Pred več kot 110 leti je Peter Kozina skupaj s partnerjem Štefanom Hitzlom ustanovil podjetje Hitzl & Kozina. To je bilo predhodnik današnjega Peka. Osem let kasneje je v Tržiču postavil tovarno, v kateri čevlji nastajajo še danes. Leta 1928 je podjetje zašlo v finančne težave. Po bančnih sanacijah je bila ustanovljena družba Peko. Kozina je kasneje umrl v ne popolnoma jasnih okoliščinah.
Po vojni je bil Peko gonilna sila razvoja Tržiča. Na višku je leta 1990 zaposloval 5288 ljudi, na leto pa so izdelali skoraj 4 milijone parov obutve.
V času po tem letu so družbo zaznamovali predvsem visoki dolgovi, zgrešene naložbe ter slabo vodenje s strani uprave in države kot lastnice. Ali kot temu pravijo zaposleni: ''Vsi so videli samo denar, kradli so, kar se je dalo, tudi državno pomoč, za delo, prodajo in delavce pa se niso zanimali.''
Potem ko je Peko letos spet polnil strani z zapisi o skorajšnjem stečaju, prodaja hrvaškemu Osimpexu pa je padla v vodo, smo se odpravili v tržiško tovarno.
Delavci tam so prepričani, da si družba zasluži novo priložnost. ''A boste spet pisali o stečaju?'' zaskrbljeno vprašajo. ''Veste, če bodo ljudje o nas brali samo takšne novice, ne bodo hoteli kupovati čevljev, ki se jih drži sama negativna energija,'' mi razložijo. ''Napišite, da delamo dobre čevlje!''
Pa smo napisali. Kako ti čevlji nastajajo pod spretnimi prsti delavcev in vse o družbi, pa si oglejte in preberite v fotogaleriji.
KOMENTARJI (145)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.