Od omenjenih 28 delavcev je torej pet invalidov, ki jim v kratkem tako ali tako ne bodo mogli vročiti odpovedi pogodbe, saj mora ta še skozi sito pristojne republiške komisije, ki lahko da tudi negativen odgovor, je še pojasnil izvršni sekretar Obalne konfederacije sindikata KS 90 Brozič.
Pri približno polovici od 28 delavcev, ki so na seznamu odpuščenih, naj bi sicer po Brozičevih besedah šlo za tako imenovana mehka odpuščanja, kjer delavci iz takšnih ali drugačnih razlogov (če so npr. tik pred upokojitvijo) soglašajo s postopkom odpovedi delovnega razmerja.
Konkretne razloge za odpuščanja v sindikatu trenutno preučujejo, v ponedeljek pa bo na vrsti še en sestanek z upravo družbe oziroma njeno strokovno službo, je še napovedal Brozič.
Ob prevzemu se je Nectar obvezal, da ne bo odpuščal
Neuradne informacije o odpuščanju zaposlenih v Fructalu so zaokrožile že prejšnji teden. Ob prevzemu Fructala se je novi lastnik, srbski Nectar, sicer obvezal, da ne bo odpuščal delavcev, prav tako pa naj bi v Ajdovščini ostal tudi razvoj.
Fructal je z delom začel leta 1945. Število zaposlenih se je povečevalo do leta 1991, ko je zaradi spremenjenih političnih razmer ob razpadu Jugoslavije, zapiranja trgov in osamosvajanja podjetij v nekdanjih republikah Jugoslavije tudi v Fructalu prišlo do zmanjšanja obsega proizvodnje ter števila zaposlenih s 1500 na 780. Odtlej se je število zaposlenih nenehno zmanjševalo in konec lanskega leta doseglo številko 364.
Fructal je kot samostojno podjetje deloval vse do leta 2001, ko je skoraj 94-odstotna lastnica podjetja postala Pivovarna Union. Ta ga je bila primorana prodati zaradi zmanjševanja dolga do bank upnic. Med več interesenti za nakup je bil izbran Nectar, ki je za Fructal odštel 35,3 milijona evrov.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.