Ukrajina je v zadnjih dneh preteklega leta Gazpromu le poplačala več kot poldrugo milijardo dolarjev dolga, Ukrajinci pa zdaj Rusom dolgujejo še 600 milijonov dolarjev. Gre namreč za zamudne obresti, o katerih se strani še ne moreta dogovoriti. Prav zamudne obresti so trenutno glavni predmet spora, saj ruska stran poudarja, da bo plin začela dobavljati šele po tem, ko bo Ukrajina plačala celoten dolg, vključno z zamudnimi obrestmi.
Poleg tega naj bi se strani preveč razhajali glede cene dobav v prihodnje, Ukrajinci pa zahtevajo tudi najmanj 15-odstotno povečanje dajatev za transfer plina preko ukrajinskih plinovodov. Pogovori so se tako zaključili neuspešno. Miller je v sredo zvečer sporočil, da so pogovori propadli in da bo Gazprom 1. januarja prekinil dobavo plina Ukrajini. Vseeno pa ta ukrep po zagotovilih iz Gazproma ne bi smel prizadeti dobave plina Zahodni Evropi. Kot je dejal tiskovni predstavnik Gazproma Sergej Kuprijanov, so v plinovode, ki potekajo preko Ukrajine, proti evropskim odjemalcem spustili dodatnih 326 milijonov kubičnih metrov plina.
Namesto tržne cene, 500 dolarjev za kubični meter, kolikor Gazprom računa državam EU, bi Rusi Ukrajincem plin dobavljali po 450 dolarjev za kubični meter. Predsednik Gazproma Aleksej Miller je dejal, da je cena, ki bi jo Ukrajina plačevala, "evropska", vendar brez stroškov tranzita. Ukrajinci zaenkrat na novo ponudbo še niso odgovorili.
Ruski energetski gigant Gazprom je danes ponovno pozval Ukrajino k nadaljevanju pogajanj o poravnavi dolgov, zaradi katerih se je Gazprom odločil za prekinitev dobave plina Ukrajini.
"Od 31. decembra ukrajinska stran zavrača pogajanja z Gazpromom, v tem času pa se je zatekla h kraji plina, ki je namenjen evropskim porabnikom. Pozivamo Ukrajino, naj se vzdrži teh protizakonitih dejanj in se vrne za pogajalsko mizo, kjer bi se lahko dogovorili o rešitvi, ki bi bila sprejemljiva tako za rusko kot za ukrajinsko stran," je dejal namestnik direktorja Gazproma Aleksander Medvedjev.
Da je za motnje v dobavi plina v Evropo kriva Ukrajina, je danes zatrdil tudi tiskovni predstavnik Gazproma Sergej Kuprijanov. "Gazpromova dobava plina na začetku ukrajinskega plinovoda je popolnoma skladna s pogodbo o dobavi plina evropskim državam. Izguba pritiska plina na koncu ukrajinskega dela plinovoda je posledica ukrajinskega nespoštovanja obveznosti, ki jih ima Ukrajina kot tranzitna država," je poudaril Kuprijanov.
Gazprom je sicer v soboto proti ukrajinskemu državnemu plinskemu gigantu Naftogazu vložil tožbo, s katero želi zagotoviti nemoten tranzit ruskega plina preko ukrajinskega ozemlja do Evrope. Kot je v izjavi za javnost pojasnil direktor Gazproma Aleksej Miller, je podjetje tožbo vložilo na arbitražnem sodišču v Stockholmu in sodišče bo zaprosilo, naj Naftogazu prepove "kakršna koli dejanja, katerih cilj je zmanjšati tranzit ruskega plina v Evropo". Vložitev tožbe naj bi podprl tudi ruski predsednik Dmitrij Medvedjev.
Val obtožb med Moskvo in Kijevom – Rusija Ukrajino obtožuje, da krade ruski plin, namenjen v Evropo, Ukrajina pa to zanika in vztraja, da je Rusija sama zmanjšala dobavo plina za svoje odjemalce v Evropi – prihaja v času, ko iz več vzhodno- in srednjeevropskih držav že poročajo o zmanjšani dobavi ruskega plina preko Ukrajine. Dobava plina Romuniji naj bi se tako zmanjšala za 30, Bolgariji za 10–15 in Poljski za 6 odstotkov. Madžarska in Hrvaška medtem poročata o normalni dobavi.
KOMENTARJI (5)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.