Gospodarstvo

Golob: Turbulentne razmere prinašajo priložnosti za napredna podjetja

Ljubljana, 03. 04. 2024 14.10 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Slovenska avtomobilska industrija se vse bolj potrjuje kot pomembna inovatorka za zeleno in digitalno preobrazbo, so ocenili na inovacijski konferenci Misije GREMO. Ta razvojni projekt, ki so ga začeli leta 2021, po navedbah sodelujočih že kaže jasne rezultate. Premier Robert Golob je napovedal nadaljnjo podporo države.

Slovenska avtomobilska industrija je Misijo GREMO (GREen MObility) vzpostavila leta 2021 kot zavezo k zeleni in digitalni preobrazbi do leta 2030. Do danes se je projekt že uveljavil kot pomemben podporni steber inovacijskega okolja industrije, je na današnji konferenci v Ljubljani dejala direktorica Strateško razvojno-inovacijskega partnerstva na področju mobilnosti, ki združuje Slovenski avtomobilski grozd in Združenje za promet pri Gospodarski zbornici Slovenije, Tanja Mohorič.

Vlada je maja lani projektu obljubila do 200 milijonov evrov državne podpore v petih letih. Kot je danes povedal direktor Hidrie Holdinga in koordinator projekta Iztok Seljak, so doslej prejeli deset milijonov evrov, pri čemer pa so tudi sami dosegli nekoliko slabše rezultate od načrtovanih.

"Inflacija je pustila jasne posledice. Naš cilj ostaja, vendar bomo očitno potrebovali eno leto več, da ga dosežemo," je dodal predsednik uprave Domel Holdinga Matjaž Čemažar

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

Premier Robert Golob je poudaril, da turbulentne razmere, ki jim v svetu ni videti konca, prinašajo tudi priložnosti za napredna podjetja. V njih se po njegovih besedah potrjuje prepričanje, da bomo z inoviranjem zmagovalci.

Veseli ga, da je tudi slovenska avtomobilska industrija nove trende že prelila v svoje izdelke. "To pomeni, da v celoti razumete, kaj prihodnost pričakuje od nas. V Nemčiji gre to bistveno prepočasi," je dejal.

Sodelovanje, kot ga kaže Misija GREMO, je po premierjevih besedah bistvenega pomena za konkurenčen razvoj. Evropi se namreč tudi v prihodnje obetajo ogromne investicije. Slovenski dobavitelji lahko sodelujejo v številnih panogah, če se bodo le znali prilagajati, je povedal.

Močna evropska gospodarstva so v zadnjih letih spremenila način razmišljanja in stavijo na razvoj blizu matične države. "To je lahko za slovenska podjetja velika prednost," je poudaril. Sodelujočim v projektu je zagotovil, da lahko še naprej računajo na državno podporo.

O podpornih ukrepih države so govorili tudi minister za okolje, podnebje in energijo Bojan Kumer, minister za visoko šolstvo, znanost in inovacije Igor Papič, državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Matevž Frangež ter državni sekretar na ministrstvu za kohezijo in regionalni razvoj Marko Koprivc.

Kot je dejal Kumer, si na vladi ne zatiskajo oči pred dejstvom, da nekateri administrativni postopki potekajo prepočasi. Želijo pa si, da bi javnost pogosteje poudarjala uspešno končane postopke, ki jih ni malo.

Koprivc pa je med drugim navedel študijo za vzpostavitev nove sheme državnih pomoči za pridobitev raziskovalne opreme, ki se že pripravlja in lahko po njegovih besedah pomembno prispeva h krepitvi inovacijskega okolja.

Konferenco je spremljala razstava, na kateri so predstavili ključne inovacijske dosežke, pomembne za uveljavljanje slovenske avtomobilske industrije na svetovnem trgu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (1)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

ActiveR
03. 04. 2024 21.50
+4
V Nemčiji so ugotovili, da električni avtomobili ne pripomorejo k zmanjšanju povprečnih izpustov CO₂ Zelena agenda je zgolj maska finančnega natega in podlaga za nore cene!