Gospodarstvo

Vlačič: Sanacija brez hitrih rezov

Ljubljana, 16. 07. 2010 12.21 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 4 min
Avtor
V.L./STA/D.Š.
Komentarji
17

Potem ko je Godec že maja odstopil z mesta predsednika nadzornega sveta Slovenskih železnic (SŽ), je odstopil tudi kot član. Vlačič meni, da je sanacija železnic povezana z reorganizacijo.

Andrej Godec, direktor direkcije za vodenje investicij v javno železniško infrastrukturo, je odstopil kot član nadzornega sveta Slovenskih železnic.

Andrej Godec
Andrej Godec FOTO: Kanal A

V svoji odstopni izjavi je med drugim zapisal: "Po tehtnem in temeljitem razmisleku menim, da žal s svojim znanjem in izkušnjami ne morem več učinkovito prispevati k sanaciji Slovenskih železnic, zato sem prenehal vztrajati ter nepreklicno odstopam kot član nadzornega sveta Slovenskih železnic.“

"Glede na to, kako si to vodstvo predstavlja tempo te sanacije, menim, da to enostavno ne gre. Razmere zahtevajo odločne ukrepe, katerih pa se vodstvo – kljub vsem prizadevanjem ministrstva in predsednika vlade – po mojem mnenju enostavno otepa," je še dodatno povedal Godec.

Ideja nekdanjega prvega moža nemških železnic Deutsche Bahn Hartmuta Mehdorna o logističnem holdingu je bila morda "nekoliko nerodno peljana" ali "preveč spolitizirana", zdaj pa jo je "težko držati v nekih okvirih", je na vprašanje glede sodelovanja z Mehdornom in sanacije železnic odgovoril Godec.

Godec je že 12. maja odstopil z mesta predsednika nadzornega sveta železnic. Takrat je kot razlog navedel velik obseg dela, ki ga ima kot prvi mož direkcije za vodenje investicij v javno železniško infrastrukturo. Vodenje nadzornega sveta je nato prevzel Igor Zajec, med nadzorniki pa so še Branka Neffat, Bojan Brank, Bojan Rosi, Aleš Tavčar, Silvo Berdajs, Jože Pavšek in Nikola Kneževič.

Vlačič: Sanacija povezana z reorganizacijo

Slovenske železnice-4
Slovenske železnice-4 FOTO: Blaž Garbajs

Z ministrstva za promet so sporočili, da jih je Godec obvestil, da bo odstopil z nadzornega sveta slovenskih železnic zaradi obilice dela na direkciji za investicije v javno železniško infrastrukturo, ki jo vodi. Minister za promet Patrick Vlačič pa je, ko so še sporočili, poudaril, da je sanacija Slovenskih železnic povezana z reorganizacijo in s sprejetjem pomembnih, zlasti finančnih in kadrovskih odločitev, ki bodo pomembno vplivala na bodoče uspešno poslovanje.

"Do sedaj še nobena sanacija železnic v zgodovini Slovenije ni bila uspešna. Ne želimo, da bi tudi ta bila neuspešna. Odločili smo se za socialno sprejemljivo sanacijo brez hitrih rezov in uspešno poslovanje v zadnjih mesecih potrjuje našo pravilno usmeritev," je še dejal Vlačič.

SŽ: Ureničujemo načrt

Ob odstopu se je odzval tudi generalni direktor SŽ Goran Brankovič in dejal, da razlogi za odstop, ki jih navaja Godec, nimajo nikakršne povezave z dejanskim delom vodstva SŽ. Meni, da uresničujejo tako poslovni kot tudi sanacijski načrt. Nenazadnje to po njegovem mnenju potrjujejo tudi petmesečni rezultati poslovanja SŽ v letošnjem letu, ki so dobri v primerjavi s poslovanjem družbe v enakem obdobju lanskega leta. Izgubo so tako do meseca maja zmanjšali za 11,5 milijona evrov.

"Utemeljeno sklepamo, da razlogi za njegov odstop izvirajo iz konflikta interesov poslovanja podjetij, ki so v njegovi lasti ali v lasti njegovih družinskih članov s Slovenskimi železnicami“, pa je dejal predsednik nadzornega sveta Igor Zajc.

Poročilo o poslovanju

Nadzorni svet Slovenskih železnic je sicer na današnji seji posebno pozornost namenil poročilu poslovodstva družbe o poslovanju v prvih petih mesecih. V tem obdobju so železnice izboljšale poslovanje in presegle načrte, so po seji nadzornikov sporočili iz družbe.

Železnica - 6
Železnica - 6 FOTO: Aljoša Kravanja

Slovenske železnice so v obdobju od januarja do maja ustvarile 3,57 milijona evrov izgube iz poslovanja, kar je 5,4 milijona evrov bolje od načrtov, čista izguba pa je znašala osem milijonov evrov, kar je 4,1 milijona evrov bolje od načrtov.

Kot poudarjajo na železnicah, so ugodni rezultati posledica izvajanja ukrepov družbe za izboljšanje poslovanja ter večjih prihodkov tovornega prometa in infrastrukture. Na poslovni izid so negativno vplivale tečajne razlike med evrom in švicarskim frankom. Brez upoštevanja tega vpliva v višini 1,8 milijona evrov je čista izguba Slovenskih železnic znašala 6,2 milijona evrov, kar je za 5,75 milijona evrov bolje od načrta.
 

Prepeljano več blaga

Čista izguba Slovenskih železnic je znašala 6,2 milijona evrov, kar je za 5,75 milijona evrov bolje od načrta. Dodana vrednost na zaposlenega je načrte presegla za 7,6 odstotka in od januarja do maja letos na letni ravni znaša 26.913 evrov.

V tovornem prometu je bilo v prvih petih mesecih letos prepeljanih 6,9 milijona ton blaga in opravljenih 1430 milijonov netotonskih kilometrov. V primerjavi z lanskim letom je bilo prepeljanih za 17,9 odstotka več blaga, obseg opravljenega dela v netotonskih kilometrih pa je bil večji za 15,3 odstotka.

V potniškem prometu je bilo v prvih petih mesecih leta prepeljanih 6,9 milijona potnikov in opravljenih 340 milijonov potniških kilometrov. Število potniških kilometrov je od januarja do maja letos za dva odstotka manjše od načrtov, število prepeljanih potnikov pa za 1,5 odstotka. V primerjavi z enakim obdobjem lani je število opravljenih potniških kilometrov manjše za 1,4 odstotka, število prepeljanih potnikov pa je večje za 0,9 odstotka.

Po ugotovitvi nadzornega sveta Slovenskih železnic bo za zagotovitev dolgoročnega pozitivnega poslovanja nujno treba izvesti vse predvidene ukrepe, zlasti ukrepe za finančno prestrukturiranje in ukrepe, ki so že dogovorjeni in za katere je pristojna država.

Nadzorni svet je zato sklenil, da bo o poročilu o zagotavljanju kapitalske ustreznosti in sprejetih sklepih obvestil usmerjevalni odbor za sanacijo Slovenskih železnic, ministrstvo za promet, ministrstvo za finance in predsednika vlade Boruta Pahorja.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (17)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

b77
18. 07. 2010 08.52
najslabši gospodar je država! na oblasti so vedno lenuhi in lopovi! STANJE JE TOREJ----------------PORAZNO NA VSEH PODROČJIH
odbogaposlan
17. 07. 2010 10.45
jab bi te železnice kr kakšnemu igorčku, a pa boskotu storu prodal! to bi čez eno leto bil že dobiček!
finec
17. 07. 2010 07.31
Skrajni čas, da pride Mehdorn in razžene nesposobneže na železnici in v direkciji za železnice.
boy123
17. 07. 2010 06.49
Bravo slovenski menedžerji in politični botri,ko se pokrade denar in je firma v pufih je pa treba spi.........!!
Javoje
17. 07. 2010 06.36
Resno b bilo treba proučiti možnost integracije SŽ in Deutsche Bundesbahna. Nemci bi SŽ znali reorganizirati, hkrati pa bi odprli trg (tudi za Luko Koper) do srede Nemčije. Bilo bi prav, da se kaj naučimo iz tega, kaj se je zgodilo s češko Škodo po prodaji Volkswagnu in kaj z našim TAM-om potem, ko smo ga slovenski davkoplačevalci "sanirali".
Buena Vita
17. 07. 2010 00.57
PIJANCE PROČ SPRAVITI IN LENUHE IN TISTE PAHORJEVE UNIČEVALCE,IN VLAČIČA V KEHO, PA BO MEER
playback
16. 07. 2010 23.15
Po svoje razumem tiste, ki kritizirate železnice, saj ste vsi davkoplačevalci. Toda kot bivši železničar veliko vem o železnici. Lahko rečem samo, da je država vseskozi železnice zapostavljala. Denar je bil porabljen za ceste, ki so se na veliko gradile. Sedaj pa ugotavljamo, da tudi ta davkoplačevalski denar ni bil porabljen pošteno. Ceste so slabe in na veliko odsekih napačno zgrajene, popravila so prepogosta in preuranjena itd. Koliko je šlo v zasebne žepe pa je drugo vprašanje. Mislim, da je edina rešitev ( ki je tudi ekološko sprejemljiva), da se tovor preusmerio na železnico. Avstrija ima že delno tako urejeno. Nobena organizacijska preobrazba pa ne pomaga nič. Teh je bilo na železnici veliko, denarja pa kljub temu ni bilo.
neo81@email.si
16. 07. 2010 19.19
samo malo...sicer nisem doktor znanosti, matematika pa mi tudi ni šla nikoli posebej dobro...pa vendar ... 1000 ljudi je na čakanju...pa reciimo da SŽ skupno vsak zaposlen stane 3k (vsi stroški, pa še malo sem rekel)... to je 3mil € na mesec... hmmm morda sem glup, ampak zdi se mi da je vse, kar so do sedaj naredili, prestavili odvežne stroške iz enega konca (SŽ) na drugi (sociala) ... v obeh primereih smo krili davkoplačevalci. Če mene kdo vpraša ... 74% SŽ je potrebno prodati ... tako kot ostala državna podjetja ji predstavljajo infrastrukturo (elektro, banke in podobno).
Garfield7497
16. 07. 2010 18.18
VSE BOJO ZAFURAL A NIMA TA MEHDORN TOŽBO V NEMČIJI RAVNO ZARADI TEGA KAR ŽELI NAREDITI PRI NAS?????????????????? LUZERJI
odbogaposlan
16. 07. 2010 17.53
he,he, en pravi da gre prehitro, drugi da gre prepočasi! tko kot naše SŽ! tretja faza odprodaje premoženja (tokrat tujcem!)
Javoje
16. 07. 2010 17.32
Prepeljano za 17,9 % več blaga - pri tem pa (če se ne motim) več kot 1000 železničarjev doma na čakanju prejema plačo, ne da bi karkoli delali. Če to drži (?) - ali kdo razume, zakaj moramo slovenski davkoplačevalci plačevati kakšnih 1000 (očitno) povsem nepotrebno zaposlenih na železnici? Saj prav razumem, da se izguba železnic pokriva iz državnega proračuna? Kakšno "finančno prestrukturiranje" neki - odpuščati bo treba!
fafajonka
16. 07. 2010 17.21
Ker mi zrihta mesto šefa na JŽ dobi bogato nagrado.
cool123
16. 07. 2010 15.19
kje je moj komentar
cool123
16. 07. 2010 15.11
nima več kaj vzeti zato pa bo odstopil
am_staff
16. 07. 2010 14.56
Železnice veliko ste izgubile.
am_staff
16. 07. 2010 14.44
Velika zguba zanj in velik napredek za železnice. Še nekaj se jih naj zgleduje po njem.
ivo55
16. 07. 2010 14.14
Za streznitev je treba zapreti pipo! In to je moč, ki jo ima g. Pahor - nihče nima pravice do nezasluženega denarja davkoplačevalcev, razen hendikepiranih. Le to bo dalo rezultat pri tistih, ki nočejo pogledati resnici v oči.