Andrej Godec, direktor direkcije za vodenje investicij v javno železniško infrastrukturo, je odstopil kot član nadzornega sveta Slovenskih železnic.
V svoji odstopni izjavi je med drugim zapisal: "Po tehtnem in temeljitem razmisleku menim, da žal s svojim znanjem in izkušnjami ne morem več učinkovito prispevati k sanaciji Slovenskih železnic, zato sem prenehal vztrajati ter nepreklicno odstopam kot član nadzornega sveta Slovenskih železnic.“
"Glede na to, kako si to vodstvo predstavlja tempo te sanacije, menim, da to enostavno ne gre. Razmere zahtevajo odločne ukrepe, katerih pa se vodstvo – kljub vsem prizadevanjem ministrstva in predsednika vlade – po mojem mnenju enostavno otepa," je še dodatno povedal Godec.
Ideja nekdanjega prvega moža nemških železnic Deutsche Bahn Hartmuta Mehdorna o logističnem holdingu je bila morda "nekoliko nerodno peljana" ali "preveč spolitizirana", zdaj pa jo je "težko držati v nekih okvirih", je na vprašanje glede sodelovanja z Mehdornom in sanacije železnic odgovoril Godec.
Godec je že 12. maja odstopil z mesta predsednika nadzornega sveta železnic. Takrat je kot razlog navedel velik obseg dela, ki ga ima kot prvi mož direkcije za vodenje investicij v javno železniško infrastrukturo. Vodenje nadzornega sveta je nato prevzel Igor Zajec, med nadzorniki pa so še Branka Neffat, Bojan Brank, Bojan Rosi, Aleš Tavčar, Silvo Berdajs, Jože Pavšek in Nikola Kneževič.
Vlačič: Sanacija povezana z reorganizacijo
Z ministrstva za promet so sporočili, da jih je Godec obvestil, da bo odstopil z nadzornega sveta slovenskih železnic zaradi obilice dela na direkciji za investicije v javno železniško infrastrukturo, ki jo vodi. Minister za promet Patrick Vlačič pa je, ko so še sporočili, poudaril, da je sanacija Slovenskih železnic povezana z reorganizacijo in s sprejetjem pomembnih, zlasti finančnih in kadrovskih odločitev, ki bodo pomembno vplivala na bodoče uspešno poslovanje.
"Do sedaj še nobena sanacija železnic v zgodovini Slovenije ni bila uspešna. Ne želimo, da bi tudi ta bila neuspešna. Odločili smo se za socialno sprejemljivo sanacijo brez hitrih rezov in uspešno poslovanje v zadnjih mesecih potrjuje našo pravilno usmeritev," je še dejal Vlačič.
SŽ: Ureničujemo načrt
Ob odstopu se je odzval tudi generalni direktor SŽ Goran Brankovič in dejal, da razlogi za odstop, ki jih navaja Godec, nimajo nikakršne povezave z dejanskim delom vodstva SŽ. Meni, da uresničujejo tako poslovni kot tudi sanacijski načrt. Nenazadnje to po njegovem mnenju potrjujejo tudi petmesečni rezultati poslovanja SŽ v letošnjem letu, ki so dobri v primerjavi s poslovanjem družbe v enakem obdobju lanskega leta. Izgubo so tako do meseca maja zmanjšali za 11,5 milijona evrov.
"Utemeljeno sklepamo, da razlogi za njegov odstop izvirajo iz konflikta interesov poslovanja podjetij, ki so v njegovi lasti ali v lasti njegovih družinskih članov s Slovenskimi železnicami“, pa je dejal predsednik nadzornega sveta Igor Zajc.
Poročilo o poslovanju
Nadzorni svet Slovenskih železnic je sicer na današnji seji posebno pozornost namenil poročilu poslovodstva družbe o poslovanju v prvih petih mesecih. V tem obdobju so železnice izboljšale poslovanje in presegle načrte, so po seji nadzornikov sporočili iz družbe.
Slovenske železnice so v obdobju od januarja do maja ustvarile 3,57 milijona evrov izgube iz poslovanja, kar je 5,4 milijona evrov bolje od načrtov, čista izguba pa je znašala osem milijonov evrov, kar je 4,1 milijona evrov bolje od načrtov.
Kot poudarjajo na železnicah, so ugodni rezultati posledica izvajanja ukrepov družbe za izboljšanje poslovanja ter večjih prihodkov tovornega prometa in infrastrukture. Na poslovni izid so negativno vplivale tečajne razlike med evrom in švicarskim frankom. Brez upoštevanja tega vpliva v višini 1,8 milijona evrov je čista izguba Slovenskih železnic znašala 6,2 milijona evrov, kar je za 5,75 milijona evrov bolje od načrta.
Prepeljano več blaga
V tovornem prometu je bilo v prvih petih mesecih letos prepeljanih 6,9 milijona ton blaga in opravljenih 1430 milijonov netotonskih kilometrov. V primerjavi z lanskim letom je bilo prepeljanih za 17,9 odstotka več blaga, obseg opravljenega dela v netotonskih kilometrih pa je bil večji za 15,3 odstotka.
V potniškem prometu je bilo v prvih petih mesecih leta prepeljanih 6,9 milijona potnikov in opravljenih 340 milijonov potniških kilometrov. Število potniških kilometrov je od januarja do maja letos za dva odstotka manjše od načrtov, število prepeljanih potnikov pa za 1,5 odstotka. V primerjavi z enakim obdobjem lani je število opravljenih potniških kilometrov manjše za 1,4 odstotka, število prepeljanih potnikov pa je večje za 0,9 odstotka.
Po ugotovitvi nadzornega sveta Slovenskih železnic bo za zagotovitev dolgoročnega pozitivnega poslovanja nujno treba izvesti vse predvidene ukrepe, zlasti ukrepe za finančno prestrukturiranje in ukrepe, ki so že dogovorjeni in za katere je pristojna država.
Nadzorni svet je zato sklenil, da bo o poročilu o zagotavljanju kapitalske ustreznosti in sprejetih sklepih obvestil usmerjevalni odbor za sanacijo Slovenskih železnic, ministrstvo za promet, ministrstvo za finance in predsednika vlade Boruta Pahorja.
KOMENTARJI (17)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.