V ruski družbi Gazprom so prepričani, da sobotni podpis meddržavnega sporazuma pomeni preboj za uresničevanje projekta plinovoda, Južni tok pa za države, ki bodo pri njegovi izgradnji in uporabi sodelovale, postaja prednostna pobuda za spodbujanje gospodarskega razvoja.
Plinovod Južni tok bo ruskemu zemeljskemu plinu omogočil neposredni dostop na italijanski trg, ki je tudi glavni cilj trg tega velikega energetskega projekta. S podpisom pogodbe v Moskvi so po Gazpromovih navedbah uresničeni vsi predpogoji za začetek izvedbenega dela projekta.
Dostop na italijanski trg bo Gazpromu omogočil tudi okrepitev položaja v Evropi na splošno in še posebej na Apeninskem polotoku, so zapisali v podjetju.
V Gazpromu ugotavljajo, da bo podpis sporazuma vzpostavil ustrezen politični in pravni okvir, ki bo ruskemu velikanu in slovenskemu partnerju Geoplin plinovodi omogočil, da sprejeti dogovor začneta izvajati v praksi, pri čemer je najpomembnejši del vzpostavitev skupnega podjetja.
V Gazpromu so obenem prepričani, da so koristi sporazuma za Slovenijo očitne. Zaradi partnerstva z največjim svetovnim izvoznikom zemeljskega plina bo slovenski energetski trg bolj zanesljiv, stabilen, prožen in predvidljiv. Sodelovanje Slovenije v projektu bo ustvarilo tudi nova delovna mesta, država pa bo imela koristi tudi od tranzita plina.
Lahovnik in Šmatko sta sporazum podpisala v soboto
Slovenski minister za gospodarstvo in ruski minister za energetiko, Matej Lahovnik in Sergej Šmatko, sta ob navzočnosti premierjev obeh držav, Boruta Pahorja in Vladimirja Putina, v soboto v Moskvi podpisala sporazum o sodelovanju pri izgradnji in uporabi plinovoda Južni tok v Sloveniji.
S slovensko-ruskim sporazumom se zaokroža trasa plinovoda, h kateremu so že pristopile Italija, Grčija, Bolgarija, Srbija in Madžarska. Plinovod Južni tok naj bi začel delovati v letu 2015, ko naj bi plin dobili tudi slovenski odjemalci.
Slovenija in Rusija sta sporazum o plinovodu Južni tok – skupen projekt ruskega Gazproma in italijanskega Enija – dorekli pred dobrim tednom. Pogovori o sodelovanju Slovenije pri ruskem projektu pa so se začeli že spomladi leta 2008. Sporazum mora sicer ratificirati še državni zbor.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.