Gospodarstvo

Socialni partnerji po letu dni sedli za mizo in našli skupni jezik

Ljubljana, 15. 07. 2022 12.20 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Socialni partnerji so na prvi seji Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) po 14 mesecih spet sedli za isto mizo. Po srečanju je bilo slišati, da večjih nesoglasij ni bilo in da so pri bistvenih točkah našli skupen jezik. Zavezali so se tudi k obuditvi socialnega dialoga.

"Prva lastovka seveda ne prinese pomladi, ampak vseeno tudi v sindikalnih organizacijah ocenjujemo potek seje ESS kot pozitiven, veseli nas odziv celotne ministrske ekipe, ki je bila prisotna," je na novinarski konferenci po prvi seji Ekonomsko-socialnega sveta v mandatu nove vlade povedala predsednica Zveze svobodnih sindikatov Lidija Jerkič. Prav sindikati so bili v obdobju prejšnje vlade zelo kritično zaradi, kot so opozarjali, neupoštevanja socialnih partnerjev pri pripravi zakonskih predlogov.

Kot je po koncu večurne seje, ki se je je udeležil tudi premier Robert Golob, pojasnila Jerkičeva, so se predstavniki delodajalcev, sindikatov in vlade poleg načelnih stvari pogovarjali tudi o konkretnih temah, dnevni red je štel devet točk, vključeval pa je tudi obravnavo nekaterih zakonov, ki so že bili sprejeti v državnem zboru, kot je zakon o nujnih ukrepih za zagotovitev stabilnosti zdravstvenega sistema.

Kot je po koncu seje, ki je trajala več ur, pojasnila Jerkičeva, so se predstavniki delodajalcev, sindikatov in vlade poleg načelnih stvari pogovarjali tudi o konkretnih temah, dnevni red je štel devet točk, vključeval pa je tudi obravnavo nekaterih zakonov, ki so bili že sprejeti v državnem zboru.

"Dobra novica je, da na današnjem svetu ni bilo večjih zapletov, nobenega nesoglasja, pri vseh ključnih točkah smo našli skupen jezik," je povedal minister za delo Luka Mesec. Poleg njega so se seje udeležili tudi minister za finance Klemen Boštjančič, ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik in zdravstveni minister Danijel Bešič Loredan.

Ob koncu srečanja so podpisali preambulo k dogovoru o obuditvi socialnega dialoga, ki med drugim ugotavlja, da je socialni dialog pomembna demokratična pridobitev, ključna za razvoj Slovenije, blaginje državljanov in socialni mir, da se zavezujejo k obnovitvi socialnega dialoga in ponovni zgraditvi zaupanja med socialnimi partnerji, je povedal Mesec. "Mislim, da je bilo na današnji dolgi seji storjenih precej korakov v to smer," je dodal.

Socialni partnerji so podelili tudi nov mandat predsedujočemu ESS. Mitjo Gorenščka iz vrst GZS Gospodarske zbornice Slovenije je zamenjal predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj.

"Za nas je bilo bistveno, kar je uvodoma povedal predsednik vlade, in sicer, da se vračamo ali pa vsaj obnavljamo socialni dialog in socialno partnerstvo, kot smo ga imeli pred leti, sicer bo verjetno prihajalo do zapletov. Za nas je prav tako bistveno, da lahko sindikati, predstavniki delavskih interesov, enakovredno sodelujemo v postopkih oblikovanja ekonomskih in socialnih politik v tej državi," je strnil Štrukelj.

Po njegovih besedah so se danes vse našteto dogovorili na deklarativni ravni, a bodo obenem pozorno spremljali, ali se bo vlada tega držala. "S stališča sindikatov javnega sektorja smo vlado in ministrico za javno upravo pozvali, da bi vzpostavila do vseh zaposlenih v javnem sektorju pozitiven odnos, ki bi priznal, da mi v veliki meri, tako kot zaposleni v zasebnem sektorju, prispevamo k izboljšanju življenja vseh državljanov. Pričakujemo, da se bo v teh duhu do naših zahtev ravnala tudi vlada," je povedal Štrukelj.

Današnja seja ESS je sicer prva po maju lani, ko so sindikalne centrale protestno izstopile iz tega organa.
Današnja seja ESS je sicer prva po maju lani, ko so sindikalne centrale protestno izstopile iz tega organa. FOTO: Adobe Stock

Da so prvih šest tednov delovanja nove vlade spremljali z zaskrbljenostjo, ker je bilo kar nekaj zakonov v zakonodajno proceduro uvrščenih mimo ESS, pa je povedal zdaj že nekdanji predsednik sveta Mitja Gorenšček. Kot je dodal, so danes v zvezi s tem sprejeli opravičilo premierja Goloba, prav tako so veseli njegove obljube, da bodo omenjene zakone jeseni znova odprli in da bo mogoče prispevati dopolnitve.

Golob: Moramo se čim več pogovarjati

"Najbolj pomembno sporočilo uvodnega srečanja predstavnikov vlade s predstavniki delojemalcev in delodajalcev je, da si znotraj socialnega dialoga v okviru Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) iskreno želimo skupaj poiskati širši konsenz o tem, kam želimo kot družba, hkrati pa, da za vsak posamezen korak najdemo čim boljše rešitve," je ob robu seje ESS povedal predsednik vlade Robert Golob. "Verjamem, da bomo do tega lahko prišli, ko bomo imeli čim bolj iskreno razpravo o različnih izhodiščih do istih problemov," je dodal.

Vtis, ki ga je dobil, je predvsem, da se morajo čim več pogovarjati. "Bolj kot se bomo pogovarjali, bolj se bomo poznali. Ko se enkrat poznaš, si lahko bolj zaupaš, in šele potem imaš temelj, da gradiš skupaj neke rešitve," je dodal Golob, ki se bo potrudil, da se bo sej ESS udeleževal čim večkrat.

Predstavniki vlade so predstavnikom sindikatov in delodajalcev danes med drugim pojasnili tudi ključne prioritete - ne samo teh, ki so zapisane v koalicijski pogodbi, ampak tudi tiste, ki jih čakajo v prihodnjih mesecih. "V bistvu sem se jim tudi opravičil, da bomo nekatere postopke skrajševali - ne zaradi tega, ker želimo izključevati kogar koli, ampak ker nas razmere, zunanje okoliščine silijo k temu, da smo zelo hitri in odzivni pri pripravi ukrepov," je pojasnil Golob.

Pri tem sta bili še posebej izpostavljeni področji prehranske in energetske draginje ter zdravja - interventnega zakona za skrajševanje čakalnih vrst in izhodne strategije za covid-19, je dejal Golob. "Tukaj bomo morali iti hitreje, kot bi si mogoče želeli, in bomo poskušali vključenost vseh partnerjev doseči na nekatere malo manj konvencionalne načine," je napovedal.

Kot je še izpostavil, je glede zakonov, ki niso dočakali obravnave na ESS, kar je ta teden že sprožilo kritike socialnih partnerjev, odprl dialog o tem, kako jih jeseni v rednih postopkih izboljšati. "Mi nismo za to, da ko je zakon sprejet, ta postane nedotakljiv. Ravno obratno. Želimo si, da so vsi ti zakoni živi in da pridemo z novelami, ki bodo predebatirane v širši javnosti in s katerimi bomo iskali čim boljše rešitve v družbenem dialogu," je zatrdil premier.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Današnja seja ESS je sicer prva po maju lani, ko so sindikalne centrale protestno izstopile iz tega organa. Za ta korak so se odločile, ker je vlada Janeza Janše sprejemala zakone mimo socialnih partnerjev. ESS je tristranski organ predstavnikov delojemalcev, delodajalcev in vlade, ustanovljen zato, da obravnava vprašanja in ukrepe, povezane z ekonomsko in socialno politiko, in druga vprašanja, ki se nanašajo na posebna področja dogovarjanja partnerjev.

ESS je tristranski organ predstavnikov delojemalcev, delodajalcev in vlade.
ESS je tristranski organ predstavnikov delojemalcev, delodajalcev in vlade. FOTO: Adobe Stock

Člani ESS iz vrst sindikatov so Lidija Jerkič (Zveza svobodnih sindikatov Slovenije - ZSSS), Andrej Zorko (ZSSS), Jakob Počivavšek (Konfederacija sindikatov Slovenije Pergam), Peter Majcen (Konfederacija sindikatov 90 Slovenije), Evelin Vesenjak (Konfederacija novih sindikatov Slovenije - Neodvisnost), Zdenko Lorber (Slovenska zveza sindikatov - Alternativa), Albert Pavlič (Zveza delavskih sindikatov Slovenije Solidarnost) in Branimir Štrukelj (Konfederacija sindikatov javnega sektorja Slovenije).

 

Delodajalce v ESS predstavljajo Marjan Trobiš (Združenje delodajalcev Slovenije - ZDS), Jože Smole (ZDS), Tibor Šimonka (GZS), Mitja Gorenšček (GZS), Blaž Cvar (Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije), Drago Delalut (Združenje delodajalcev obrti in podjetnikov Slovenije) in Mariča Lah (Trgovinska zbornica Slovenije).

 

Vladni predstavniki v tem tripartitnem organu so medtem minister za delo Luka Mesec, minister za finance Klemen Boštjančič, minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Matjaž Han, ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik, minister za izobraževanje, znanost in šport Igor Papič, minister za zdravje Danijel Bešič Loredan, minister za razvoj in evropsko kohezijsko politiko Aleksander Jevšek ter namestnica direktorice Urada RS za makroekonomske analize in razvoj Alenka Kajzer.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (93)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ariazus .
26. 08. 2022 18.12
+1
obe vladi sta pretentali skupino J,PLAČNI SISTEM je že zdavnaj krivičen in protiustaven, ko napreduješ v skupini J najvišje-23. razred, imaš pri 39 letih delovne dobe plačo dodatek do minimalca! Tako lopovske države in funkcionarjev ni nikjer na svetu!! SINDIKATI pa namensko molčijo,da ohranjajo svoje visoke plače,ne borijo se za najšibkejše in delavce ter najnižje javne uslužbence,že zdavnaj so nas izdali in zatasjili. In kdaj bo sistematizacija plač najšibkejšega razreda skupine J?? In vi se še vedno "pogovarjate"?! Kakšen nateg vlade in sindikatov,iste fraze kot vsa leta! In kdaj nam bo država vrnila 8 procentov zaradi ZUJFA, v Javni upravi??? Svinjarija tisočletja,to ni nikjer na svetu! Ni čudno,da vsi bežijo iz Slovenije. To je že razpad..
bronco60
18. 07. 2022 13.27
+1
A ni to lepo, vse brez problema, vsi zadovoljni, razen delavca, za njega bo kmalu uravnilovka.
Wingman
16. 07. 2022 15.27
+5
Sindikati kar naenkrat čudežno zadovoljni in to že po prvem srečanju😂
Ugovor vesti 133.člen
16. 07. 2022 09.24
+3
OMG, Jerkič in Štrukelj, se mi zdi, oba levičarska aktivista, prva vodi rdeči sindikat, drugi SVIZ in izgleda, da bo doživljenjski predsednik po sistemu, "bez ograničenja mandata" (kot Tito). Sedaj je idila, tudi če plače ne bodo spremljale inflacijo, bo za predsednike teh sindikatov, vse suho zlato. Za njihove riti je najboljš poskrbljeno. Za delavske bomo pa spremljali, ampak big sinca in morja je nedotakljiv.
Jst !
15. 07. 2022 21.30
+6
Kakšna idila, vse se bodo dogovorili, nobenih problemov, sedaj gre lewaška vlada z lewaškimi sindikati z roko v roki v bedno prihodnost za slovenskega delavca, ki bo moral vse to plačati sam pa se boriti za minimalca in preživetje.
Gorje
15. 07. 2022 21.13
+3
A Jerkiceva se je premaknila. Hudo!!! A zato, da bo spet podpisala minimalca, kot ga predlagajo delodajalci.
Spužva
15. 07. 2022 20.54
+8
Plešimo! 😁
jaseveda
15. 07. 2022 20.53
+8
Bolj sorodniki
hondoid
15. 07. 2022 20.52
+9
Kje je 8.marec,steber naše svobode 🕺💃
zajebant2
15. 07. 2022 20.26
+9
Perjad poslala sindikate v murgelsko klet in min. dve leti nesmejo ven
Jaka Jack
15. 07. 2022 20.17
+8
Bog sonca in morja proti covidu bo tudi tukaj našel unikatno rešitev
Golob je car
15. 07. 2022 19.59
-4
Konec Kucana in F21. Bravo Golob
biggbrader
15. 07. 2022 19.53
+11
Brisanje v rokav in D vitamin nas lahko rešita.
Sandi11
15. 07. 2022 19.42
+7
Nisem presenečena.
OrodniK
15. 07. 2022 19.23
+10
In skupaj so bili spet srečni, do konca svojih dni.... komu mar raja... sedaj sta mir in svoboda...
pekoči paradižnik
15. 07. 2022 19.32
-8
Prav imaš, zdaj sta mir in svoboda,.... janšizem jemlje konec.
slayer2
15. 07. 2022 19.12
+12
Vi bi se samo pogovarjali,medtem ko večina Slovencev na škrge diha!!!
Nidani
15. 07. 2022 18.20
-12
Aktivacija pljuvaške trstenjakove vedno pomeni, da se v državi nekaj pozitivnega dogaja👍👌💪
zajebant2
15. 07. 2022 18.12
-1
Puklavi iz murgelske kleti naročil sindikatom tih biti
andro69
15. 07. 2022 18.12
+18
Ljubezen po domače....ali kdo bo prvi izpadel...
zajebant2
15. 07. 2022 18.10
+19
Zdaj se vidi kaj so levi fašisti
Nidani
15. 07. 2022 18.12
-14