zagorski Ultri.
Ob tem je poudaril, da bo o posledicah, ki jih bo prineslo to dejanje, zagotovo tekla beseda tudi v nadaljevanju. "Moj namen biti v politiki je bil vedno zelo pogojen in vezan izključno na en pogoj: da se vzpostavi in vzdrži neko temeljno verodostojnost politike," je dejal Golobič.
"Mnenje o tem, ali ta moja napaka iz časa volilne kampanje jemlje to temeljno verodostojnost meni in morebiti tudi stranki, da bi lahko uspešno opravljala za mnoge motečo funkcijo v slovenskem političnem prostoru, si bom še ustvaril skupaj s kolegi na ministrstvu, v stranki, na vladi in skupaj s celotno javnostjo, ki bo o vsem še naprej dajala svoja mnenja," je še poudaril Golobič.
SDS: Golobič naj razmisli o odstopu
V Golobičem Zaresu svojemu predsedniku kljub priznanju napake še zaupajo. V SDS-u pa naj bi se v kratkem opredelili tudi do interpelacije proti Golobiču.
Ministrica Katarina Kresal iz LDS pravi, da noče dajati vrednostnih ocen, meni pa, da je treba biti dosleden tako pred zakonom kot pred javnostjo in ji razkriti, kakšno je tvoje stanje.
"Pri Golobičevem premoženju je za DeSUS vprašanje samo, ali je do njega prišel zakonito. Če je, mu čestitam," pravi vodja Desusovih poslancev.
V poslanski skupini SLS menijo, da bo moral Pahor oceniti, če želi imeti v vladi ministra, ki ne govori resnice, morebiten odstop z mesta ministra za visoko šolstvo pa je Golobičeva odločitev.
"Za vsakega politika je vereodstojnost izjemno pomembna. Treba je gledat ne le na zakontost, ampak tudi na to ali daješ vse informacije," pa meni Miran Potrč.
"Bi bilo lepo ozreti se na Veliko Britanijo, kjer poslanci in ministri odstopajo s položajev zaradi nekaj tisoč funtov," je prepričan Zmago Jelinčič.
Kos potrdil Golobičeve trditve
Že pretekli teden so se nekateri slovenski mediji razpisali tudi o tem, da naj bi podjetje Ultra skupaj s povezanimi podjetji pri NLB v preteklosti dobilo za 21 milijonov evrov t.i. tajkunskih posojil, ki naj bi bila brez zavarovanja, do njih pa naj bi prišlo po Golobičevem posredovanju pri vodstvu banke. Golobič je te očitke danes znova zavrnil in pojasnil, da Ultra pri NLB nima več kot dobrih pet milijonov evrov posojil. Ta so po njegovih navedbah zavarovana po vseh bančnih standardih z nepremičninami in drugim premoženjem.
Predsednik protikorupcijske komisije Drago Kos pa je potrdil, da je Golobič v premoženjskem stanju, ki ga je moral ob nastopu mandata prijaviti pri komisiji za preprečevanje korupcije, navedel tudi lastništvo v podjetju Ultra Sum iz Nizozemske.
"Golobič je 20. decembra 2008 ob prijavi premoženjskega stanja prijavil 10,8-odstotni poslovni delež v podjetju Ultra Sum s sedežem na Nizozemskem," je sporočil Kos in tako odgovoril na ugibanja, ali je Golobič prijavil premoženje v zagorskem podjetju Ultra, ki je v 70-odstotni lasti nizozemskega podjetja. Da je Golobič komisiji za preprečevanje korupcije ustrezno prijavil lastništvo v družbi Ultra Sum, so že v torek sporočili iz stranke Zares.
Večinski lastnik podjetja Ultra Sum je ustanovitelj podjetja Ultra Miloš Urbanija. Kot je pojasnil, so Ultro Sum ustanovili leta 2006 z namenom širitve na tuje trge in pridobivanja potencialnih investitorjev.
KOMENTARJI (1375)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.