Gospodarstvo

Fructal prosi za pomoč

Ljubljana, 19. 07. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Fructal bo zaradi prepovedi prodaje soka, ki naj bi vseboval preveliko količino radiokativne snovi, za pomoč pozvala Gospodarsko zbornico Slovenije.

Afera je izbruhnila pred dobrim tednom dni in se postopoma razširila v vse države bivše Jugoslavije. Potem ko je Fructal s trga SČG minuli petek umaknil vse svoje proizvode, so zaprli skladišča Fructalovih proizvodov v Prištini, pri tem pa niso zadržali samo nektarja iz borovnic, temveč tudi vse druge Fructalove proizvode.

Do preklica blokade skladišča s Fructalovimi izdelki v Prištini po besedah direktorice marketinga v ajdovski družbi Suzane Bavčar Rože še ni prišlo, pač pa potekajo intenzivni sestanki. Na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) so pojasnili, da bodo lahko sprožili ustrezne mehanizme, ko jih bo Fructal pisno zaprosil za pomoč. Sicer pa poudarjajo, da slovenska podjetja na trgu Srbije in Črne gore poslujejo normalno, interes za sodelovanje tamkajšnjih podjetij s slovenskimi pa je še vedno obojestranski.

MZZ je na Kosovo poslalo svojega diplomata

Slovensko zunanje ministrstvo je v Prištino napotilo svojega diplomata. Ta bo v uradu za zvezo z misijo ZN na Kosovu (UNMIK) skrbel za reševanje tega in morebitnih podobnih zapletov, na katere bi lahko pri poslovanju naletela slovenska podjetja, ki poslujejo na Kosovu.

"Dobili smo zagotovila, da to ni bil ukrep UMNIKa, uvoznik bo lahko posloval normalno. Povedali so nam, da vzorčijo vse prehrambne proizvode in jih pošiljajo v Švico. Iz tega prvega poročila, ki še ni popolno, sklepamo, da je bil cilj tega obiska dosežen. Zagotovilo UMNIKa je bilo, da bodo v Fructalu lahko poslovali normalno. Domnevam, da do prihoda analiz ni uveden nikakršen ukrep proti komur koli," je povedal Mitja Štrukelj , generalni sekretar na MZZ.

V Fructalu so znova pojasnili, da so borovničev nektar kot tudi drugi njihovi proizvodi varni za potrošnika in skladni s predpisi. To so potrdila tudi ministrstvo za zdravje oziroma inšpekcijske službe v Sloveniji, na Hrvaškem, v federaciji BiH, Makedoniji, pa tudi na Kosovu, kjer pa že veljajo predpisi EU. Ministrstvo za zdravje v SČG je sicer začelo razmišljati o nujnosti spremembe predpisa v Srbiji. Kljub temu pa se v ajdovski družbi soočajo z vsakodnevnim pritiskom na kupce, kar jim otežuje prodajo vseh Fructalovih proizvodov.

"Nam prodaja tega proizvoda iz leta v leto močno narašča. Še vedno pa je delež tega artikla majhen v primerjavi z drugimi, ker je izredno drag. Ker pa je drag bo škoda vsekakor velika," je iz Fructalove strani povedala prokuristka podjetja Andrejka Lipovž.

Medel odziv Slovenije

Ker iz prodajnih mrež prihajajo informacije tudi o tem, da so inšpekcijske službe v nekaterih državah dobile navodila, da vzpostavijo mehanizme za preprečevanje uvoza slovenskega blaga, se v Fructalu sprašujejo, na kakšen način lahko naša država zaščiti interese slovenskega gospodarstva. Ob tem so v družbi spomnili na medel odziv slovenske države glede nastalega položaja v Fructalu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10