Preden oseba tobačne liste pripelje v Slovenijo ali preden jih odpremi iz skladišča v naši državi oziroma jih skladišči, mora po zakonu o trošarinah gibanja takšnega blaga prijaviti davčnemu organu. Uslužbenci Finančne uprave RS (Furs) pa so februarja letos ob nadzoru skladiščnih prostorov v Mariboru zasegli 15.000 kilogramov neprijavljenih tobačnih listov, je na svoji spletni strani objavil Furs.
Na podlagi analize zbranih informacij so se odločili, da pred skladiščnimi prostori v Mariboru pregledajo tovorno vozilo tujih registrskih oznak. Ko so se lotili pregleda, so domnevni kršitelji že delno razložili kartone s tobačnimi listi na drugo tovorno vozilo slovenskih registrskih oznak, del pa so jih odložili na plato pred skladiščnimi prostori. Uslužbenci Fursa so iz predložene prevozne listine ugotovili, da so bili tobačni listi pripeljani iz Nemčije.
Blago so nato zasegli in ga prepeljali v skladišče finančnega urada. Odgovorne osebe so kršile zakon o tošarinah, za kar je predpisana globa za pravne osebe od 4.000 do 75.000 evrov in za odgovorne pravne osebe od 1.000 do 10.000 EUR. "O prekršku in usodi blaga bo odločalo sodišče," so zatrdili na Fursu.
Z enostavno predelavo lahko iz surovih tobačnih listov – z rezanjem – nastanejo tobačni izdelki. Glede na zaseženo količino tobačnih listov bi bil v primeru, da bi tobačne liste predelali v tobačne izdelke, proračun odškodovan za najmanj 1.410.000 evrov, saj trošarina za drobno rezani tobak znaša najmanj 94 evrov za kilogram, so pojasnili na Fursu.
Nezakonita proizvodnja drobno rezanega tobaka
Uslužbenci Fursa so v okviru finančne preiskave sredi februarja 2020 odkrili nezakonito proizvodnjo drobno rezanega tobaka. Domnevni kršitelji so rezali tobak v najetih prostorih v Mariboru, kjer so bili stroj za rezanje tobaka, stroja za pakiranje drobno rezanega tobaka, 21 kosov sprejev za čiščenje strojev za pakiranje, 97.000 praznih potiskanih embalaž za pakiranje drobno rezanega tobaka ter 71 kolutov nalepk za zapiranje embalaže za pakiranje.
Ker so predstavniki Furs sumili, da gre za delo na črno, so pregledali več prostorov, kjer je fizična oseba s pomočniki nezakonito proizvajala drobno rezani tobak. Ob pregledu so poleg opreme za proizvodnjo zasegli 1.750 kilogramov neprijavljenih tobačnih listov – surovino za drobno rezan tobak – 784 zavojčkov pakiranega drobno rezanega tobaka (okrog 45 kilogramov), 194,5 kilograma drobno rezanega tobaka v vrečah, ki še ni bil pakiran, in štiri litre arome za tobak.
Po besedah Fursa je fizična oseba proizvodnjo opravljala brez prijave pravnoorganizacijske oblike dejavnosti pri registracijskem organu, dejavnosti s trošarinskimi izdelki pa tudi ni prijavila davčnemu organu."Pakiran drobno rezan tobak ni bil označen s predpisanimi tobačnimi znamkami v skladu z zakonom o trošarinah, prav tako je bila uporabljena potiskana embalaža za pakiranje s tujo blagovno znamko, za katero pa fizična oseba ni imela dovoljenja imetnika," so pojasnili s Furs.
Če bi kršitelji dokončali s predelavo tobačnih listov v drobno rezan tobak, ki je trošarinski izdelek, bi slovenski državni proračun oškodovali za najmanj 220.000 evrov, so poudarili na Furs.
20.000 kilogramov zaseženega neprijavljenega energenta, namenjenega za pogonsko gorivo
Junija letos pa so uslužbenci Furs v neprijavljenem poslovnem prostoru v okolici Pivke zasegli 20.000 kilogramov neprijavljenega energenta, namenjenega za pogonsko gorivo. Gibanje navedenega blaga mora po trošarinskem zakonu spremljati trošarinski dokument, ki omogoča spremljanje in nadzor gibanja trošarinskega izdelka.
Po besedah Fursa so uradne osebe na podlagi analize zbranih informacij in v skladu z zakonom o finančni upravi opravile nadzor prostorov prevoznika v Pivki. Pregledale so rezervoar tovornega vozila, polpriklopnik cisterne in 1.000-litrski zabojnik z ročko, namenjen za točenje v rezervoarje vozil. Iz pridobljene dokumentacije so razbrale, da je prevoznik energent v cisterni pripeljal iz Madžarske."V tovornem listu je bil energent opisan kot antikorozivno sredstvo, ki po veljavni trošarinski zakonodaji ni trošarinski izdelek. Analiza vzorcev, vzetih iz standardnega rezervoarja, cisterne in zabojnika, pa je pokazala, da gre v vseh treh primerih za enak energent, ki se lahko uporablja kot pogonsko gorivo in je trošarinski izdelek," so zatrdili s Fursa.
Za tovrstna dejanja je predpisana globa za pravne osebe od 4.000 do 75.000 evrov in za odgovorne pravne osebe od 1.000 do 10.000 evrov in odvzem energenta.
V primeru, da bi kršitelji uporabil energent za pogon vozil, bi proračun RS oškodovali za najmanj 10.000 evrov, so še pojasnili na Fursu.
KOMENTARJI (106)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.