V izjavi za medije po srečanju, ki je potekalo na pobudo predsednika vlade Roberta Goloba, sta zaključke predstavila gospodarski minister Matjaž Han in koordinator projekta slovenske avtomobilske industrije Misija GREMO Iztok Seljak. Slednji je prepričan, da je slovenska visokotehnološka avtomobilska dobaviteljska industrija ne glede na sveže dogodke v dobri kondiciji. "To je rezultat velikih vlaganj v zadnjih letih, truda vsakega posameznega podjetja in partnerstva Misije GREMO, v kateri smo proaktivno in vizionarsko že vnaprej naslovili izzive, s katerimi se danes konkretno srečujemo."
Prav zato, da imajo že pripravljen potreben instrumentarij, ki naslavlja potrebne investicije v prebojne proizvode. "To so tehnologije, procesi, avtomatizacija, robotizacija, digitalizacija, investicije v inovacijo in v potreben kader, da bomo v zdravi kondiciji ostali tudi čez 15 let," je dejal.
Han je medtem poudaril, da se zavedajo težav. "V tem projektu je prehuda administracija, česar se na našem ministrstvu zavedamo. Te procese bomo skušali kar se da skrajšati, vendar pa to ni odvisno le od ministrstva, temveč tudi od vlade," je dejal. Meni pa, da je prednost v tem, da se je industrija povezala v skupno Misijo ter da je država spoznala, da je treba investirati "v ta avtomobilski grozd".
Za naslednja leta je napovedal večjo investicijo: "Investirali bomo okoli 200 milijonov evrov." Naslednjih sedem let naj bi tako vsako leto investirali okoli 30 milijonov, kar bo do leta 2030 naneslo okoli 200 milijonov. Na srečanju so se dogovorili še, da morajo denar usmeriti v nove tehnologije in razvoj.
Kako konkurenčnost ohraniti na dolgi rok?
Seljak je naštel štiri področja, ki so jih naslovili na sestanku, da bodo konkurenčnost ohranili tudi na dolgi rok. Med njimi je tudi pospešena dinamika razvojnih sredstev za razvojne projekte GREMO s ciljno podvojitvijo sredstev, ki so trenutno razpoložljiva do leta 2030. Trenutno razpoložljivih 200 milijonov želijo tako podvojiti.
Govorili so tudi o geostrateški diverzifikaciji slovenske avtomobilske dobaviteljske industrije ter zmanjšanju odvisnosti od evropskih avtomobilskih proizvajalcev ter o mostu do zelene brezogljične mobilne prihodnosti. "V primeru, da pride do večjih padcev trga, potrebujemo zelo fleksibilen, debirokratiziran inštrumentarij čakanja na delo, skrajšanje delovnega časa," je dejal.
Vnaprej pa so se dogovorili tudi za skupno sodelovanje z vlado, državo, znanostjo in izobraževanjem v smeri razvojnih prebojnih inovativnih projektov, da bo na ta način slovenska avtomobilska industrija tudi v prihodnjih letih ena nosilnih visokotehnoloških panog v Sloveniji.
Han pa se je dotaknil tudi nepremišljenega zelenega prehoda. "Evropa je sicer naredila prvi korak, ni pa naredila drugega in tretjega. Verjamem, da bo mobilna industrija na to opozorila," je prepričan.
Napoved srečanja je sicer sledila sporočilu podjetja Mahle iz Šempetra pri Gorici o ukinitvi več kot 600 delovnih mest. Kot so prejšnji teden sporočili iz podjetja, ki je del istoimenske nemške skupine, je glavni razlog za odločitev šibko povpraševanje v Evropi.
Težavne razmere v evropski avtomobilski industriji je po ponedeljkovem srečanju z upravo podjetja in sindikati izpostavil tudi Han. Pozdravil je dogovor o rednem medsebojnem obveščanju o razmerah, posebej glede časovnice odpuščanj.
V Gospodarski zbornici Slovenije so razmere v podjetju Mahle izpostavili kot največji pokazatelj težav poslovnega okolja v Sloveniji. Zaskrbljujoče novice po njihovih besedah prihajajo tudi iz drugih podjetij, zato so vlado pozvali k ukrepanju.
KOMENTARJI (248)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.