Računalniško podjetje Apple je sporočilo, da bodo obrate nekaterih tovarn in podružnic, v katerih proizvajajo Applove izdelke, kmalu obiskali delovni inšpektorji. Kot poroča BBC, bodo neodvisni revizorji organizacije Fair Labor Association (FLA) med drugim na željo giganta Apple zaradi številnih obtožb obiskali obrate razvpite kitajske tovarne Foxconn, ki zaposluje več kot milijon delavcev po vsem svetu. Nadzorniki bodo preverili predvsem varnostne pogoje v tovarnah, saj so se v zadnjih nekaj letih tam pripetili številne nesreče in samomori.
Izvršni direktor podjetja Apple Tim Cook pravi: "Delavci, kjer koli že delajo, imajo pravico do varnega in pravičnega delovnega okolja. Zato smo organizacijo FLA zaprosili, da neodvisno preveri izvajanje teh zahtev pri naših največjih dobaviteljih. Inšpekcijski pregledi, kot jim bomo priča sedaj, se v preteklosti v elektronski industriji niso izvajali tako obširno in podrobno, zato cenimo privolitev FLA, da bo podrobno poročala o dogajanjih v teh tovarnah."
Preglede bo vodil predsednik organizacije FLA Auret van Heerden, med pregledom pa bodo opravili pogovore z zaposlenimi v Foxconnovih tovarnah v Šenženu in Čengduju. Kot so prepričani v Applu, bodo prvi izsledki znani že v prvi polovici marca. Nekoliko pozneje bodo pregledali tudi tovarni v mestih Kuanta in Pegatron, po koncu preiskave pa bodo pretresli delovne pogoje v tovarnah, ki skrbijo za izdelavo 90 odstotkov Applovih izdelkov.
Nečloveški pogoji, izkoriščanje, samomori
Številna velika podjetja se zaradi racionalizacije stroškov in cenejše delovne sile vse pogosteje odločajo za selitev proizvodnje v tovarne na Kitajskem, s čimer se krepi pritisk na delavce tovarn, kot so Foxconn in sorodna podjetja.
Ker sta podjetju Apple najpomembnejši storilnost in prvovrstnost izdelkov, je proizvodna neoporečnost eden ključnih temeljev zaupanja javnosti, napovedani pregledi pa so poskus, da se zmanjša kritika in povrne vsaj malo zaupanja v tovarne, v katerih proizvajajo priljubljene iPade in iPhone, dodajajo pri Applu.
Neetično ravnanje z delavci škodi ugledu
Kot eno vodilnih tehnoloških podjetij na svetu bo Apple vedno pod budnim nadzorom javnosti, cenejša proizvodnja pa je tokrat škodila ugledu elektronskega giganta. New York Times je tako opravil podroben pregled domnevnih nevarnosti v tovarnah na Kitajskem in dobil skrb vzbujajočo statistiko. Maja 2011 sta v eksploziji v čengdujski tovarni umrla dva delavca.
Mesec dni pozneje, ko so se v podjetju zvrstili številni samomori, je podjetje Foxconn izboljšalo pomoč delavcem, ki bi bili nagnjeni k samomoru v obratih tovarne v mestu Šenžen. Kot so zatrdili v podjetju, so delavcem povišali plače in skrajšali delovnike.
Zaradi obtožb so po incidentu, v katerem je bilo na vzhodu Kitajske po uporabi strupene kemikalije n-heksan, s katero so čistili zaslone iPhonov, poškodovanih 137 delavcev, poostrili nadzor tudi v podjetju Wintek. Kot pravijo v podjetju Apple, nadzorujejo vsa podjetja, v katerih sestavljajo končne proizvode, že od leta 2006, izsledke pa objavljajo na spletni strani podjetja.
Kot je poročal New York Times, so prav te revizije razkrile primere zaposlovanja mladoletnih delavcev in izplačevanje plač, ki niso dosegle ravni minimalnih plač. Javnost je zato sprožila akcijo, s katero bi zagotovili, da bi bili izdelki, kot je iPhone, v prihodnje bolj "etični", peticijo pa je do zdaj podpisalo že več kot 50.000 ljudi.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.