Marsikdo si je oddahnil, ko je pred dobrim tednom postalo jasno, da bo družbi Dubai World le uspelo prestrukturirati 15 milijard velik dolg, ki ga ima do svojih upnikov, kopičiti pa se je začel, ko se je leta 2008 začela svetovna finančna kriza, emirat pa je bil sredi nekaterih največjih gradbenih projektov na svetu, na čelu katerih je prav omenjena družba, ki je sicer v večinski lasti emirata.
Prvo prestrukturiranje dolga so sicer dosegli že leta 2011, potem ko je družba že dve leti pred tem potrebovala 20 milijard nujne pomoči, ki je delno prišla celo iz sosednjih emiratov, zdaj pa so se dogovorili o podaljšanju nekaterih rokov za vračila z leta 2018 na 2022. Nekaj denarja naj bi zbrali z odprodajo nestrateških naložb, večino pa na račun boljšega poslovanja, družba naj bi tako letošnje zapadle obveznosti plačala brez večjih težav.
Kljub temu ostaja v zvezi z letošnjim poslovanjem Dubai World kar nekaj odprtih vprašanj. Nižje cene nafte so prizadele denarni tok v širšo regijo, s tem bo nekaj projektov, ki so se napajali iz regionalnih virov, začasno ustavljenih, pravi učinki pa se bodo pokazali šele jeseni.
Rast domače valute napram evru in nižja vrednost rublja sta na drugi strani prispevala k manjši konkurenčnosti dubajskega turizma in oklestila prihodke iz tega naslova. Januarska nakupovalna mrzlica je bila letos najmanj mrzlična v zadnjih nekaj letih.
Tudi nepremičninski trg se ponovno ohlaja, čeprav cene ne padajo s hitrostjo iz leta 2009, ko so doživele 60-odstotno strmoglavljenje.
Na čakalnem seznamu že več kot 150 projektov
Dubaj, ki je pred letom 2008 veljal za kraj, kjer vsaj gradbeno ni nič nemogoče, kjer, če zmanjka prostora na celini, v morje pač nasujete dovolj peska, da nastaneta velika palma in replika sveta, na kar nato postavite najbolj "nore" stavbe, medtem kljub relativno uspešnemu obvladovanju dolga, prav zaradi pomanjkanja denarja še vedno ni na poti stare slave.
Če je bilo lani na seznamu projektov, ki so že v izvajanju ali planiranju, a vendar "na čakanju" 54 projektov, le letos na tem seznamu že 150 projektov, še 17 pa je takšnih, ki so v fazi mirovanja že dovolj dolgo, da jim grozi uvrstitev na seznam.
Kaj bodo gradili letos in odprli prihodnje leto?
Dubajske oblasti so medtem dale zeleno luč za dela na projektu "Arabske noči", gradbeni kompleks, ki navdih išče v zgodbah Tisoč in ene noči. Aladdinovo mesto naj bi sestavljalo šest stolpov, med drugim naj bi arhitekti navdih iskali v Aladdinovi čudežni svetilki, stavbe pa bi naj povezovali mostovi, ki bi naj spominjali na letečo preprogo – tudi z gibanjem. Denar za projekt naj bi bil zagotovljen.
Prihodnje leto naj bi dokončali projekt "Dubajski okvir" - 150 metrov visoko in 93 metrov visoko stavbo.
Konec letošnjega ali v začetku prihodnjega leta naj bi se začela tudi gradnja "Puščavske rože", za katero bi naj odšteli 6 milijard evrov, gre pa za "satelitsko mesto" za 160.000 ljudi.
Investitorji tudi upajo, da jim bo letošnje leto dovolj naklonjeno, da nadaljujejo projekt "Dubajsko oko", ki bi sicer moralo biti končano letos, a se datum odprtja vse bolj premika v leto 2018.
Medtem si lahko v zgornji galeriji fotografij ogledate nekaj dosedanjih dubajskih gradbenih podvigov.

KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.