Farmacevtska skupina Sandoz, pod katero spada Lek, je z vlado podpisala pismo o nameri za večstomilijonsko investicijo v Lendavi. Gre za največjo posamezno naložbo v Lekovi zgodovini in za eno izmed največjih tujih neposrednih naložb v zgodovini Slovenije. Naložba je vredna okoli 400 milijonov evrov, ustvarila pa bo več kot 300 novih delovnih mest.
Memorandum predvideva tudi sofinanciranje države, po besedah premierja Roberta Goloba ta znesek znaša med 50 in 55 milijonov evrov. "Verjamemo, da bomo 50 milijonov koristno naložili v gospodarski razvoj Slovenije," je dejal.
V novem proizvodnem obratu bodo proizvajali podobna biološka zdravila, zgrajen pa bo v naslednjih treh oz. štirih letih. Lek že ima obrat v Lendavi, v katerem potekata proizvodnja antiinfektivov in pakiranje končnih farmacevtskih oblik, zaposlenih je 710 ljudi.
"Slovenija je danes politično stabilna, urejena ter vsestransko privlačna država. Naše gospodarsko okolje je odporno ter predvidljivo, imamo usposobljeno in visoko izobraženo delovno silo, odlično geostrateško lokacijo in razvito infrastrukturo. Odločitev, da vodilni svetovni proizvajalec podobnih bioloških zdravil za predvidoma 400 milijonov evrov vredno naložbo izbere Slovenijo, vse to dokazuje," je še dejal Golob.
Po besedah ministra za gospodarstvo Matjaža Hana bo naložba okrepila razvoj Pomurja in imela pozitiven učinek na slovensko gospodarstvo. Investicija je po njegovi oceni tudi pozitivno sporočilo o Sloveniji z vidika privabljanja in skrbi za tuje neposredne investicije.
Predsednik uprave Sandoza Richard Saynor je ob podpisu memoranduma poudaril, da podobna biološka zdravila povečujejo dostop do najsodobnejših bioloških terapij bolnikom, ki jih najbolj potrebujejo. 'Prepričan sem, da bo lokacija Lendava zelo uspešna tudi pri visokotehnološki biofarmacevtski proizvodnji velikih molekul. Pri tem bo imela vso podporo notranjega okolja, ki je naravnano v stalne izboljšave ter dosega najvišjo kakovost procesov in upravljanja trajnostnih vidikov," pa je pojasnil predsednik uprave Leka in predsednik Sandoza Slovenija Robert Ljoljo.
V Mengšu napovedali biotehnološki park
Švicarski farmacevtski velikan Novartis, lastnik Sandoza, je medtem januarja napovedal tudi, da namerava s kitajsko družbo Porton, ki ji dobavlja farmacevtske učinkovine, na lokaciji v Mengšu vzpostaviti biotehnološki park Life Science Park Mengeš. Novartis bo Portonu v najem oddal del nezasedenih prostorov, nastalo naj bi 300 novih delovnih mest.
Novartis sicer načrtuje oddelitev Sandoza kot svoje generične divizije, v tem sklopu pa naj bi Lekovo proizvodnjo trdnih izdelkov v Ljubljani ter proizvodnjo učinkovin in bioloških zdravil v Mengšu prenesel na slovensko družbo Novartis. Zaključek procesa je predviden v drugi polovici leta.
KOMENTARJI (425)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.