Ajdovski Fructal je kupila družba Nectar iz srbske Bačke Palanke. S Pivovarno Union je pogodbo podpisala v ponedeljek, so sporočili iz Pivovarne Laško in dodali, da bo celotna kupnina namenjena znižanju njihovih obveznosti do bank. Nectar bo za 93,73-odstotni delež v Fructalu v gotovini izplačal 35,3 milijona evrov. Prodaja bo predvidoma zaključena do konca novembra.
"Pri odločitvi za prodajo družbe Fructal ni bila merodajna le cena, ki jo je ponudil kupec, ampak tudi jasne zaveze, ki bodo zagotavljale nadaljnji razvoj blagovne znake Fructal in ohranjale proizvodnjo na obeh lokacijah – tako v Ajdovščini kot tudi v Kamniku, ki jih je podala družba Nectar," je prodajo komentiral predsednik uprave Pivovarne Laško Dušan Zorko.
Da imajo takšne načrte, je povedal tudi predsednik in lastnik Nectarja Slobodan Radun. "V Fructalu načrtujemo dodatna vlaganja v razvoj sadjarstva in lokalnih pridelovalcev sadja, še posebej v Ajdovščini in celotni Vipavski dolini. V Nectarju se tudi zavedamo, da bo občina Ajdovščina naš ključni partner pri zagotovitvi razvoja Fructala v prihodnosti, in razumemo skrb lokalne skupnosti za prihodnost družbe. Nectar je zasnovan na filozofiji družbene odgovornosti, zato bi se želeli po združitvi podjetij aktivno vključiti v razvoj lokalne skupnosti," je povedal.
Židan: Fructalov sok ni najcenejši, njegova prednost je kakovost
Prav to je od novega lastnika pričakoval tudi kmetijski minister Dejan Židan. "Kar je meni kot slovenskemu kmetijskemu ministru pomembno, je, da novi lastnik obdrži proizvodnjo in razvoj v Sloveniji ter da da zaveze in garancije lokalni skupnosti o medsebojnem sodelovanju," je dejal.
Ob tem je spomnil, da Fructalov sok ni znan po tem, da je najcenejši, ampak je njegova prednost kakovost, ta pa je vsaj delno osnovana tudi na zelo dobri lokalni surovini. "Pri proizvodnji sadja je dolžina transportne poti strahovito pomembna," je dejal.
Občina: Če ne bo po naše, bomo ustavili prodajo
Na ajdovski občini so nad novico presenečeni, saj je, kot so zapisali, še prejšnji teden za favorita veljal londonski Argus Capital. Ponudba Argusa je bila najvišja, saj je sklad za Fructal menda ponudil kar 50 milijonov evrov, je na današnji izjavi pojasnil svetovalec župana za gospodarstvo Peter Velikonja. Občino so ob tako visoki vsoti zaskrbele namere sklada, zato so se še prejšnji teden na ministrstvu za finance pogovarjali o tem.
Prodajalcu na občini sicer očitajo, da se ni posvetoval z njimi. "Neuradno je bilo namreč dogovorjeno, da občina Ajdovščina s kupcem pred odločitvijo o prodaji podpiše pogodbo o treh ključnih zahtevah: odkup 25 odstotkov plus ene delnice, da ostane Fructal samostojna pravna oseba in da ohrani najmanj sedanje število delovnih mest," so sporočili. Dogovor je zdaj stekel mimo njih. "Če nas je kdo izigral, bomo ugotovili v prihodnosti," ob tem pravi župan občine Ajdovščina Marjan Poljšak. "A mislim, da stvari lahko vidimo tudi z optimistične plati: zakaj ne bi nekje obstajal kapital, ki bi imel interes v Ajdovščini obdržati proizvodnjo sokov in to še oplemenititi z razvojnimi programi?" se je vprašal.
Občina Ajdovščina se je sicer predhodno pogajala z vsemi štirimi potencialnimi kupci, ob tem pa so se odločili favorizirati kupca, ki bo sprejel njihove zahteve. "Od uprave Fructala smo prejeli neuradne informacije, da je Nectar v kupoprodajni pogodbi z Unionom sprejel zaveze, ki gredo v smer zahtev občine in zaposlenih, vendar bomo vztrajali, da podpiše pogodbo tudi z občino," so zapisali v današnjem sporočilu za javnost.
S predstavniki Nectarja se bodo pogajali že danes. "Med vsemi štirimi, s katerimi smo se pogajali, je Nectar nakazal najmanj veselja za kakšne podpise, tako da mislim, da bodo pogajanja zelo trda," je napovedal Velikonja. A če se ne bodo uspeli dogovoriti, bo zahteva občine, da skupščina Laškega – večinski delež imajo banke in Kapitalska družba (Kad) – ustavi prodajo. V nasprotnem primeru bodo uporabili vsa pravna sredstva za zaščito interesov zaposlenih in lokalnega gospodarstva, napovedujejo.
Za občino favorit avstrijski Spitz
Svetovalec župana za gospodarstvo Velikonja je danes razkril še, da so na občini kot najbolj ustreznega kandidata za nakup Fructala ocenjevali avstrijskega proizvajalca sokov Spitz, ki je ponudil okoli 30 milijonov evrov. Ta je želel preseliti svojo proizvodnjo v Ajdovščino, ima pa tudi trge v tujini. Druga izbira bi bila srbska Grupa Stanić, medtem ko sta Argus in Nectar že od vsega začetka dala najvišjo ponudbo. Kljub današnji objavi o prodaji Nectarju se bo občina še pogovarjala z Argusom in Spitzem.
V občini Ajdovščina so sicer aprila sami želeli odkupiti večinski delež v Fructalu. Ker pa bi občina težko zbrala dovolj denarja za kaj takega, si bodo prizadevali za odkup vsaj 25-odstotnega deleža in ene delnice, so napovedali takrat. Kasneje so se z državo sicer pogajali o sredstvih za pridobitev 51-odstotnega lastniškega deleža v Fructalu, a država ni našla sredstev za to, je pojasnil Velikonja.
KS Naložbe vztrajajo pri prevzemni ponudbi
Na sklenitev pogodbe o prodaji Fructala so se odzvali tudi v družbi KS Naložbe, ki je 8. julija objavila namero za prevzem Pivovarne Laško. Kot so navedli, vztrajajo pri prevzemni ponudbi, pri čemer upajo in si želijo čim manj odprodaj delov premoženja skupine Pivovarna Laško.
"Če bo odprodaj delov premoženja skupine Pivovarna Laško še več, bi to vplivalo ne samo na prevzemno ponudbo, ampak na celotni postopek prevzema," so v družbi KS Naložbe, ki jo prek ciprskega holdinga Kalantia Limited lastniško obvladuje privatizacijski mogotec Igor Lah, zapisali v sporočilu za javnost. V KS Naložbe so še poudarili, da morajo vsi postopki potekati transparentno, še posebej ves čas trajanja prevzemne ponudbe.
KOMENTARJI (209)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.